bugün

az biraz esnaf görmüş herkesin mutlaka tanıyacağı adamdır bu arkadaş. tanımayanlar da şimdi tanısınlar, bundan da geri kalmasınlar amuhaoyum dedim. bir nevi sosyal sorumluluk projesidir deyip anlatmaya karar verdim.

sayın bakanımızın bir lafı vardı. türkiye'de işsizlik yok, iş beğenmiyorlar diye. büyük ihtimalle o lafı söylerken bakanımızın gözünün önüne gelen tip de bu arkadaştı bence. zira bu arkadaşlar işsiz güçsüz adamlardır. mutlaka en az bir esnaf tanıdıkları vardır ve günün neredeyse tamamını onun dükkanında televizyon izleyerek, siyasetten konuşarak, gelene geçene laf atarak geçirirler.

bu arkadaşların, dükkan sahibinin bir yaralı parmağına işedikleri çok nadir görünür. farzı misal nadiren dükkan sahibinin işi çıkarsa bir iki dakika dükkana göz kulak olurlar. o kadar da eşşek değiller allah'tan. olabilirler yani. bir de müşteri 50-100-200 lira verirse para bozabilirler. ceplerinde nereden bulduklarını henüz bilemediğim çok sağlam bozuk para kaynakları vardır. bir gün içinde 8-10 kez para bozabilirler. belki babaları zengindir, bilemiyorum. mısırlı dedelerinden babalarına miras kalmıştır. babaları da olayın şokuyla öldüyse mesela, para komple bunlara kalmıştır. her şey olabilir. her şey insanlar için neticede.

bu arkadaşların çok önemli bir özelliği vardır ki, söylemeden geçersem ayıp olur. özgüvenleri müthiştir. örneğin dükkan sahibinin parasını bozduktan sonra kasaya kısacık bir bakış atarlar ve adamcağıza para üstünü nasıl vereceği konusunda direktifler verirler. ordan bir onluk, şurdan iki tane birlik ver derler. esnaf durumdan rahatsızdır ama problem değil. esnaflar her zaman rahatsızdır zaten.