bugün

Tam olarak ben.

1 yıl önceydi sözlük. askerden döndüm ve uzun yıllar hayalini kurduğum ofisimi açtım sonunda. Ofis açmadan 4 yıl boyunca çalıştığım firmanın teklif ettiği maaş günümüz şartlarına göre gayet iyiydi. Ama yapacak birşey yoktu. Bi kere gelmişim gaza. 15.000'e kadar kredi 3-5 sağdan soldan borç bularak iki ortak koyulduk işe. ilk başlarda herşey yolundaydı. Sağlam bir çevrem vardı ve bunu sonuna kadar değerlendirmiştim. cirom giderek yükseliyordu. ama ne zaman "tamam ulan bu ay kazandım" dediysem kdv çıktı. Ne zaman kazandım dediysem stopaj çıktı, damga vergisi çıktı, defter tastiki çıktı. iş için babamın arabasını kullanıyordum. tam kazandım derken arabanın bakımları çıktı ve 1 yılın sonunda baktımki cebime ortalama 800-900 tl para girmiş. gece gündüz çalışmama rağmen kazandığım para ortalama buydu. ardından ortağım zamanla işi boşlamaya başladı. bunu uzun bir süredir yaptığı için yol vermek zorunda kaldım. iş yüküm çoğaldı. biryandan tasarımlar bir yandan evrak işleri, müşteri görüşmeleri ve en büyük dert tahsilat işleri. tasarımcı mıydım, nakliyeci miydim, muhasebeci miydim sekreter miydim patron muydum bilememiştim.para dönmemeye başladı. toplayacağım para 50.000 tl'ye ulaşmıştı. bir gece otururken ben napıyorum dedim kendi kendime. bu andan itibaren kontrolü tamamen yitirmiştim. heyecanım gitti. önüme koyduğum bütün hedefler bulanıklaştı. büyüsü bozuldu derler ya tam olarak öyle birşey. düşündüm, en niteliksiz personeli alsam yanıma aylık 2000 tl masrafı olacak. ne maaşını düzenli ödeyebilirdim ne sigortasını. eğer sıfırdan hatta borç alarak eksiden başlıyorsan yanında mutlaka fedakar birileri daha olmalı. bu işte en önemli marifet gününde tahsilat ve sorunsuz nakit akışı. bunu sağlayamazsan ne personel alabilirsin ne para kazanabilirsin. sıkışıp kalmıştım kendi kurduğum hayallerin arasında. batmıyordum belki, gelir giderimi karşılıyordu fakat eriyordum işte günden güne. ticaretin bambaşka birşey olduğunu en sonunda anladım. eğer babadan kalan bir işyeri değilse bu işin sermaye işi, ekip işi olduğunu anladım. zamanla olur dedim ama olmadı.

sanıyorum önümüzdeki haftalarda eski çalıştığım yere cv mi göndereceğim. kalbim güp güp atarak o soruyu soracağım: teklfiniz hala geçerli mi ?
Sorunu kendinde aramalısın bir tasarımcı arkadaşım sıfırdan başladı şimdi arabaları ortamları adam can sıkıntısına kıbrıs a gidiyor yani sorun masraflarda değil dostum sende demek istediğim tasarımcı.
planlamacıyım beni ortak et maaş istemiyorum beraber devam edelim.

yardım eli uzatılması gereken tasarımcıdır.
36000 türk lirasını beğenmemiş tasarımcıdır. haklıdır.
adam içlenmiş bişey karalamış , bi şekilde yürütememiş batmamış ama çıkmamış da . lavuğun biri gelmiş bönim örködöş söfördön böşldö zöngön oldu.. bozmasana adamın moralini ya...
kıbrısa gitmek zorunda kalan tasarımcıdır. Bizde aynı sıkıntıları çekeceğiz ileride güzel ülkemdeki ufacık ofis kirasına bazı ülkelerde bütün giderleri karşılayabiliyosun