bugün

hukuki bir zorunluluktur.. 1967 yılında yönetmenler ve yapımcılar arasında imzalanan yeşilçam anlaşmasının maddelerine göre;
- o tarihten sonra çekilecek her aksiyon filiminin mutlaka bir repliğinde ''48 saat'' lafı geçecek,
- her amerikan filminde iki herif arasında kalmış olan kadın mutlaka ilk kocasına dönecek,
- dönemin yeşilçam starları son filmlerinden 20 sene sonra bir çöp evde yaşarken bulunacaklar, çektikleri sefaletten utanılıp onlara kötü bir dizide yan rol verilecek,
- eflak ve boğdan da steven spielberg'e bırakılacaktır..

bu yabancı menşeili aksiyon filmlerinde zaman dilimleri hep saat cinsinden dile getirilir.. yabancı menşeili dediysek hollywood yapımı işte.. zaten amerikalılar dışında aksiyon filmi çeken de yok doğru dürüst.. kültür meselesi.. mesela fransızlara göre sahnesi çekilen aktör o sırada bisiklete biniyorsa bile bu o filmin janrının 'aksiyon' olarak geçmesine yeter..

- seni lanet olasıca herif, lucy'nin kılına zarar verirsen seni öldürürüm anlıyor musun öldürürüm!
+ hehehe sakin ol dedektif.. lucy'nin hayatı senin elinde.. eğer -48 saat- içinde 3 milyon doları manhattan-uptown dolmuşlarının oraya getirmezsen lucy'le cennette hasret giderirsin..
- 3 milyon çok para yav.. bizim salihli'deki yazlığı satsam, birikmiş de var yine de 2'yi geçmez.. gel he de bak el sıkışalım 2 milyonda ne sen mağdur ol ne ben..
+ hmm iyi pazarlık ediyorsun dedektif.. hadi yav 2'ye ok maksat ayağın alışsın..
- tamamdır yalnıız buuu manhattan dolmuşları nerdedir?
+ ya in manhattan'a sahil yolundan.. meydana gel.. orda merkez kilisesi var.. kime sorsan gösterir oralarda, sarı dolmuşlar de sen..
- ok.. 48 saat di mi?
+ evet.. biz suçlu olduğumuz için saat cinsinden konuşmak durumundayız.. 2 gün diyemiyoruz.. öyle.. suçluluk kontratında yazıyor yani.. biz de emir kuluyuz sonuçta..
- tabi tabi.. mesela ben de amirimden baskın için izin koparırken hep ondan '24 saat' isterim.. 1 gün dersem aklı bulanır.. eski köye yeni adet getirmeye gerek yok..
+ ya sen ne güzel adammışın ya..
- baba ohioluyuz biz hehe.. toprak çekiyo.. o değil de lucy'le konuşmak istiyorum!
+ siktir!

neyin 48 saatinden bahsediyorsun arkadaşım sen? 2 gün desene adam gibi.. 72 saat bile duydum ben bu aksiyon filmlerinde..

- şef yapabilirim bunu, bana sadece 136 saat ver..
+ hay amına koyim ne biçim adama çattım ya.. 136 bölü 24.. 13'te 24 yok.. 5'le çarpsak n'ediyo? yirmii.. siktir lan vermiyorum izin mizin.. allah'ın manyağıyla uğraşıyorum ya.. efendi gibi kaç gün süre istediğini söylesen verecektim şimdi vermiyorum.. polis şefi o'donnell mıyım güneş enerjisiyle çalışan bir casio muyum lan ben? siktir!

işte bi de soruyorsunuz gerçek hatta matematik ne işe yarayacak diye.. aksiyon filmini anlamanıza yarayacak.. adamlar hem eğitiyor, hem öğretiyor, hem de tahrik ediyorlar tek filmle.. biz hala bir yudum insan'da dönemin vamp kadınının şimdiki içler acısı halini izleyeduralım.. çok kötü anlaşma yapmışız.. kapitülasyonlar bir, bu iki, fatih terim'i ikinci kez milli takımın başına geçiren kontrat üç, fatih terim'i üçüncü kez milli takımın başına geçirecek kontrat da 4 olacak birkaç seneye..