bugün

türkiye'nin Merkezi Yönetim brüt borç stokunun 31 Ocak 2011 itibariyle 478,1 milyar tl olmasıdır.

2010 yılı ocak ayında 448 milyar tl civarındaydı. 1 yıl içinde yaklaşık 30 milyar tl'lik bir artış olmuştur.
-spoiler-
merkezi yönetim brüt borç stoku içinde iç borç stoku 353.3 milyar tl'yle toplam merkezi yönetim brüt borcunun yüzde 73.9'unu, dış borç stoku ise 124.8 milyar tl ile yüzde 26.1'ini oluşturdu. iç borç stoku içerisinde piyasaların payı 301.4 milyar tl ile yüzde 63 olurken, kamu kesiminin iç borç stoku içindeki payı 51.9 milyar tl'yle yüzde 10.9 olarak gerçekleşti.

dış borç stokunun 70.5 milyar tl'sini tahvil, 54.3 milyar tl'sini krediler oluşturdu. krediler içinde uluslararası kuruluşların borcu 33.7 milyar tl, hükümet kuruluşlarının ise 10 milyar tl olduğu belirlendi
-spoiler-

478 milyar tl nin 124.8 milyar tlsi dış borçtur, 353 milyar tl si iç borç. aslında oranlar normale çok yakın. yani 124.8 milyar tl nin faizini ödeyeceğiz diğer 353 milyar tl nin faizi ödense bile yine ülkemizde kalacaktır. devlet bu borçlanmayı genelde tahvil satarak yapar. tahvil çıkarmanın sebepleri arasında, bütçe açığını kapatmak, para politikasına yön vermek olabilir.
piyasada fazla para vardır devlet tahvil satarak piyasadan parayı çeker ve piyasadaki para miktarını azaltmış olur. böylelikle piyasayı enflasyon etkisinden azaltır.