bugün

edit butonu türkçe olsun

türkçe'yi önemseyen sözlük yazarlarının içten bir şekilde dile getirdikleri istektir. altında başka bir şey aramanın lüzumu yoktur. zira bu isteğe destek veren sözlük yazarları da elbette "entry" kelimesinden ya da "spoiler" kelimesinden yeterince rahatsızdırlar. hepsi birden kalksın ortadan olmaz mı? bakın itü sözlük'e, adamlar çatır çatır giri diye bahsediyor entry'lerden. çeliştikleri şeyler var mı? elbet var ama sonuçta dile entry kelimesini sokmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. dilimize vaktinde bir çok arapça ya da fransızca kökenli kelime girmiş zaten. hal böyleyken "ama mevcutta şu şu kelimeler de var onları da kullanma o zaman" mantığıyla yenilerini eklememize ne gerek var ki?
ha diyeceksiniz ki mahlasın neden ingilizce. var bir hikayesi merak etmeyin. ha bir daha gelmiş olsaydım sözlüğe alır mıydım? almazdım kesinlikle. sonuçta belli bir sebepten dolayı aldığım saçma bir mahlas için de türkçe'mizin git gide öpülmesine küçük de olsa bir tepki göstermeye hakkım vardır diye düşünüyorum. en azından yazım yanlışlıklarına düzeltilmesine yardımcı olabilmek için onlarca rötuş isteğinde bulunan bir yazar olarak.