bugün

Bugün 15 yaşındaki bir çocuk tarafından isittigim söz.

Gülümsetti.

Dünyayı fethetmekten kastı ehliyet alabilmek gece kulüplerine rahatça girebilmek herhalde.
Ben ehliyet bile alamadım amk. Clublara falan da fakirlikten dışarda içip öyle giriyorum.
(bkz: Yok ben içtim de geldim)
18 yaşına gelene kadar türlü türlü hayaller kurulur. insan sanar ki reşit olunca tamamen özgür olacak. Sonra 18 yaşına gelir anlar ki hiçbir şey değişmiyormuş öyle birden bire. Hatta tam tersine sorumlulukların dertlerin artiyormus.gelecek kaygısı sarıyormuş bir de zihni. Ne acınası bi durum. Halbuki ki bir insanın en güzel yaşı olması gerekirken. Fakat zaten dolu dolu yaşamanın yaş mevzunda bi anlam ifade etmez belki ama sen emekli olunca eline rahatlik ve para geçecekse hiç geçmesin daha iyi o yaşta en fazla ne yapabilirsin ki. Yine sinirlendim be. Neyse
Mary Shelley Frankenstein'i ortaya cikardiginda 20 yasindaydi, nitekim henuz 17-18 yaslarindayken ciktigi avrupa seyahati sirasinda almanya'nin Darmstadt sehrindeki Frankenstein kalesini gormus, ve o an itibari ile hikaye kafasinda olusmaya baslamistir.
Frankenstein yazilmis en buyuk bilim kurgu hikayelerinden birisidir ve ikiyuz kusur sene sonra bile medeniyetin bilincaltinda bir abide olarak bulunmaktadir. sadece amerikan sinemasi'nin dunya capinda sukse yapan "terminator" gibi "rayindan cikan bilimsel/teknolojik bulusun felaketleri" tarzi filmlerinde kendini gostermez, ama bundan daha derin olarak insanligin kendi yarattigi bircok sisteme karsi caresiz kalisinin drami ve uyarisidir.
peki Mary Shelley'nin hikayesi dunyayi fethetmis midir? kesinlikle. demek ki olabiliyormus...
Ergen düşüncesidir.

Sanki 18 yaşına gelince hayatının daha şahane olacağını düşünür.

18 yaşına bastığı günün akşamı yine;

- anne karnım acıktı yemekte ne var yeaa

Bu arada;

görsel
o yaşların enerjisini ve idealizm modunu yansıtan düşünceler. tabii giderek hayatın gerçeklerine toslayıp köreliyor, ama bu pozitif enerjiyi verimli şekilde değerlendirmek lazım genç yaşlarda ve henüz körelmeye başlamadan.
Genelin aksine ben 18 yaşıma girdiğim için mutsuzdum. Hep çocuk kalmam gerektiğini düşünürdüm.
içeri girdiğimde dünyayı fethediyordu.
Geldiğin gün s.ikerler. kendi eksenin etrafında döner durursun ak.
(bkz: hayallerde yaşıyor bazı ibibikler)
yürü hala ne diye oyunda oynaştasın?
fatihin istanbul'u fethettiği yaştasın.