bugün

--spoiler--

öncelikle oyunu chp'ye atmamış biri olarak yazacağımı belirteyim.

--spoiler--

daha açıklanmadan bir takım kişiler tarafından olumsuz söylemlerle karşılanan beyanname.

sen her kim isen kimi destekliyor olursan ol; chp'nin seçim bildirgeleri diğer partilerin bildirgelerinden her zaman çok daha tutarlı ve vaat olarak diğerlerinin üzerinde olmuştur. vaatler diğerlerine nazaran daha reel bir görünümdedir. kendi içindeki tutarlılığı yüksektir.

konuşmasına da son derece iyi bir giriş yapmıştır.

“Bugün 30 Eylül 2015. Seçimden bu yana 5 ay geçti. 5 ay sonra yeni bir seçim bildirgesi ile karşınızdayız. Bu seçim bildirgesini gençlere adıyoruz. Gençler yarının umududur. Ama gençler bugünün de ortaklarıdır. Baskıya karşı direnen, özgürlüğü savunan gençlere adıyoruz bu seçim bildirgesini. ‘Ali ismail’lere, ‘Özgecan’lara adıyoruz bu seçim bildirgesini…

Öğrenci, memur, işçi, işsiz, çiftçi. Bütün gençlere. Taşeron işçisi olan gençlere, merdiven altı atölyelerde çalışmak zorunda olan gençlere, asgari ücrete mahkûm gençlere, mevsimlik işçi gençlere adıyoruz bu seçim bildirgesini. Soma’da yaşamını yitiren genç maden işçilere adıyoruz bu seçim bildirgesini. Üniversitelerimizde okuyan 6 milyon üniversite öğrencisine adıyoruz bu seçim bildirgesini. TOMA’lara biber gazlarına karşın polis barikatlarının önünde elinde karanfille bekleyen kitap okuyan yarattığı mizahla bir diktatöre diz çöktüren gençlere adıyoruz bu seçim bildirgesini."

"Neden gençler? Büyüklerin kabahatlerinin faturasının gençlere ödetildiği için gençler diyoruz. Ve bugün ülkemizin nüfusunun yarısı gençlerden oluşuyor. En ciddi sorun olarak işsizlik duruyor. 13 yıldır iktidar olanlar gençlerin hangi sorununu çözdüler? Üvey evlat muamelesi çektiler. Gence sen sus senin konuşma hakkın yok dediler. Oysa o babalarından daha iyi yetişmişti. Daha iyi sorguluyordu. O nedenle biz gençleri baş tacı yapacağız. Gençleri bu ülkenin umudu olmanın yanında ortağı yapacağız.

Genç erkeklerde işsizlik oranı yüzde 18,9, genç kadınlarda yüzde 22,6. 6 milyon 62 bin üniversite öğrencilerinden söz ettim. Mevcut yurtlar yüzde 10′nunu bile karşılayamıyor. Yüzde 90′ının nerede barındığını iktidar bile bilmez. Adım bile atmadılar

Oysa gençlik, genç potansiyelimiz bu ülkenin en büyük üstünlüğü. 2035′e kadar bu üstünlüğümüz devam edecek. Sonra Türkiye yaşlılar grubuna girecek. Onlar gençleri göz ardı ettiler, biz gençleri baş tacı yapacağız. "

"Bir süreç başladı. 12 Eylül hukukuyla başladı. Gençler olağan şüpheli olarak görünüyorlar. Bakın gençlerle ilgili maddeye orada da aynısı var. Gençleri olağan şüpheli sıfatından çıkaracağız. Onları olağan şüpheli olarak değil onları olağan yurtsever olarak göreceğiz.

Gençlerden ne bekliyoruz? Beklediğim bir şey var. ister burada, ister sokakta caddede, ister işyerinde olan bütün gençlere sesleniyorum. Görülmeyen gençler var, merdiven altı atölyelerde çalışanlar, çöplerden kağıt toplayanlar var, yeraltında yüzlerce metre çalışan alın teri döken işçiler. Bu gençler var. Gençler Passolig nedeniyle maça gidemiyor; söz kaldıracağım bu uygulamayı."

kılıçdaroğlu her zaman gençlere yönelik hitaplarıyla dikkat çekmiştir. bunu hiçbir siyasi oluşumun genel başkanı bu denli özenle bu denli samimiyet çerçevesinde gerçekleştirmemiştir.

atatürkçü düşünce sistemine dahil olduğunu beyan eden yazarların mustafa kemal'in koca bir ülkenin oluşum temelinin gençler eliyle atılacağını da aşikardır ki kendi söylemlerinden defalarca kez görmüştür.

---

gelelim beyannamede neler olduğuna ve kılıçdaroğlu'ndan kesitlere,

- üniversite mezunlarının tükenmek bilmez sıkıntısı olan istihdam politikalarına bir çözüm çalışması:

"Biz size ne vaat ediyoruz? En büyük sorun işsizlik miydi, evet. Üniversiteyi bitiren işsiz, liseyi bitiren işsiz. işsizlik diz boyu. Düşündük taşındık. işsizlik sadece bugünün değil geleceğin de sorunu ve çözmemiz gerekiyor. Bütün anne babalara sesleniyorum. Oğlunuzu meslek lisesine gönderdiniz işsiz. Ama bizim getireceğimiz düzende oğlunuz kızınız asla işsiz olmayacak, asla."

- üniversite harçlarının kaldırılması çalışması:

ikinci öğrenimde harçlarınız var onları da kaldıracağız. Eğitimi parasız yapacağız. Göreceksiniz gençler için düşündüğümüz her şey aslında ülkenin geleceği için düşündüklerimizdir. Sizin için aldığımız her karar ülkemizin geleceği için alınmış bir karardır.

- atama bekleyen öğretmenler için çalışmalar ki bu durumdan muzdarip dahi diyemeyeceğimiz, artık umut kırıntılarını yitirmiş on binlerce kardeşimiz,abimiz,ablamız,dostumuz mevcut.

- taşeron işçilere yönelik çalışmalar.

"800 bin taşeron işçi var. Bunların yüzde 80’i genç. iş güvenceleri yok. Ömür boyu asgari ücrete mahkum. Geçen seçim bildirgesinde de söylemiştim. Sözümün kapı gibi arkasındayım. Taşeron işçilerin tamamı kadro alacak. Sendikalı olacak."

- asgari ücreti artırma çalışmaları.

"yine işçilerin yüzde 80’i asgari ücretle çalışıyor. Şu anda mevcut asgari ücretle çalışanların yüzde 80’i genç. 1054 liraya çalışıyorlar, aldıkları para bu. Söz verdim, sevgili gençler size sözüm söz. Asgari ücret CHP iktidarında net 1500 lira olacak. Bunun yeterli olmadığını ben de biliyorum. Ama bir adım atıyoruz. Mali disiplini bozmadan bu işi çözeceğiz. Herkes rahat yaşayacak, bir nefes alacak."

- üniversiteliler için öğrenim kredileri adına çalışma.

"Üniversitede okurken öğrenim için kredi alıyor. Mezun olunca devlet yakasına yapışıyor. Borcunu öde… iyi de işi yok. icraya veriyor. Sevgili gençler CHP iktidarında iş buluncaya kadar bu borçların tahsili engellenecek. iş bulduktan sonra parayı sizden isteyeceğiz, faizler de silinecek."

- yök'ü kaldırma çalışması.

a'dan z'ye tüm öğrencilerin ifadesel klişesi "sistem sistem sistem..."
buyrunuz.

"Üniversite öğrencileri, mezun oluyorsunuz, kaymakam, vali oluyorsunuz. Polis oluyorsunuz, doktor oluyorsunuz. Ama üniversitedeyken sizi yönetimin dışında tutuyorlar. Biz YÖK belasını kaldıracağız ve öğrencilere üniversite yönetiminde söz ve karar imkanı sağlayacağız. Sizin söz hakkınız olacak."

- mevsimlik işçiler için çalışmalar.

-passolig'in kaldırılması çalışması.

"Ve önemli bir uygulama. Gençler maça gitmek istiyor. Passolig nedeniyle maça gidemiyorlar. Söz kaldıracağım bu belayı. Özgürce maçlara geleceksiniz. Niye getirdiler? Efendim slogan atılıyor da beyefendiler rahatsız oluyorlar. iyi de o sloganlar boşuna atılmıyor ki orada, bir nedeni var. Sormuyor nedenini. Passolig’i kaldıracağız herkes özgürce maça gidebilecek, istediği sloganı da atabilecek."

faşizan ve rantçı uygulama passolig'in ülke futbol değerlerine verdiği zarar ortada. daha ziyadesi, kimlerin neler elde ettiği ortada.

- seçim barajının kaldırılması.

- tarımda üretim artışı sağlamak adına, çiftçiye mazot indirimi çalışmaları.

-----

ne cumhuriyet halk partisi adına olumlu algı yaratma çabam var ne de bir fikir enjekte etme çabam fakat bu ülkede kim ne için şikayet ediyorsa, bu ülke gençlerinin ve ailelerinin birincil sıkıntıları listesine dahil ne varsa bu adam çıkıp bildirgesinde belirtiyor gereken çalışmanın yapılacağını ki ilk seçimde de ortada diğer siyasi oluşumlara nazaran çok üst seviyede bir bildirge var.

elini bacak arasında oturup 0-6 yaş grubu zihninden yansıyan düzensiz ve manasız cümleleri ile siyasi tespit ve çıkarım yapan, papağan gibi aynı cümleyi tekrar edip kendi kuyruğunu kovalayan köpek ahmaklığına sahip sivilceli asosyal mastürbasyoncular çıkarımlarını kendilerine saklasınlar.

konuşmanın girişinden sonuna dek, üslup olarak da içerik olarak da son derece başarılı ve fark yaratıcı bir beyanname sunulmuştur.

gençler üzerindeki vurgu ise vurucu bir etkidedir ki kılıçdaroğlu'nun söylemiş olduğu şu cümleler de tüm seçim bildirgelerini takip etmiş ve edecek olan benim için kuşkusuz doğrudur:

"Bizim seçim bildirgemizi hemen hemen bütün siyasi partiler örnek aldılar. Bunu da alacaklar göreceksiniz. Örnek aldılar diye üzülmüyoruz, tam tersine mutluluk duyuyoruz. "

---

"Ve biz ayrıca sadece üreten değil hakça bölüşen bir stratejiyi de izledik. Bir şey daha politikamızı açıkladık önce “kaynak nerede nerede” diye sordular. Onlar da baktılar ki kaynak var, “en iyisi biz alalım biraz değiştirip bunu uygulamaya koyalım” dediler. Seçim bildirgelerimizin ne kadar büyük bir ciddiyetle hazırlandığını gösteriyor bu. Her kuruşun hesabını yaptık. Uygulanması mümkün olmayan bir projeyi asla gündeme getirmedik."

son olarak;

"Gençler sakın tuzağa düşmeyin. ister üniversitede, ister meydanda, ister caddede eğer birisi gelip size, “inanç üzerinden siyaset” yaparsa bilin ki o bu ülkeye en büyük ihaneti yapan insandır. Yine birisi gelir “etnik kimlik üzerinden” siyaset yaparsa o kendi ülkesini seven birisi değildir. Ayrıştırıcıdır bölücüdür. Ve bir başka konu. Yaşam tarzı. Herkesin yaşam tarzına saygılı olacağız. Herkesin inancına saygılı olacağız. Bunları siyasette kullanılan araçlar olmaktan çıkaracağız. Etnik kimlik üzerinden, inanç üzerinden, yaşam tarzı üzerinden siyaset. Bunları kabul etmeyin. Ülkenin dünya kadar sorunu var. Onlara odaklanın. Ama şunu unutmayın, herhangi bir yurttaşımız inancı dolayısıyla ötekileştiriliyorsa onun sorununu çözeceğiz. Etnik kimliğinden ötürü ötekileştiriliyorsa eşit yurttaşlığı savunuyoruz diyeceğiz.
Daha önce bu salonda 19 nisan 2015’te “yaşanacak bir Türkiye” adıyla seçim bildirgemizi açıklamıştık. Bunu açıkladıktan sonra yurtiçi ve yurtdışında ciddi yankıları oldu. CHP’nin ürettiği politikalarının çok önemli olduğu, tutarlılığı pek çok çevre tarafından vurgulandı. Çünkü seçim bildirgesiyle biz, var olan sorunları çözmeye yönelik ciddi öneriler üretmiştik."

atladığım yerler elbette olsa da ana başlıklar böyle.

her başlığa kendi yorumlarımı katmak ile katmamak arasında kaldım. katmamam gerektiğini düşünerek sildim karaladıklarımı.

toplumdan her kesimi ilgilendiren, gözeten bir bildirge olmuştur.
800.000 tane taşeron işçisini kadroya katma ve asgari üçreti net olarak 1500 tl yapma sözünü veren beyannamedir.
pkk, cemaat ve biraz da chp isteklerinin yer alması beklenen beyanname.

gecmişinize yazık ediyorsunuz, utandırıyorsunuz.
Yine sallıyo Gandi. iyi sallamalar.
zaman kaybı bir beyanname açıklaması. yine olmayacak, yine alacağın %25.
Atatürke ait sadece "yurtta sulh, cihanda sulh" sözünün kaldığı ne idüğü belirsiz parti beyannamesi.

Ögrenci kredileri için iş bulana kadar taksit ödemeyeceğini vaad etmiştir.

Sayın kılıçdaroğlu bilmiyorsa söyleyin zaten mezuniyetten hemen sonra ödenmiyor 2 yıl erteleme hakkın var.
gün itibari ile cumhuriyet halk partisi genel başkanı kemal kılıçdaroğlu konuşmasının bir kısmında tamamen gençleri hedef almıştır. söz konusu seçim bildirgesinde olan iki konuya değinmek gerekir.

1- iş garantili eğitim yapılacak. her sanayi bölgesinde bir yatılı meslek lisesi olacak.
tamam güzel bir düşünce peki bunu hangi üretim hacmine dayandırarak söyledi hiç bir fikrim yok. ülkemizde yaklaşık olarak her yıl 711123 öğrenci meslek liselerinden mezun oluyor bunu karşılamak için aynı oranda üretim yapılması lazım ki piyasa büyüsün ve ara işçi ihtiyacı artsın. kısacası pek mümkün olmayan arkası boş bir vaattir.

2- taşeron işçilerin tamamı kadro alacaktır.
bugün devlette kadrolu bir eleman olabilmek için kpss belasından yüksek puanlar almak gerekiyor yani devletin eleman ihtiyacı piyasada ki elaman sayısının çok çok altından. piyasa böylesine doymuşken taşeron işçilere ne şekilde yada hangi vasıfla kadro verilir tartışma konusu.

demem o ki; ana muhalefet partisinin vaatleri insanları salak yerine koymaktan öte gidememiştir. eminim ki birileri bir yerlerde bu gibi sözleri alkışlarla karşılıyor, inanıyor, bel bağlıyor ve oyunu bu yönde kullanıyor. aynı zamanda bu çevredeki insanlar kendilerini gerçekleri görebilen üstün insanlarlar olarak tabir ediyor ne yazık...

edit: farklılık, haklılık anlamına gelmez.
chp secmeni icin iceriginin zerre onemi yoktur.

fanatik chp secmeni parti degil futbol takimi destekliyor neticede.