bugün

eşcinsel evlilik ve ensest ilişki yasak olmamalı

ikisi arasında hiçbir fark yoktur . Ama bu iki ilişki çeşidini iki farklı insanın 18 yaşını geçmiş olmasından dolayı kabul ediyorsanız . Eğer ki bu ikisine toplumsal hak ve hukuk çerçevesinde değil de inanç boyutunda bakıyorsanız. Maalesef işin ucu boklu değnek olur. Çünkü bir insan özgürlük adı altında inandığı şeyleri takip ederek baskasına zarar da verebilir. işte burada toplumsal ahlak denilen ve bireye baskı uygulayan hak ve hukuk kavramları girer. Çünkü felsefi açıdan bir insanın inancı baskasına zarar vermeyi mesrulastiriyor olabilir. Ve sen o kisiye inancinin yanlis oldugunu soyleme hakkini kendinde bulamazsin. Aci gercek ve ucu boklu olan degnek budur. Toplumdaki insanlara, toplumdaki suçlulara söverken kendinize bir dayanak noktası alarak yıllar boyunca birikmiş geleneklerle sövüyorsunuz. işin içine girebilecek felsefi meselelerden, özgür iradeden, tanrının içkin ya da aşkın olmasının neleri değiştirebileceğinden haberiniz yok. Sadece düzen sürsün diye bu çabanız. Ama bu çabayı haklı çıkaracak kanıtınız elinizde yok. Düzenin neden sürmesi gerektiğine, insanların neden topluma uyması ve toplum kurallarına göre yasaması gerektigine dair bir hakikatiniz de yok. Dünya üzerinde gerceklesebilecek sonsuz sayıdaki ihtimaller zincirinin her bir ihtimalini hesaplayabilecek kabiliyetiniz de yok. Burada ensesti savunanlara sövenler cahil kisilerdir. Ensestin olmaması gerektigini soyleyeceksen dayanaginin ne oldugunu da soyleyeceksin o zaman. Senin inancının hakikat olmadigi gercegiyle yuzlesmek zorundasın. Sen bir insansin ensest yapan birey bir insan. Ben burada ensestin doğruluğunu tartışmıyorum. Tartisamam da konu da bu zaten. Sen bir insan olarak ensest yanlistir diyemezsin. Cunku bilgi denilen seye ulasamiyorsun. Yanila yanila ortalama bir yol buluyorsun. Felsefeyle azıcık ilgilenen insan zaten ne dedigimi ne demek istedigimi anlayacaktir diye dusunuyorum. Zeki insanlarin toplumdan uzaklasmalarinin sebepleri biraz da bunlardir. Sizin ortalamaya dayatarak yurutmeye calistiginiz bu yollar onlara istedikleri cevaplari veremiyor ve ortalamaya dayanamiyorlar. Ama tüm insanları daha doğru bir sekilde birlikte yasatacak seyi de bulamiyorlar. Cunku bulacaklari sey de kendi inanclari olacak ve hakikat olmayacak ve su andaki durumdan farki olmayacak. Aklin yolu bir değildir ama biz onu birlestirebilecegimize inanir ve ortalamayi baskalarina dayatmada kendimizi piyon haline getirttiririz. (Zeki derken para icin bu zekayi kullanan insanlardan falan bahsetmiyorum. Zekasıyla zor yola girip delirmeyi göze alıp evrene sorular soranlardan bahsediyorum.)