bugün

gayet normal bir eylemdir.
Ecz alacağım kesindir.
yoldaki ufacık su birikintisini kullanarak üzerime su sıçratan yetenekli bir şoförün zamanında yapmış olduğu eylem. plakasını sanki şu şekilde gördüm mütemadiyen uzaklaşırken: 34 oc* 22**.
birazcık görmemişlilik oluyor bu bahsettiğimiz...
kendine giz katma peşine düşmüş insanların teşhirin kralını yaparak güldürdükleri eylemdir.
35 1/2 ksk xxx
valla gecenlerde kendi ismim ve soyismim icin havali bir plaka alayim dedim, efendim neymis, o harfler sincan ilcesine bagliymis, önce ikametimi oraya aldırmam gerekiyormuş...daha sonra verebiliriz dediler, yani öyle keyifle olmuyor kardeş dediler, ben de sordum yani, klasik, "ya kardeşim yok mu bunun başka bir yolu, işbitireni, işlemcisi, değnekçisi, muamelecisi, artık sıfatı ne ise o kişi nerde???" dedim, emniyetteki adam ters ters baktı bana...tamam dedim, vazgeç bu sevdadan...Yani arabanın muayenesi, sigortası, kaskosu ve ödenekleri araba olmadan ve sahibi uğraşmadan yapılıyorda bir bu plaka yani özel plaka alma işlemi mi yapılamıyor??? anlamadım gitti vallahi...
16 AM XXX *
(bkz: görmemişin cocugu olmus tutmus sikini koparmis)
değişik bir versiyonu da memleketinin il kodu ile biten plaka almaktır. en sık trabzon ve malatya'lılarda rastlanır.

34 ba 0061
34 ab 0044

gibi.
bir diğer versiyonu kişinin kendi isminin, eşinin, çocuğunun isminin baş harfleriyle plaka almaktır.
ankara emniyet müdürlüğü bir süredir bu işlemden para almamaktadır. listeden seçtiğiniz bir plakaya anında sahip olabilirsiniz.
madem para var, herşeyi yaptım, tek bu kaldı. neden yaptırmayayım mantığı olsa gerektir. *
adınız "o" veya "ı" ile bitip başlıyorsa; gerçekleşemeyecek bir durumdur.
birde özel vergisini ödeyip mavi fon üstüne isim soyisim komple yazdıranlar vardır, görgüsüzlüktür okadarı da.

(bkz: o parayla ev geçiniyor it oğlu it)
geçen hafta piyasanın yarım milyar olduğu sektörümsü.
araba için yaptığınız pazarlığı hatırlayın , fiyatı yarım milyar indirmek için atacağınız taklaları düşünün ve vazgeçin.
afedersin kroluktur bi parça. hayır hayır bi parça değil, düpedüz kroluktur.

bi de bunun doktor versiyonu vardır.
mesela: 06 dr 1907. anlamı: doktorum kroyum fenerbahçeliyim felan. evet bunu bilmek çok güzel oldu.
zaten doktorlarda böyle bir durum vardır mesleklerini bi an önce karşıdakinin bilmesini sağlamak ve karizmayı koymak isterler.(bu başka bi başlık konusu galiba)

gene de en masumu tutulan takımın baş harfleri.

06 elektrikelektronikmühendisi 10
06 makinamühendisleriodasibaşkanı.com
Çok karizmatik bir durumdur..lakin emniyet müdürlüğü bu tarz özel durumlar için oldukça "özel" taleplerde bulunmaktadır, mesela "ali nazik bey size 06.AN.006 plakasını vereceğiz lakin öncelikle emniyet müdürlüğüne bir lap-top computer bağışında bulunmanız gerekli..." derler kendileri...insanın hevesini kursağında bırakırlar..lakin emniyet müdürlüğünden bir "dayınız" varsa laptopa felan gerek yoktur çok rahat alırsınız istediğiniz plakayı, hatta abartıp isimlerinizin baş harfinin yanı sıra bir de doğum tarihinizi filanda ekletebilirsiniz yani...mesele: 06.AN.079