bugün

kuran i kerim in reenkarnasyon ile ilgili ayetleri

ilgili değil aslinda. pay cikarilacak ayetleri diyelim. daha farkli bir baslik acmayi düşünüyordum fakat yine bu namussuz sinir cikti karsima. ama bu sefer ağlamadim.

belki ben götümden uyduruyorum. ama okumakta fayda var lan.

'Nasıl oluyor da Allah'ı inkar ediyorsunuz? Oysa ölü iken sizi O diriltti; sonra sizi yine öldürecek, yine diriltecektir ve sonra O'na döndürlüleceksiniz'
(Bakara Suresi, 28.Ayet)

duhan suresi 8. ayet,

' O'ndan başka ilah yoktur; diriltir ve öldürür.Sizin de Rabbinizdir geçmiş atalarınızın da Rabb'idir.'

diriltir ve öldürür diyor. dirilmek icin ölmek lazimdir.
öldürür, diriltir, öldürür. ölmek icin dirilmek gerekir.
Diriltir, Öldürür, Driltir, Öldürür.

önem ile, dirilmek ile yaratmanin farkina vararak okuyalim.

'Ve demiştiniz ki:''Ey Musa,biz Allah'ı apaçık görünceye kadar sana inanamayız.'' Bunun üzerine yıldırım sizi(kendinizden) almıştı. Ve siz bakıp duruyordunuz. Sonra ölümünüzün ardından sizi dirilttik ki, şükredebilesiniz. '
(Bakar Suresi, 56. Ayet)

' Ölü iken dirilttiğimiz ve kendisine, insanlar arasında yürüyeceği bir nur verdiğimiz kimsenin durumu, hiç, karanlıklar içinde kalmış, bir türlü ondan çıkamamış kimsenin durumu gibi olur mu? işte kafirlere işlemekte oldukları çirkinlikler böyle gösterilmiştir.'
(Enam Suresi, 122.Ayet)

'insanlar arasında yürüyeceği' ifadesi dirilişin yaşamın sonrasında değil öncesinde gerçekleştiğini ifade eder. Örnek verilen kimse hayata yoktan yaratılarak değil, diriltilerek başlamıştır. Yaşamından öncesi hiçlik aşaması değildir. Ölüm aşamasıdır. Ölmüş olması gerekir.