bugün

kutsal kitaplardan ilginç bölümler

(kuran Bakara, 2/221-222)

"Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: "O bir ezadır (rahatsızlıktır). Ay halinde kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah'ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şüphesiz Allah çok tövbe edenleri sever, çok temizlenenleri sever." ﴾222﴿ Kadınlarınız sizin ekinliğinizdir. Ekinliğinize dilediğiniz biçimde varın. Kendiniz için (geleceğe hazırlık olarak) güzel davranışlar takdim edin. Allah'a karşı gelmekten sakının ve her hâlde onun huzuruna varacağınızı bilin. (Ey Muhammed!) Mü'minler'i müjdele."

-Buradan anlaşılıyor ki, kadınların ay başı hâli bir rahatsızlık olarak görülmüş, ben aynı fikirde değilim, sonuçta bu kadın vücudunun metabolizmik bir durumudur. Onlara bu durumda yaklaşmayın denen şey sanırım cinsi ilişki. Ayrıca burada kadınların erkeklerin ekinliği olduğu ifade ediliyor, yani tarla gibi ekim yapacağız, sonuçta çıkan şey de ürün değil, çocuk oluyor haliyle. Bir de kadınların bu dönemde namaz, oruç ve Kabe'yi tavaf etmeleri de sünnetle yasak kapsamına alınmış. Kuran okuyup okuyamacakları konusunda ise din adamları arasında farklı görüşler var. Ben aybaşı halinde olan bir bayanın tamam oruç tutmamasını anlayabiliyorum, zaten kan kaybediyor, bir de oruç tutarsa sağlığı açısından zararlı da. Cinsel ilişki yasağı da doğru temizlik ve sağlık açısından. Buna karşılık Namaz kılmamasını, kabeyi tavaf etmemesini, ya da kuran okuyamamasının sebeplerini pek anlayamadım. Sonuçta aybaşı hali de yaradan tarafından kadınlara verilmemiş mi, bu yasaklar neden koyulmuş pek mantıklı bulmadım.