bugün

sevgi, saygı, aşk, güven ve sadakat çerçevesinde mutluluk getirecek bir eylemdir.
din, ırk, mezhep. bu ayrımlara takılmayın. bu kişiler evlenmeyi düşünmüşlerse bi şekilde mutlaka yaparlar zaten.

bu tür ayrımlardan oldukça uzak biriyim. insana insan olduğu için değer veririm. özellikle de annesi alevi babası sunni olan biri olarak 17 yaşıma kadar alevi sunni ayrımına hiç girmeden büyüdüm ve halen tam bilgiye sahip değilim.

dipçe: insanları ayırmayın, gruplandırıp ötekileştirmeyin. bir insan bir şeyleri severse güler, tahammül eder.
bazen zor zenaattir. bir keresinde alevi bir kız arkadaşı akşam evinden (sabit telefondan) aramıştım. abisi çıktı, kurstan dönmedi, hem sen bu saatte bir kızı evinden nasıl arıyorsun dedi, ben saat dokuz ayrıca ben okuldan arkadaşıyım adım şu dedim derslerle ilgili bir şey soracaktım diye ekledim. herif, bak birazdan çıkar seni evinden aldırırım fena yaparım dedi. ben de yapmazsan adam değilsin, ben senin işini kolaylaştırayım, sizin evinizi biliyorum 15 dakika sonra kapıya in, geliyorum dedim. bunu beklemiyordu, hınk mınk dedi, telefonu kapattı. işte böyle bir şey.
(bkz: sene geçen sene)
Alevi bir kızın hanefi erkekle evlenebilmesi fakat hanefi kızın alevi erkekle evlenememesi sorunsalı.
namazı, orucu, guslü kabul etmeyen birisi alevi de kağıt üstünde sünni de olsa evlenilmez. zira islamın farz olan rükünlerinden birini reddettiği için o kişi bir kafirdir. bu hal, kendine alevi diyenlerde daha yaygın olduğu için dini hassasiyete az da olsa sahip bulunanlar alevilerden ne kız alır ne de kız verirler.
dinen mekruhtur. gusül abdesti almayan kızı şahsen koynuma almam.
dinen müslüman olan her kadınla evlebilir bir müslüman.
allah a ve ahiret gününe inanan bir kızla evlenmekse sorun olmaz.
21. yüzyıldayız mezhep farklılığının evlilik için bir engel olmaması gerektiğini düşünüyorum. hatta bana kalsa din ayrılığı bile engel olmamalı. ailem tam olarak benim gibi düşünmüyor ama böyle bi durum benim başıma gelse bunun sorun olmasına izin vermem.
ekseriyetle alevi erkeklere nasip olur.
Müsebbibi, kendi aralarında evliliğe öncelik vermeleri. Yaşadığım şehir itibarı ile en zengin ve en çalışkan alevi insanlar ile aile dostluğumuz oldu. Şu veya bu diyerek ötekileştirmek istemiyorum. Insanın fikri belli bir yaştan sonra değişmez. Arkadaşım alevi idi. Ishak gel cuma ya gidelim diyorduk yok aga derdi. Olum gel sen eğer gelirsen biz de cemevine geleceğiz diyorduk. Bi nevi mezhepler arası diyalog.
Netice itibarı ile en yakın akrabalık derecesine kadar evlilikler olur. Tanju abi vardı öyle bir evlilik yapıp amcasının kızını aldı. Abisi de böyle bir evlilik yapıp. Sakat bir kızı olmuştu. O bunu görerek evlendi. Şimdi yi konuşmak istemiyorum.
Bir arkadaşım samimi olduğum alevi bir kızı ona ayarlamamı istedi. Herşeyi anlattıktan sonra yine ısrar etti. Konuşturdum bunları. Kızın dediği söz, biz seninle evlenemeyiz. Biz de alevi bir kız başka biri ile evlenemez. Erkek alevi olmalı demiş.
Ben ona bunları baştan anlatmış idim. Çünkü çevremdeki insanların %35 i alevi. Çok samimiyiz. Biliyorum o yüzden.

Çok iyi insanlardır. Aç kalır yine de sizi aç bırakmaz.
asla pişman olmadığımdır.
21. yüzyılda tartışılan konu bu olmamalı. zira bırakın mezhep farklılığını, farklı dinlerdeki insanlar evleniyor.

bu ayrımcı zihniyetle afedersiniz ama bir bok olmaz bizden.
zaten yobaz kafadaki biri için mümkün değildir. bir alevi kızı bu tip beyinsiz mahluklardan 2 km ötede durmayı tercih eder.

onlar için kişinin dini inancı vs. önemli değildir. kişi istediği dine inanabilir.

atatürk ilke inkılaplarının savunucusu ve adam gibi adam olsun yeterli.
sünni kız ile evlenmek kadar normaldir.
bir meslektaşımın yapmayı düşündüğü şeydir. uyardım vazgeçirmeye çalıştım beni dinlemedi ama. ne hali varsa görsün hayatını yakacak.
Karşı tarafın ailesi izin verdikten sonra bile ilerde problemler çıkabilir . Bizde sevgilimle bu yüzden ayrıldık maalesef.. Misal evlendiler ? Çocuk hangi taraftan olacak sorunu başlar . Diyeceksin ki çocuk ilerde kendi seçsin . Sana buradan tek söyleyeceğim yolun açık olsun . Olmuyor öyle işte çocuk seçemez kardeşim . Sünni mi olacam alevi mi olacak derken küçük yaşta çocuğun psikolojisini altüst edersiniz . Alevilerin bildiğim kadarıyla bizden farklı bir ibadet etme şekilleri var , olsun . Ama dediğim gibi ilerisi tehlikeli .. Sonradan üzüleceğine şimdiden üzülsün . Hem onların ailesi izin vermiyolar . Verseler bile ne bilyim karışık be abi
sünni bir erkekle evlenmek ile eş değerdir.
eğer alevi bir kız Sünni bir erkekle evlenmek istiyorsa, Sünni erkek çok şanslıdır arkadaşlar. kısa ve net. dağılın.
Aleviligin cok cesitli kollari vardir. Eger evlenilecek kizimiz sunni aleciysecsorun olmaz ama itikadi ve ibadet yonunden sunnilerden cok farkliysa hayat felsefesi sorun olur iyice konusup anlasip evlenilmelidir. Benim tavsiyem evlenecek kisiler her acidan denklige dikkat etmelidirler.
alevi olmama rağmen şu alevilerle ilgili açılan başlıkları girilen entryler beni bile bıktırdı artık. size ne insanların mezhebinden inancından.
Önemli olan iyi bir insan olması.
aleviler sizin gibi dalyaraklara kız vermiyorlar, boşuna hayal kurmayın dedirten başlık.

eksileri alayım.
Dünyada yapabileceğiniz en iyi şeydir. Ehlibeyt ve haydar-ı kerrar ali sevdalısı bir kız ile evlenmekten öte güzel bir şey yoktur ki.
tabii ki önce insanlık önemli. ancak kültürler, yaşam tarzı bazen o kadar sıkıntı yaratabilir ki anlaşmazlıklar ortaya çıkar. evlenmeden önce oturup anlaşılması, konuşulması gereken mevzular vardır ve her iki taraf da birbirine çok saygılı olmalıdır.