bugün

sözlük yazarlarının itirafları

değişik bir itiraf.
biliyorum önemsiz bir detay ama uzun süredir aklıma takılıyor. öteki dünyanın , ahiretin zaman kavramı ile dünyanın zaman kavramı aynı değil biliyorum ama olayı dünyevi zamana göre ele alalım. bir insan 2015 yılında öldü diyelim ben şahsen inancım gereği mezarda da olsa insanların meleklerle irtibat içerisinde olacağını kendisine sorular sorulacağına , mezarına gelip giden kişileri görebileceğine inanıyorum. neyse konuya dönelim şu dünyevi zamana göre miladi takvime göre adam 2015 de ölmüş ve mesela yıl olmuş 2037. adamın ölümünün üzerinden 22 yıl geçmiş. kalkıp da o adam mezardayken bundan haberdar olabiliyormu , ölümününün üzerinden dünyevi zaman kavramına göre 22 yıl geçtiğini öğrenebilir mi ? mesela atayım ben 2025 yılında ölsem eğer. kıyamet kopmazsa eğer yıl atayım 2095 olduğunda kendi ölümümün üzerinden 70 yıl geçtiğini öğrenebilecekmiyim , bundan haberdar olabilecekmiyim. miladi takvimin hangi tarihi gösterdiğini bilebilecekmiyim ? evet , önemsiz ve saçmaya kaçan bir konu olduğunu bende biliyorum ama bu konu aklımı çok fazla kurcalıyor.
bu konu hakkında bilgi sahibi olan varsa özelden anlatsa mutlu olurum.