bugün

maide suresinde ilan ettiği duyurudur.

"Bugün kafirler dininizden (onu yok etmekten) ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak islâm'ı seçtim."

edit: burada muhammed'in açık verdiğini düşünmeye iter.
oyuncaklarıyla dalga geçmesi olayı..
-al bunu al al al
-beğenmedim onu boşverin bunu alın..
-hepsinden vazgeçiyorum, ben bunu seçtim..
(bkz: ateistlerin allah ile fazla meşgul olması)
öncelikli olarak din nedir sorunsalı aşılmalıdır, ardından allah'ın koyduğu nizamlar konusunda yetkin kıldığı kurallar silsilesini insanlara hangi yoldan ya da hangi kabile üzerinden yaydığı konusunda fikir sahibi olmak gereklidir. din, olması gereken sosyolojik gerçekliktir. dinler tarihine bakıldığında şüphe götürmez gerçeklerden biri her kabileye, her oluşuma allah kendi hükümranlığını nebiler yoluyla bildirmiştir. sümer tabletleri bunun bariz örnekleridir. ancak ateist arkadaşlarımız tarafından bu bilgiler doğrultusunda tevrat'ın ya da kuran'ın yazıldığı çıkarımı yapılmaktadır. yani sümer tabletleri referans alınarak... bunun bilimsel bir karşılığı yoktur. eski kabile dinlerinin öğretilerine bakıldığında ağırlıklı tevhid inancı vurgusu yapılmıştı. ancak kendisine suhuf indirilmediği halde nebi olarak görevlendirilen elçiler kanalıyla allah kendini tüm kavimlere tarihin başlangıcından bu yana tanıtmıştır.

sümer tabletlerinde ya da mısır kaynaklarında bulunan ''ay tanrısı'' figürü, aslında ilahi öğretinin tarihin başlangıcından bu yana süregeldiğinin kanıtıdır. bu ve bu tipteki öğretilerin sağlıklı bir biçimde yeni nesillere aktarılamamasının sebebleri arasında politik nedenlerde vardır, misalen kabilenin ya da o halkın önde gelenleri kendi iktidarlarının elden kayacağını bildiklerinden dolayı tarihin her devrinde ilahi metinlere karşı savaş halinde olmuşlardır, tabi bundan etkilenen ateist arkadaşlarımızda sadece tez üzerinden çıkarım yapmalarından mütevellit ''din savaş ve gözyaşı getirmiştir, huzur inşa edememiştir'' söylemine hep sarılırlar ancak din sosyolojisi ve dinler tarihi her seferinde kendilerini yalanlamasına rağmen, sosyal bilimler zerre kabul etmediklerinden tarihsel ve sosyolojik gerçeklikler onların umrunda bile değildir.

kısacası allah son dini asil kılmıştır ve bunun üzerinden insanları kendi yoluna sevketmek istemiştir. çok amiyane örneklerle bu gerçeklik açıklanabilir ancak yazının selameti açısından verilmesi uygun değildir.

(bkz: islam hak dinidir)