kaybedenler kulübü yolda

1. 29.
    amerika'da ellili yıllarda ortaya çıkan beat kuşağı akımının bir çakmasıdır kaybedenler kulübü. özellikle yol teması ve ana karakterlerin çarpık ilişkileri bakımından ona benzetilmeye çalışıldığı oldukça bariz. en azından beatcilerin, yani ikinci dünya savaşı sonrası bunalımını yaşayan o devrin çocuklarının karşı çıktığı bir takım değerler vardı. konformizmi eleştiriyorlardı mesela, iyi kötü kendilerince zen felsefesini ve taoyu benimsemişlerdi. bunun ortaya çıkış biçimini yani; sex, alkol, uyuşturucu tarzında bir yaşamı yanlış bulsamda adamların yaşadığı bir bunalım vardı ve incelemeye okumaya değer buldum her zaman o bunalımı. benim gözümde onlar gerçekten kaybedenlerdi.

şimdi bakıyorum kaan ve mete bu kadar parayı götürüp, karşı çıktıkları şeyin babası haline gelmişlerken, hÂl neyin kaybedenler kulübü bu diye sormak istiyorum. yinede bir kitleleri var. liseliler koştura koştura izleyecekler filmi.

bu eleştirinin de çok bir önemi kalmayacak zaten. işin gerçek yüzü çok başka, anlayabilene.
    11 ... kahraman arketipi