bugün

sistem geri yükleme

daha önce hiç kullanmamıştım bu mal şeyi. 10-15 dakika evvel bilgisayarıma 'security tool' adında bir virüs bulaştı. bilmeyenler için -ki ben de pek bilmiyorum kısa bir araştırma sonucu edindiğim bilgilere göre-; virüs ama sahte bir antivirüs yazılımı olarak çıkıyor karşımıza ve bilgisayarda birsürü virüs olduğunu iddia ediyor. bu virüsleri silmek için de onay istiyor ve sil butonuna basıyorsunuz ister istemez.* neyse ki yarısında aklım başıma geldi de durdurdum taramayı. google de araştırayım dedim neymiş bu ve virüs olduğunu öğrendim. asıl konu buradan sonra başlıyor ve sistem geri yükleme yapmaya karar veriyorum. ama ne menem bir şeyse bu virüs hiçbir şeyi açmıyor internet dışında. güvenli modda yüklerim lan bende dedim ve açtım güvenli modu. windows 7 kullanıyorum ve ingilizce olduğundan sistemi geri yüklemede biraz zorlanacağımı bildiğim için biraz araştırma yapmıştım önceden ardından başlıyorum yüklemeye. benden ne kadar geri gideceğimi sormadan hırıl hırıl bişeyler yüklüyor. sonra baştan bilgisayar başlayıp açıldığında virüs gitmişti ama kaç gün öncesine gittiğimi bilmiyordum. firefox'u açınca her şey anlaşıldı. firefoxu açtığımda birden kapatılan sekmeler açıldı ve ne göreyim: 'işte tello'nun yeni takımı!' yani 20 temmuza götürmüş beni. ne akla hizmet 3 gün önceye götürdüyse! insan bi sorar hacu dedim kendi kendime. velhasıl kelam bu saçma şeyi kullanmamanızı tavsiye ediyorum.*