bugün

kuran ı kerim i baştan sona ezberlemek

Zor iştir. Kolay değildir. Basit değildir. imkansız da değildir. Ciddi bir çalışma. Kuvvetli bir ihlas ve azim ister. Sonrası gelecektir.
islam dünyasında 2 3 aydan 4 yıla kadar çıkar hafızlığı bitirme süresi. Ülkemizde ve tüm islam dünyasında ortalama 2 senede bu iş biter ama size ne olursa olsun 3 4 seneye gelir. Şöyle ki. Bilgi sahibi olun diye anlatıyorum.
Bir sene sadece kuran okursunuz. Buna yüzüne okuma denir. Arap harflerini ve çıkış yerlerini öğrenirsiniz buna mahreç denir.
Ve tecvid kurallarını. Bu da kuranı okuma kaideleridir.
Bu bir senede son olarak muhtelif sureleri ezberlersiniz. Yasin. Fetih. Rahman. Hucurat. Son cüzün hepsi. Gibi
Sonra hafızlığa başlarsınız. 2 sene sürer. Bittikten sonra kişiye göre değişir bu 5 6 7 ay yada 1 yıl tamamen kuranı kerim tekrar edilir. Her gün 20 sayfa yani 1 cüz ezbere okunur. Buna haslama denir. Yani pişirme. Hafızlığın unutulmaması için sağlam olması için 5 7 ay yada 1 sene tekrar edilir. Buda size 3 4 seneye gelir.
Bende bir sene yüzüne okudum 15 ayda hafızlık yaptım (okulla beraber) hala belgeyi alamadım. Yazın alırız inşallah. Duanızı bekliyorum.

Son olarak hafızlıkta kullanılan kelimeler ve anlamları

Çiğ, pişmemiş sayfa : yeni ezberlenen sayfaya denir. Mesela bugün dün yada 20 gün önceki.
Has: önceden ezberlenmiş sayfalara denir 30 40 50 60 gün önceki gibi.
Sağlam: verilen ezberinde çok kuvvetli eksiksiz okunmasıdır.
Vs vs vs. Bu şekildedir.
Sorusu olan varsa alabilirim.