bugün

baş örtüsü müslüman kadının özgürlüğüdür

öncelikle (bkz: özgürlük)
mesela ben üniversite öğrencisiyim ve sabah derse gitmeme özgürlüğüm var diyen birine derse giden bir öğrenci " kardeşim bende üniversite öğrencisiyim, ben sabah derse gidiyorum. kime göre neye göre özgürlük " dediğinde ne derece komik duruma düşüyorsa , başörtüsü müslüman kadının özgürlüğüdür dendiğinde " bende müslümanım , başörtüsü bana göre özgürlük değil , hem bizimkilere göre de değil , hem bizim bir arkadaş grubu var onlara göre de özgürlük değil , hem bizim mahalle bakkalına göre de değil.... " diyen de aynı duruma düşmektedir. başörtüsü bir dini sembol değildir , inananla inanmayanı ayırt edip inanmayanları asmak kesmek için de kullanılan bir şey değildir. başörtüsü bir bireyin inançları yüzünden takmak istediği bir bezdir. isteyen istediğini yapmalıdır. başörtüsünü takmayı istemeyen biri takmaz olur biter. nasıl ki bir hristiyanın boynunda haç taşıması onun için bir özgürlükse başörtüsüde müslüman bir kadın için özgürlüktür. aynı zamanda başörtüsü takmamakta müslüman bir kadının özgürlüğüdür.