bugün

kimlikte din hanesi yazması

mecburi kimlik gösterme günümüzde tabiri caizse ayağa düşmüştür. girdiğimiz barda, yolda, markette, hastahanede, postahanede, havaalanında kısacası her yerde kimliğimiz soruluyor ve gösteriyoruz. böyle önüne gelene gösterdiğimiz bir kartta da din hanesinin olması başta din hürriyetini zedeler.
"isteyen gidip değiştiremiyor mu kardeşim amma büyüttünüz durumu haa" mantığı var ki bu sadece işim düşmedikçe s.kimden aşşa mantığıdır. böyle bir sorunu olmayan insanları söylemidir. gidip "iyi günler, nüfus cüzdanımın din hanesinde 'islam' yazıyor fakat ben bunu değiştirmek istiyorum" demekle bitmiyor iş. zaten karşı taraf da "ah tabii bayım, hemen hallediyoruz; işte buyrun yeni kimliğiniz. iyi günler" demiyor. yığınla prosedürü bulunan bu işin aynı zamanda maddi açıdan bir yükü de var. "e kardeşim zamanında bana sordunuz da mı yazdınız şimdi silmek/değiştirmek için para istiyorsunuz" dememek işten bile değil. kısacası maddi manevi tamamen külfettir bu durum. ayrıca bu işin toplum baskısı yönü de var ki azımsanacak bir şey de değil. 70 yaşındaki babaanneye açıklama yapmak durumunda kalmak, küfürlere ve cık cık'lara maruz kalmak hatta özentilikle suçlanmak bu baskının en yaygın görülen türlerinden. varın düşünün gerisini. hala 'yazsın kardeşim'cilerdenseniz;* *