bugün

övündükleri ekonomi boka sarmak üzere. arap dostları onlara sıcak para vermeli.. vermeli ki onlarda ekönömiii çok iyi hamd olsun diyebilsin.
parasal değil, insan sevgisi, barışcıl, adaleti seven bir parti olmasından kaynaklı. kesin bilgi 11:50
iflas etmiş politikadır. zira arap ülkeleri bir bütün değildir. iddia ediyorum dünyanın hiçbir ülkesi de bütün bir arap politikası yürütemez. çünkü hangisine yaslansanız diğerini küstürürsünüz.

örneğin mısıra yaklaşan körfezi ve suudileri kaybeder. körfeze çok yaklaşan mısırdaki müslüman kardeşleri kaybeder. suriye ayrı telden çalar ürdün ve kuveyt ayrı telden... suudi arabistanla ürdündeki yönetim birbirine rakip ve karşıt kabilelerdendir. lübnan hizbullahıyla aranız iyi olursa filistinde haması kaybedersiniz. hamasa çok yaslanırsanız lübnan hizbullahını kaybedersiniz. cihadistlere fazla yaklaşırsanız suriye, ırak ve lübnandaki şii araplarla aranız kanlı bıçaklı olur. kuzey afrikadakileri hiç saymıyorum bile. çünkü aynı ülkede bile farklı çıkar grupları var.

arap politikasında başarılı olmak isteyen hiçbirini diğerinden üstün tutmaz ya da bu gruplardan birine fazlaca yaslanmaz, hepsiyle bağımsız ve teke tek politikalar yürütür. ancak başından beri akp hamas, müslüman kardeşler ve kısmen de körfez sermayesine yaklaştığı için politikası iflas etti. daha da edecektir zira müslüman kardeşlerle suudilerin de arası kötüdür. aynı anda hem suudileri hem de müslüman kardeşleri memnun edemezsiniz. eşyanın tabiatına aykırı bu.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar