bugün

bunu alalı 8 yada 9 ay oldu maşallah tık yok. ilk defa bi laptopu uzun vadede sorunsuz olarak kullanmaktayım ve şu ana kadar (windows 7 homebasic ile gelmesi dışında) hiçbir sorun yaratmadı şükür. ubuntu dual boot yaptım bir de home basic tema sorunu olduğundan bir yöntem ile (windows anytime upgrade) (il)legal yollarla home premium yaptım çatır çatır çalışıyor şuan [*] sorunsuz bir şekilde iki ortamı da kullanabiliyorum.

[*] (ha garanti sorun olur derseniz dvd'den backup ile aldığın güne dönüp servise götürebilirsiniz zaten servislik bir olay varsa hdd deki veriler %80 uçacağından birşey kaybetmezsiniz . yok ben verilerimi isterim derseniz bi backup alıp öyle işlemi yapın)

birkaç donanım tavsiyesinde bulunacağım:

*bluetooth dongle (1 portu feda ececeksiniz yada flash diske benzeyen usb çoklayıcılar ile de işinizi görebilirsiniz)
*usb mouse (tercihen logitech)
*yedek batarya kiti (pahalı olacak ama uzun yolculuklar için acayip ideal - 2 batarya güç tasarrufunda ve min. ekran parlaklığında 5~6 saat götürebiliyor)
*yedek klavye (kendi klavyesi çok narin. benim gibi tuşa parmağın oturmasını seviyorsanız şart.)
*laptop soğutucu ( malesef bu cihazın en büyük sorunu hayvani bir gürültüyle çalışan fanı. alternatif soğutma olarak kaliteli laptop standları kullanabilirsiniz. üstelik hoparlör ve ek usb çoklayıcı sağlayan modeller de bulunuyor.)
*kesinlikle bir çanta (caselogic marka bir çanta işinizi uzun süre görecektir)
*portatif usb hoparlör (sizi bilemem ama ben müzik konusunda hassasım. bir kulaklık ve bir hoparlör taşıyorum , usb hoparlör gücü usb üzerinden aldığı için kaliteli bir ses sunabiliyor)
*ups (ev kullanıcı için önemle tavsiye ediyorum ; hatta pcnizi şöyle kullanın : laptop bataryanızı full doldurun ve pcden ayırın. elektrostatik poşetine koyup çantanızda saklayabilirsiniz. pc adaptörünü ups girişine , ups'yi de tam şarj ettikten sonra fişe takıp kullanın elektrik giderse -ki ups en fazla 15 dak. elektrik sağlayabilir, çantanızdan bataryayı çıkarıp işinize devam edebilirsiniz, bu arada ups bataryayı belli bi yere kadar şarj edecek sonra devreye batarya girecek. böylece hem batarya ömrü uzamış olacak (sürekli doldur boşalt olmadığından) hem de cihaz elektrik kesintilerinde, voltaj dalgalanmalarında zarar görmeyecek, çünkü zarar görecek olan şey sadece ups olacaktır. unutmadan: bataryayı belli aralıklarla %2 ye kadar boşaltın ve tekrar şarj edin bu da bataryayı uzun vadede kullanmak için gereklidir.)

cihaz abartısız performanslı ve ucuz. daha ne olsun ?