bugün

okumak, fakat boş okumak anlamadan özet bile çıkaramadan eşittir okumamak sadece göz ile satırları gezmek.
4.200 kitap. 23 yasinda 7 yasinda baslasa okumaya 16 yil. 16x365 = 5840 gun. Yani bu hesaba gore bir gunde 0.71 kitap okumus bu adam.

Neredeyse bir kitap okumus.

Bir de soyle bakalim bir sayfayi 1 dakikada okusa. 0.71 oranindan, 700 sayfalik bir kitabin %70 i 490 sayfa eder. 490 dakika da 490 sayfa okusa bu da 8 saat eder. Cok gercekci istatistikler ortaya cikiyor. Gitgide
Kitaptan kasıt bunlardir kesin.

görsel

Allah islah etsin.
dışarıda günlük hayat telaşesi içinde, çalışan, öğrenci olan, ailesine bakan , internette vakit geçiren bir insanın haftada bir kitap bile bitirebilmesi çok zor.
ama hapisteki bir insan için haftada üç kitap rutin olabilir. bu da yaklaşık yılda 150 - 160 kitap eder. kaldı ki bazı kitaplar bir günde bitiverdiği gibi bazen günde iki kitap bitirildiği de görülmüştür.
bu hesaba göre on yıl kadar yatmış olan bir insan evladı (allah düşürmesin) sadece içeride geçirdiği yıllar boyunca 2000 civarında kitap okumuştur. yaşı 35-40 arası ise bu kişi toplamda 3000 kitap okumuş olabilir.
bunun dışında serbest dolaşan bir kişinin ömrü boyunca okuyacağı kitap 2000'i bulursa yatıp kalkıp şükretsin.
imrendim de imkansıza yakın.
Bunu başarabildiyse tebrik ederim uçsuz bucaksız bir bilgi birikimine sahip olmuştur . Fakat bana çokta inandırıcı gelmiyor nasıl okuyacak amk hiç mi sıkılmadın hiç mi yemedin hiç mi dışarıda gezeyim demedin.
Hukuk mezunuyum, çok gezdim, çok okudum, istihbaratta tanıdık var, övünme olduysa k bakma. Aynı zamanda Bordo bereliyim diyecekken konuşma bitmiş herhalde.
imkansızdır. Oha diyorum.
Az bile. Ben daha fazla okumuşumdur kesin az daha oku. Hepbirlikte okuyalım.
Okumak çok güzel birsey ...kendini geliştirmek için üstüne tanimadigim tek şey kitap okumak ...o kadar okumadim maalesef 21 senede 95-100 oldu galiba *