bugün

uludağ sözlük

begenileri yeteneklerinden daha gelismis yazarlarin cogunlukta oldugu sozluktur.

dilber hala'nin makbule'ye dedigi gibi yani, "yuregi sufatindan daha guzel" olanlar.

bu tanimladigim gruba dahil olmadigim gibi bir iddiam yok, bunu degerlendirecek durumda olanlar benim disimdaki kimseler olabilir ancak. kimseyi kucuk gormek ya da gostermek gibi bir niyetim de yok. lakin sozlukte bir seyler eksik, sayica eksik degil belki, ama bir seyler ham ve bunu gozlemleyen hatta dile getiren insanlarin sayisi da az degil. ama ellerinden pek bir sey gelmiyor demek ki kaliteyi arttirmak adina. yalnizca bir seylerin olmasi gerektigi gibi olmadigini gozlemliyorlar. bir de "ne var lan mis gibi sozluk" "aha eksisozluk yalakasi bunlar" soylemindeki guruh var. bu grup kisaca begenileri ve yetenekleri arasinda bir fark - ucurum olmayan bir grup, ancak bunlarin da hem beklenti hem yetenek duzeylerinin oldukca dusuk bir seviyede sabitlenmis oldugu belli. insanlarin begenilerinin yeteneklerini asmasi da cok olagandisi bir durum sayilmaz, cok iyi yazamayan birisinin iyi yaziyi kotu yazidan ayirt edememesini beklemek mantiksiz olur. iyi yaziyi kotu yazidan ayirt edememek yazarlikla degil okurlukla ilgili bir problemdir, ki bu sozlugun yazarlarinin sadece yazar olduklari, okur olmadiklari gibi dusunceler de sanirim diger onemli sozluklerle karsilastirildiginda buradaki enrtylerin daha niteliksiz olmasinin yani sira bu niteliksiz entryleri gormezden gelen "ya sev ya terket"ci, sozlugun bulundugu durumdan memnun, bir adim ileri gitmesi icin ne yapilacagini dusunmeyen-dusunemeyen ve bir sey yapmayan-yapamayan, "la liga'da yedek olacagima turkiye'de kral olurum" anlayisinda, sozlugu sadece kendi yazilarini online olarak ekranda gorebildigi icin seven bir guruhun da bulunmasindan kaynaklaniyor. oylama butonunun kullanilmamasi, enrty basina oy ortalamasinin 2 olmasi da okurun azliginin gostergelerinden, entrylerin niteliklerini degerlendiremeyenlerin varliginin sebeplerinden.

bireysel olarak yapilabilecek sey herkesin yetenegini sonuna kadar kullanmasi yazdigi entrylerde, baska bir sey degil. uzun entry-kisa entry, bilgi icerikli entry-komik entry meselesi de degil olay. ama nasi anlatsam yeni yeni yazilmakta oldugun mustakbel kiz arkadasinin yaninda yapmayacagin espriyi burda yapma, onu etkilemek ve kim oldugunu gostermek icin savundugun bir fikri ona karsi nasil savunuyosan burda da oyle savun. oyle her basliga entry girmek zorunda da degilsin yakin arkadaslarinla neye gobegini catlata catlata guluyosan veya hangi konuda kanli bicakli gibi tartisiyosan o konularda yaz, canini gercekten acitan kafani kurcalayan biseyi otur etraflica anlat, okuyalim. oguz atay'in tehlikeli oyunlar'da bahsettigi yasam ansiklopedisi gibi olsun burasi, o bunu dusundugunde internet yoktu, artik var ve sozlukler tam da onun dusundugu seye hizmet edebilecek yerler. her durumun her kisinin icinde neler yarattigini gorup okuyabilecegimiz, sonsuz durumlarin ve bunlarin insanlarin icinde yarattigi sonsuz dusuncelerin - imgelemlerin sonsuz bi kaynagi olsun. bize anlat o dusunceyi, o imgelemi, ama oyle anlat ki biz gormus biz hissetmis gibi olalim. insanliga anlatmis olacaksin cunku. her entry'nin bu kadar guzel ya da ayrintili olmasi beklenmiyor mumkun de degil belki ama "eeaaah nasilsa benim nesem yeter" diyip her konuda aklina ilk geleni yazma, yetmiyo nesen, cagrisim ofisi degil burasi.

bireysel olarak yapilabilecek seylerin disinda moderasyonun da yapabilecegi seyler var. cok pratik olabilecek bir kac sey geldi zamanla aklima, moderasyona oneriler basligi altinda belirttim. (bkz: #6123965) (bkz: #6479767) muhtemelen dikkate alinmamaya devam edecek, halbuki boyle pratik degisiklikler birdan bambaska bir yere getirebilir bu sozlugu, hem kendi bulundugu yerden daha iyi bir yere hem de diger sozluklerden bambaska bir yere.

ne olursa olsun bizim sozlugumuz burasi ve o oldukca biz yazicaz, biz yazdikca o olacak. bu kadar uzamasini beklemiyodum yazinin, sabredip okuyanlara tesekkurler.