bugün

ateist olmak hayatınıza ne kattı

bak güzel kardeşim inanmak sorun değil. hatta mutlu olacaksanız inanalım. mesela en yakınım olan annem müslümandır fakat dedemden-ninemden ne gördüyse onu bilir. bana da sürekli kendine yazık etme falan der. ona annecim mutlu olacaksan tamam inanıyorum derim. yeter ki o mutlu olsun. ben agnostiğim belki bir tanrı olabilir fakat bu islamın veya diğer semavi dinlerin gerçek olduğu anlamına gelmez. bana artık dinin o değerleri- kitaplarda yazılanalar günün kültürünü ve şartlarını yansıtan bir kitap gibi geliyorsa artık bana saçma gelen bu değerlere inanıyor gibi yapmam, nasıl olsa kaybedecek bir şeyim yok eğer allah yoksa bizde zaten yok olur gideriz düşüncesiyle inanıyor gibi yapmaya devam edersem kendimi embesil yerine koymuş olmam mı?. eğer islam doğruysa da o dinin tanrısı inancımı samimi bulur mu? zaten kendimde söylüyorum samimiyetsiz inanca girer. ve allah beni yine yakacaktır tabi varsa.. bu işler kaybedecek bir şeyim olmaz. hayatıma da zaten bir şey katmıyor gibi düşüncelerle olmuyor. 10 müslümandan 9 u vesveselerle boğuşuyor. bir müslümanın ya allah yoksa düşüncesi bile samimiyetten bir şeyler koparır.