bugün

diriliş çanakkale 1915

şu çılgın türklerin yazarı turgut özakman ın çanakkale savaşını konu alan romanı.

şu çılgın türkleri gözleri yaşararak okumuş birisi olarak bu kitap hakkında bir kaç yorum yapayım dedim..

öncelikle kitabın tarihi gerçekleri yansıtması, eserin oluşturulması sırasında yararlanılan kaynakların doyurculuğu tartışma götürmez. son derece detaylı bir çalışmanın ürünü olduğu açık. bunun yanında anlatılan konunun tarihi önemi de herkes tarafından ortak bir saygı görmektedir.

lakin insan ister istemez şu çılgın türkler romanı ile karşılaştırıyor bu kitabıda. laynı yazar bu kitapta aynı tadı yakalayamamış malesef. şu çılgın türklerin yalın ve öz anlatımının yerini bu kitapta son derece karışık bir kurgu düzeni almış. bir ara alay, tümen numaralarının içinde boğuluyorum hissine kapılıp, gerçek konudan uzaklaştığımı ve bu detayları aklımda tutmaya çalıştığımı fark ettim. yine araya konulan diğer hikayeler de biraz yavan kalmış gerçek konunun görkemi yanında.

biraz aceleye gelmiş diyecem ama kaynakçaya bakınca dilim elvermiyor bunu demeye ama aklımda da geçirmiyor değilim hani.

yine de okumaya değer bir eser olarak karşımızda diriliş.