bugün

bize özgü bir davranış. yakın gelecekte davul zurna seromonisiyle gerçekleşecektir.
Ergen kardeşimizin arkadaş ortamında sürekli bir adım önde olmasını sağlamaktır.* sanki parayı bastırıp genelevde sevişmemiş, lost adasına düşüp sawyer'a, jack'e rağmen kate'i götürmüş gibi bir havası vardır.
altmış yaşında ancak bir ev alabilen canım vatandaşımın, kerhaneyi on sekiz yaşında ayağına getirmek keşke mümkün olsa.

her şey yokluktan yani.
her türk erkeğine yapılan.Yıllarca özlemi çekilen daha sonra buyuk hayal kırıklıgına ugramasına neden olan olay.
gidenin tecrübe, götürenin sevap kazanması felsefesine dayanır.
(bkz: mekteb -i sınaviye)
(bkz: sünnet olan erkeğe sigara ve rakı vermek)

yapanı biliyorum. bu olay acı ama gerçek...
ümit milliden a milliye ilk geçiş aşaması.
ülkemizde genellikle dayı veya amcaların üstlendiği kutsal görevdir.Dayı veya amca hazır gitmişken kendisi de girebilir tabi.
Hayata sağlam bir çivi çakmasıdır her erkek bunu düşler hayal eder arzular.
klasik bir yurdum geleneğidir. zaten ya birisi götürür yurdum ergenlerinin önemli kısmını, ya da kendi kendine gider yurdum genci, bastırır parayı büyük bir marifetmişçesine...
ergen çocuğu cinsellikten soğutmaktır. genelde annesi yaşında ayı gibi leş hatunlarla cinselliği öğrenecek çocuğa acırım ki bu ülkemizde sıkça rastlanan bir durumdur. şimdi hiç hadis-i şerife girmeyelim, çıkamayız mazallah çünkü zina sadece geneleve gitmek değildir, zina evlilik öncesi ilişkidir ki ben aramızda zina yapmamış biri olduğunu düşünmüyorum varsa da tenzih ederim ama '18 yasina giren erkegi kerhaneye goturmek.' bitmesi gereken eylemdir. su yolunu bulur. müdahale etmemek daha iyidir.
Genellikle arkadaş çevresinin gazıyla gidilir.ilk kez gelmenin verdiği heyecanla çok heyecanlı ve utangaç olunur.Odaya girilir.o andaki olaylara genelde kadın yön verir.Bir hoca gibi şevkatle neyin nasıl olması gerektiğini gösterir.Elemanda uzun dönem bu işin belgesellerini izlediğinden az çok olay hakkında biraz bilgisi vardır.iki kişinin azim ve gayret içinde çalışmasıyla olay gerçekleşir.
götürürken de: "hadi bakalım yine iyisin keranacı." deyu espri yapmayı ihmal etmezler.
tecrübe kazandırmaktır. hep ele mi gircek çocuk ?