bugün

recep tayyip bey geçen hafta salgından dolayı işverenlerin üç ay işçi çıkarmalarını engelleyecek bir kanun çıkaracağını duyurdu. ama sadece "duyurdu". normal bir kanunda ancak çıktıktan sonra sabahına haberimiz olurken, bu kanunda "ay ama önce bir iş çevrelerine danışalım bakalım" dedi. yani kanunu bekletiyor.

herhalde şu içinde bulunduğumuz aşama, işverenlere sunulmuş "e hadi ben tüyoyu verdim. elinizi çabuk tutun. kovacağınızı kovun" aşaması oluyor. zaten mesaj da alınmış, akp'nin chp içindeki tetikçisi gereğini yapmış.
görsel
https://www.sozcu.com.tr/...sinan-aygun-oldu-5740509/

sokağa çıkma yasağını memleket sırrı gibi saklayıp son dakika insanları panik içinde bakkallara fırınlara yığarken, aynı zamanda işçi çıkarma engelleme kanunu çıkaracağını davul zurnayla günler haftalar öncesinden duyurup çıkarmamak ne biçim bir yönetim anlayışıdır? bu kanunun amacı işçi çıkarmanın önüne mi geçmek? işçi çıkarmayı teşvik mi etmek?
ücretsiz izne çıkarma kısmını kapsamadığı söylenen yasadır. bizim patron böyle şeyleri çok sıkı takip eder. dün "1 hafta veya 10 gün kapatalım" önerisi yaptık kendisine. mevzu buna geldi. bu yasaya yani. adam diyor ki "işten çıkartamazsın diyorlar ama kanun yürürlüğe girene kadar isteyen istediğini çıkartmış olacak. hadi çıkartamadı diyelim ücretsiz izne yollar bu da bir nevi işten çıkarmadır" şeklinde izah etti durumu.

yani işten çıkartamazsın ama misal 1 ay 2 ay 3 ay ücretsiz izne yollayabiliyorsun çalışanları. ne ki şimdi bu.