bugün

köy enstitüleri

bugün kuruluşlarının 79. yılı olan ilim, irfan ve aydınlanma yuvaları.
görsel

ülkemizde bugün yukarıdaki harita olmadığı için, aşağıdaki harita var.
görsel

köy enstitüleri "kul olmak"tan, "yurttaş olma"ya geçişin adıdır.
köy enstitülerinin kapanması ise yurttaşlıktan yeniden kul olmaya geçişin başlangıcı...

neydi rahatsız oldukları?
kadını ile erkeği ile türk gençlerinin donanımlı yetiştirilmesi, aydınlık ve ışık saçan birer eğitim neferi olması onları rahatsız etti.
görsel

anadolu'nun bağrından kopup gelen türk gençlerinin bilinçli ve aydınlanmış bireyler olarak köylerine geri dönmeleri onları rahatsız etti.
görsel

köy enstitüsünden yetişen öğretmenlerin, köy okullarında köy çocuklarına beethoven'i mozart'ı öğretmesi onları rahatsız etti.
görsel

türk köylüsüne modern tarımı öğretecek binlerce ziraatçinin yetiştirilmesi, bu ziraatçilerin köylüleri örgütleyip ağalık düzenini yıkma ihtimalleri onları rahatsız etti.
görsel

ümmet değil, ulus-millet bilincine sahip binlerce aydın gencin varolacak olması onları rahatsız etti.
görsel

köy enstitüsüne perişan bir halde gelip değişen, elif kız onları rahatsız etti.
görsel

kızlar elif kız gibi olmamalıydı...köle olmalıydı, hakları olmamalıydı...
rahatsız oldular...

sözün özü, birey olma, aydınlanma, millileşme, eğitim, öğretim, donanım onları rahatsız etti.
görsel

köy enstitülerinden yetişen her bir bireyin birer mustafa kemal olup dünyayı değiştirebilme ihtimali, yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadı olmaları onları rahatsız etti...
görsel
--------------------------------
-------------------------------

tavsiye: yücel'in çiçekleri filmi;
https://www.youtube.com/watch?v=cjyO40cbw-E
güncel Önemli Başlıklar