bugün

ses kirliliği

bir toplumun başına gelmiş en büyük belalardan biri.
ses kirliliği, gelişmiş toplumlarda neden yoktur, ses kirliliği toplumları nasıl yozlaştırır internette bakabilirsiniz.
ses kirliliği en az hava kirliiği kadar zararlıdır, ruhen ve bedenen. alışanlar olsa da zararını ciddi ciddi görür.
örneğin; uykumu alamadın, dayak yemiş gibi kalktım yataktan, başım ağrıyor, hiç tadım yok, nedense stres yapıyorum gibi sıralayacağınız birçok meselenin sebebi olabilmektedir.

ses kirliliği uzun vadede sağlığı bozmaktadır. (evet bozar kardeşim, yavaş yavaş bozduğundan farkedilmiyor.) en az hava kirliliği kadar zararlıdır. yaşam kalitesini dibe indirir. mahremiyeti bozması nitelikli insan sayısını azaltır. hanzolaşma artar. duyarsızlaşma artar.
ses kirliliği huzur bırakmaz, zamanla alışanlar olabilir ama içten içe yer, ruhen ve bedenen sağlığı bozar. kötü bir alışkanlıktır.
internette ses kirliliği ve gürültü üzerine araştırma yapmanızı öneririm. yabancı dilde de araştırmanız daha fazla bilgi edinmenizi sağlar.

çok iyi araştırılması gereken bir konu. ülkemizde ses kirliliğine karşı bilinç oluşması ve gereken adımların atılması gerekmektedir.
ses kirliliği maalesef ekranlarda hiç konuşulmamaktadır ki, birçok gündem konusundan çok daha önemlidir.

ses yalıtımı kolay bir çözüm değildir. (bkz: ses yalıtımı/#40482730)