bugün

yer cekimi yoktur gok itimi vardir

bir an için bu iddianın doğru olabileceğini varsayalım. uzayda bu 'gök itimi'nin doğrultusunun rüzgar misali rastgele her yöne değil ama her nedense gezegen veya yıldız gibi büyük gök cisimlerine doğru olmasını nasıl açıklayacağız? yani bu itim gücü neden sadece bu büyük cisimleri herbir yanından hedefine koyuyor ve neden bu cisimleri birbirine doğru savurmuyor? sadece gök cisimlerinin çevresinde var olan 'lokal' yani 'yerel' bir itim mi bu? üstelik bir şekilde bu gök cisimlerinin alanından kurtulan nesnelerin boşlukta savrulmalarını nasıl yorumlayacağız?

nihayetinde henüz evrendeki maddenin yüzde beş kadar bir oranını biliyoruz; kara maddeymiş, kara enerjiymiş geri kalan yüzde doksanbeş'i hakkında bir bilgimiz yok. hatta 'yerçekimi' diye adlandırdığımız fiziki kuvvetin etkisini biliyoruz ama kuantum kaynağını da henüz bilmiyoruz, bunlara da tamam. yani değişik akılyürütmelere yeni fikirlere açık olalım, eyvallah.
ama bu alternatif fikirler de bir zahmet olan biteni açıklayabilecek kapasitede olsun...