bugün

Türkiyedeki eğitim sistemidir.

Bir de kalkmışlar Osmanlıca dersi koyuyorlar. Tamam iyi hoş koysunlar da Ula 11 yılda ingilizce öğretemeyen sistem Osmanlıcayı nasıl öğretsin demezler mi kamil? Demezler mi ziya?

11 sene ingilizce gören herifin dil düzeyi:
- hav ar yu?
+ fayn tenks end yu! Dur. (Bunu kalıplaşmış olarak kullanır. )

Kimse öğrencide suçu aramasın efendim. Yılda 2 milyon öğrenciyi mezun ettiğimizi varsayarsak bunların belki de sadece 250 bini düzgün bir ingilizce biliyordur. Geriye kalan 1 milyon 750 bin (yaklaşık.) Kişi aptal mı? Yoksa sistemde mi bir gariplik var? Diye bir sormak lazım.

11 seneden kasıt: akp'nin milli eğitim alanında yaptığı ilk yenilemeden itibaren geçen süre miktarı.
Şimdi osmanlıcayı öğretmeye kalkacak. hadi bakalım.
Sanki birini mükemmel yapıyormuş gibi diğerine atlayan eğitim sistemidir. Akademik çalışan tarihçi, edebiyatçılar zaten Osmanlıca öğreniyor, sen ingilizceyi daha adam gibi ögretemiyorken Osmanlıcayı nasıl öğreteceksin çocuğa. ingilizceyi'de geçtim, doğuda kaç köyde kaç okulda çocuklar Türkçe konuşamıyor, orada öğretmenler görev yapıyor. Sanki senin sistemin dört dörtlük de yeni arayışlar icine giriyorsun. Önce doğuda Türkçe bilmeyen çocuklara Türkçeyi nasıl öğretebilirimi düşün sen.
13 senede türkçe öğretememiştr ki ingilizce öğretebilsin.

Üniversite birinci sınıfa süs olsun diye türkçe koymuyorlar herhalde.
Yillardan beri yerinde sayan sistem. Gelmisler hala cocuklara meslekleri öğretiyorlar.
Öğrenmek isteyen her türlü öğrenir.
Adamlar anlatır geçerler.
Öğrenmek isteyen 1 yılda bile anlar öğrenmek istemeyene 10 yıl öğretsen ne yazar.
bence de öyle ciddi bir sıkıntı var sistemde kurslar çok daha kısa sürede öğretiyor.
öğretmenlerimizin üstün başarısıdır. rezalet.
her sene başa sardığı için a1 seviyesinde sertifika aldırabilecek kıvama getiren sistem.
bozuk bir sistemdir. üstüne üstlük 12 sene içerisinde her gelen milli eğitim bakanı bir öncekinin yaptıklarını bozmuş ve/veya değiştirmiştir. 12 senede milli eğitim sisteminin iyice içine edilmiştir.

kişiler yanlış olunca sistem de yanlış oluyor tabi.
1980 senesinden sonra oluşan sistemdir.
ingilizce dili olmayan osmanlıcayı yabancılaştıran yazar söylemi. osmanlıca kaynaklardan kitap okumuş biri olarak konuşuyorum. osmanlıcayı okumayı öğrenen her kimse osmanlıcayı anlar.
11 senede ingilizce öğrenemeyen üstün zekalı* bireylerin beğenmediği sistemdir.
akıl var mantık var. hangi ülke başka bir ülkenin dilini halkına öğretir.
öğretilmemesi gayet mantıklıdır.
öğretilmediği halde anasına mam, dolu depoya ful depo diyen bir topluluk mevcut. hatta küfürlerini bile ingilizce edenler var.

şimdi bu onaylama bağnaz veya tutucu bir onaylama değildir. varolmanın en önemli unsurlarından biri milletin dilidir.

he, e nasıl bilim yapıcaz, bilimsel gelişmeleri nasıl takip edip okuyacağız gibi bir soru sorulabilir.

burada soru mantığında bir hata mevcut. bilimi neden sen üretip kendi dilinde yayınlamıyorsun. temelde bir yanlış içindesin, yani.

hadi üretemedin diyelim. herkes bilimle uğraşmıyor ya da herkes yabancılarla ticaret yapmıyor. ihtiyacı olan çaba göstersin, öğrensin.
gencecik beyinlere yabancı dil ve kültür empoze etmenin alemi yok, ki dil, peşinden kendi kültürünü, anlayışını da getirir.
3 milyon nufuslu finlandiya'nın eğitim sistemini 70 milyonluk Türkiye'ye uygulamaya çalışan üstün zekalı kişilerin tasarrufudur.
(bkz: gelişen Türkiye)
belkide sistem öğretmemeye programlıdır.
Bende anlamiyorum. O kadar sene gordum dogru duzgun bisey bilmiyorum belki bendendir ama gercekten yetersiz bi egitim sistemi.
Vasıfsız öğretmenler yüzünden olandır. Evet.
20 sene geçse bu öğretmenlerle zordur. evet.
baştan kokmuş ezberci eğitim sisteminde en son kafaya takılması gereken konudur. şimdi burada mutsuz öğretmen egolarından girerim ösym mantığından çıkarım da canıma yazık. 24 kasımlarda göt yalamaya devam.
ağzından ameliyat olmuş bir ingilizce hocasını konuşma(speaking) dersimize verdikleri içindir.
graduated kelimesini gurucudut diye öğreten birinin dersimize girmesidir.
adananın en iyi 2. anadolu lisesinde olmuştur bu olay. anadolu liseleri zibil haline gelmeden evvel. osmaniye fen lisesi tutan puanla gittiğim okulda bana graduated kelimesini gurucudut diye okuyan birini verdiler. hadi sen konuş şimdi. amerikalı bir kıza kelimeyi tahmin etmesini söyleyerek bu şekilde telafuz ettim. aklına bile gelmedi saçma bir şey deyip geçti. e hocam hani gurucudut? sınavda öğrenciye düşük vermeler filan? e bi zahmet önce sen öğren sonra gel bana anlat.

sistemin kendisi ingilizce bilmiyor ki sana öğretsin. sen öğreticiye bir şey öğretememişsin kaldı ki eğitimci yetiştiresin. senin gibi sistemi cümle alem siksin.

ha bir de üniversitede zorunlu olarak ingilizce ders dediler. gittim. dedim bir şeyler öğreniriz güzel iyi. sene am is are ile bitti.
Türkçe öğretmeden ingilizce öğretmeye kalkışılırsa bilinemez tabi. Ünlü düşmesi gibi şeyleri öğrenirken 2 ders sonra Simple past tense denilince anlamadık tabi olayı.
Sistem ingilizce öğretmez. Sen öğrenirsin. Sen istemedikten sonra istersen dünyanın en güzel sisteminde bulun, galaksiler arasında en şahane sistem olsun gene olmaz. Her şey sende başlayıp sende bitiyor. Sisteme bok atmaktan vazgeçin. azıcık kafanızı kırın ders çalışın. Okuyun ve çabalayın.