bugün

(bkz: kutlu doğum haftası)
(bkz: ironi)
olmayan zararlardır. insan çoğu zaman neden geldim ben bu dünyaya ne saçmane kadar can sıkıcı bir yer diye düşünse de. doğduğun gün özeldir. ve hatırlanmak çok güzeldir.
oldukça doğru olan zararlardır. bir insan neden doğduğu günü kutlar? neden iyi ki doğmuşum ben diye havalara uçar? bu soruların cevabı oldukça boştur.

doğum günüde aynen yılbaşı kutlamaları, sevgililer günü, öğretmenler günü, anneler veya babalar günü vb. gibi insanların vakitlerinin boş geçirmesi için uydurulmuştur. belki zaman zaman boş vakit geçirmek insanları rahatlatabilir, kutlamalar yapmak hoşlarına gidebilir ama bunu her sene bir ritüel haline getirmek son derece saçmalıktır.

aslında bu tür günlerin bu kadar çok olmasının sebebi dünya' ya hükmeden sistemin insanları daha çok tüketmeye meyilli hale getirmek istemesidir ki bu konuda da oldukça başarılı olunmuştur. yılbaşı için yapılan alışverişler, tonlarca alınan malzemeler, doğum günü için yapılan masraflar, sevgililer günü ya da evlilik yıl dönümlerinde sevgiliye ne alınması gerektiğini kara kara düşünen onca insan vs.

kısaca bu tür günlerin asıl amacı insanları tüketici topluluk haline getirmek ve gereğinden fazla boş vakit geçirmelerini sağlamak amaçlıdır.
doğum günü neymiş hep ecnebi işi bunlar.*