bugün

uludağ sözlük içinde alevi yazarların diğer mezheplerle ilgili kötü entrylerinin bulunmaması durumudur. bu da alevilerin ne kadar hoşgörülü ne kadar aydın kişiler olduğunun göstergesidir. olağan entryler ise kendileriyle söz dalaşına giren yazarlara cevap niteliğindedir. kendilerine yapılan onca kötülüğe, onca çirkin iftiraya rağmen soğukkanlılığını koruyan bir kitledir. cansınız can.
mezhebin kilometre taşında saygı olmasından kaynaklanır.
o yüzden türkülerine deyişlerine bakın, hep müslümanlara, hocalara, hacılara laf sokarlar.

yahudi gibi ağlayıp adam dövüyorla. milette mazlum sanıyor.
diğer mezheplerden çok çektikleri için biliyorlar bu durumu. diğer hiç bir mezhebe laf etmezler o yüzden...
alevilere yapılan bu ülkede başkalarına yapılsaydı iç savaş çıkardı.

bu insanları yok saydılar, planlı bir şekilde katlettiler, asimilasyonun, ayrımcılığın dibine vurdular. ama onlar bu ülkeyi sevmeye devam ettiler.

çünkü inançları kadın-erkek, müslüman, ermeni, yahudi...ayırmayan bir derin hümanizmi öğretiyor. bu yüzden hepsini ayrı ve çok seviyorum.
"Sünni biriyle evlenemem ben ya. Hem ailem razı gelmez hem de ne bileyim... camiye falan gidecek o ya, iğrenirim ben..."

Noktasına virgülüne dokunmadan aktardım arkadaşımın bizzat söylediği.

Alevi çok arkadaşım var, çoğu da güzel insanlar. Ama bir şekilde ötekileştiriliyor diye, sütten çıkmış ak kaşığı da oynamayalım. Aleviler hakkında ileri geri konuşan sünni nasılsa, diğer mezhepler hakkında konuşan alevi de eşit derecede sığ benim gözümde.

"Yok" diye bir şey olamaz. Her ırktan, mezhepten, dinden hatta her şehirden, ülkeden çıkan ve kutuplaştırdığımız topluluklarda, iyiler de var kötüler de. Bunların oranları asla birbirlerinden farklı değil.

Edit: bu arada "hiçbir" birleşik tabii, canım kardeşim.