bugün

ücretli öğretmenlik

öğretmenlik mesleğini ayaklar altına alan saçma sapan bir şey. benden kpss yi kazanmamı istiyorsun öğretmen olabilmem için, kazanamıyorum, sende o ışık yok diye atamıyorsun, ama pek ala ücretli çalışabiliyorum. madem benden öğretmen olmaz, o kadar yıl okuduğumu boş sayıyorsun, neden ücretli olarak göreve başlatıyorsun, demek ki olabiliyormuş. öğretmenler odasında ikinci sınıf öğretmen muamelesi görmektir ücretli öğretmenlik, yıllar evvel mezun olur olmaz kura ile atanmış öğretmenlerin size burun kıvırmasıdır, "sen de öğretmen olduğunda" gibi cümleler kurmasıdır iki kelimeyi bir araya getiremeyen müdür bey'in. iki yıllık saçma bir bölümden mezun olmuş vatandaşla aynı derse girmektir ve ağlamaktır benim bölümüm bu kadar ucuz muydu , ben neden okudum herkes bunu öğretebilecekse diye. her an yerinize kadrolu biri gelebilir korkusu yaşamaktır, aslında bu durumdan korkmak değildir, sadece öğrencilerinden ayrılmanın vereceği sızıdır. yoksa zaten yapılacak iş değildir. öğretmen olup başka işte çalışmayı istememektir, öğrencilerle olabilmektir, kimse ayda 500 milyon için çalışmıyor bu işte. türkiye'nin çok büyük ayıbıdır ücretli öğretmenlik. eğitim fakültelerini anlamsızlaştırmaktan başka ne ki bu. kendi verdiği eğitime güvenmeyip bir de sınav yapmak hangi ülkede vardır. resim okuyana matematik, fen okuyana coğrafya sormak...ayıptır, günahtır.

edit: imla