bugün

islam da özgür irade vardır yalanı

çok doğru bir yalandır. ?!

-yoktur efendim, kim demiş vardır, bakın kitaplarımda yazdım ben bunu, yoktur, öyle olsa insanların dinin emirlerine uymama gibi bir durumlarının olmaması gerekiyordu ama bakın herkes müslüman, herkes islamiyetin tüm gereklerini yerine getiriyor, yoktur özgür irade, hem vardır diyelim, hadi diyelim ki zina yaptın, e bunun sonunda cehennem var diyorlar, hani özgür irade.

+çekirge, bir soluklan hele. bir insan özgür iradesi ile birini öldürebilir, ancak kanunlar bunu yasakladığı için hapise girmek zorundadır, burada hem suç işleyip hem hapise girmeyi reddetmek anlamsızdır çünkü kişinin suç işlemesi özgür iradesidir, suçun sonucunda başına gelecekler mutlak irade'dir ki bu yalnız o'nundur, kanunlar için söylediğin geçerli ,özgür irade yok çünkü mutlak iradeye yenik düşüyor ama din için bunu söyleyemezsin çünkü sonucunun kötü olmadığına(hatta sonucu olmadığına) inandığım bir şeyi yapmak senin özgür iradene bağlıdır ve inanmıyorsan zaten mutlak irade senin için yoktur, inanıyorsan da zaten inanıyorsundur, irade triplerine girmezsin, yav ne yardan geçebiliyorum ne serden diyenler için sıradaki parça gelsin.

özgür irade olmasa cennet cehennem kavramı niye olsun, herkes allah'ın dediğini yapıyor, yaptığı yanlışlar kendi eseri değil olurdu ki bu kader konusunda düşülen en büyük yanlışlardan biridir, onu sonraki programlarımızda açıklayacağızdır inşallah, esen kalın.