bugün

kktc'nin cumhuriyetini ve bağımsızlığını ilan ettiği gündür. uzlaşmaya yanaşmayan yunan ve rum tarafına kıbrıs türk halkının verdiği en güzel cevaptır. bu küçücük ama yürekli toplum bundan 23 sene önce dünyada çoğu milletlerin yapamayacağı cesaret edemeyeceği bir davranış göstermiştir. güvenlik konseyi hani şu israil'in lübnan'da katliam yapmasına göz yuman güvenlik konseyi bağımsızlık ilanını kınamış ve ayrılıkçı bir hareket olarak değerlendirmiştir. her 15 kasım'da cumhuriyet kktc'de büyük bir coşkuyla kutlanır. güneyde ki böceklerse cumhuriyetin ilan edildiği dakikalarda yoğun bir siren eşliğinde durumu kendilerince protesto ederler.
benden bir yaş büyük olan, genç ve reşit olma yaşını geçtiği halde bir yetişkin olamamış devletimin doğum günü (mü).Peki ben doğduğuna inanmıyorsam ya da varlığı bugüne kadar yokluğundan farksızsa* Sahteyse benim devletim,düzensizlik içinde bürokrasiden ibaret bir amblem,boş bir sembol,korsan bir isimse ben yine coşkuyla kutlamalımıyım tanınmayışımı, demokratikleşmemeyi,özgürleşememeyi ya da asimile edilmeyi.
kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nin kuruluş tarihidir.
kktc'nin bağımsızlığını ilan ettiği gündür. 28. Yılını kutluyoruz. günün anlam ve önemini belirtmek üzere boğaziçi köprüsüne türk ve kktc bayrakları yanyana asılmıştır.