bugün

(bkz: cennete gitmek için iyilik yapmak)
(bkz: hayatı mario oynar gibi hissettiren durumlar)
komünizmde olan iradeden bin katı olduğu aşikar olan sözde yalan.
sonuçlarını bilerek girdiğiniz yolu siz seçtiyseniz bu özgür iradedir. yapılan seçimin sonuçları iradenin özgür olmadığını belirlemez ki. bu nedenle yalan değildir.
eğer "yaptıklarının sonuçlarına katlanmayı reddederek, seçmek" özgür irade ise, evet yoktur demek gereken durum, ki bu her mevzuda böyle diye düşünüyor insan.
eğer insan yaptıklarını sonuçlarıyla kabul ediyorsa ve seçimini de bu şekilde yapıyorsa, vardır denmesi gerekir.
islamda madem özgür irade var neden insanoğlu Türkiye'de seçmediği bir dinin mensubu olarak nüfus cüzdanlarında fişleniyor diye sorduğum durum.Ya da doğum ile bebek yaşında bir insana neden "müslüman" kimliği zınk(!)diye yapıştırılıyor.Her müslüman ebeveynin çocuğunun "müslüman" olarak doğma zorunluluğu mu var ? Bunun "genetik" bir açıklaması var da biz mi bilmiyoruz?Dinin siyasallaştırılması bu değil midir ? şeklinde beni benden alan soruları entry girmek yerine burada ifade ettiğim bir mevzu.
çok doğru bir yalandır. ?!

-yoktur efendim, kim demiş vardır, bakın kitaplarımda yazdım ben bunu, yoktur, öyle olsa insanların dinin emirlerine uymama gibi bir durumlarının olmaması gerekiyordu ama bakın herkes müslüman, herkes islamiyetin tüm gereklerini yerine getiriyor, yoktur özgür irade, hem vardır diyelim, hadi diyelim ki zina yaptın, e bunun sonunda cehennem var diyorlar, hani özgür irade.

+çekirge, bir soluklan hele. bir insan özgür iradesi ile birini öldürebilir, ancak kanunlar bunu yasakladığı için hapise girmek zorundadır, burada hem suç işleyip hem hapise girmeyi reddetmek anlamsızdır çünkü kişinin suç işlemesi özgür iradesidir, suçun sonucunda başına gelecekler mutlak irade'dir ki bu yalnız o'nundur, kanunlar için söylediğin geçerli ,özgür irade yok çünkü mutlak iradeye yenik düşüyor ama din için bunu söyleyemezsin çünkü sonucunun kötü olmadığına(hatta sonucu olmadığına) inandığım bir şeyi yapmak senin özgür iradene bağlıdır ve inanmıyorsan zaten mutlak irade senin için yoktur, inanıyorsan da zaten inanıyorsundur, irade triplerine girmezsin, yav ne yardan geçebiliyorum ne serden diyenler için sıradaki parça gelsin.

özgür irade olmasa cennet cehennem kavramı niye olsun, herkes allah'ın dediğini yapıyor, yaptığı yanlışlar kendi eseri değil olurdu ki bu kader konusunda düşülen en büyük yanlışlardan biridir, onu sonraki programlarımızda açıklayacağızdır inşallah, esen kalın.
türkiye'deki tüm nüfus müdürlüklerinin islamı temsil ettiğini öğrendiğimiz yalandır. nüfus müdürlüğünün nüfus cüzdanına babanın dinini yazmasıyla islamın alakası ne anlamadım.

bence de yoktur irade mirade, madem özgür irade var, iski niye suyumu kesti, bir de müslümanız diyorlar, hani özgür irade, vah anam vah..

madem özgür irade var, geçen italya'ya gittim, türk'üm deyince müslüman mısın diye sordular, ne alakası var, hani islam'da özgür irade, vah anam vah 2..

arkası bitmez dertlerimin..
-ortalama bi zeka var mı?
-var.
-ortaokulda vatandaşlık dersinde kişinin hak ve özgürlükleri tanımı ögrenildimi?
-var.
-kur'an-ı kerim meali yada tefsiri var mı?
-var.
-ne duruyorsun biraz kafa yorsana.*
özgürlüğü dilediği herşeyi yapmak olarak görenlerin açtığı saçma sapan başlıklardan biri daha... neymiş efendim, 'inanırsan cennete girersin inanmazsan cehenneme bunun neresi özgürlük'. bu tarz düşünen oksijen tüketicilerin mantığına göre devlet kuralları da saçmadır. zira, kurallara riayet edersen hakkında herhangi bir işlem yapılmaz, yok karşı çıkarsan eğer hapse düşersin, ceza alırsın, e şimdi özgürlük bunun neresinde di mi ama? (bkz: yersen) o zaman sen herşeye toptan karşı çık olsun bitsin.
hiç mi kafan basmıyor be birader, inanmamanın sonunda yaptırım olmasaydı, inanmanın ne önemi kalırdı.
yaptırım olduğunu bilerek günah işleyebiliyorsan bu zaten özgür iradedir. nedir yani siz nasıl bir özgürlük istiyorsunuz? yaratan allah ise kullarından inanmalarını bekleyebilir ki bu çok doğaldır. dünyada inanmasanız bile cezalandırılmazsınız. ilk entry de anlatıldığı gibi bir özgür irade olsaydı dünyada hiçbir dinin önemi kalmazdı.

ha bu arada gidip iran'da zina yapıp da cezalandırılınca suçu islam'da aramamak gerekir. çünkü şeriat ile yönetilen ülkelerde bu böyledir. mesela hırsızlık öyle değildir çünkü iki kişinin de rızası yoktur. zina da ise iki kişinin de rızası vardır ve hapis cezası gibi bir cezayı gerektirmez.*başlık iran'da özgür irade vardır yalanı olsaydı bu kadar yazıya gerek kalmayacaktı. iki satır yazardım içime de sinerdi hani...

devletler dinin etkisiyle yönetilirse tabi ki böyle sorunlar olacaktır. ama "ben günah işliyorum ama cehenneme gidiyorum nerde özgür irade?" demek de abestir.
(bkz: çıkar ilişkisi)
laf salatasından ibaret durum. yukarıda gayet güzel açıklanmış ama uzun uzadıya açıklamaya çalışmaya gerek yok. istediğin dini seçmekte özgürsün ( özgür irade ) seçtikten sonra da tâbi olur sonuçlarına katlanırsın ( temel denklem )

+ o zehri içme ölürsün.
- özgür iradem var benim, hem içicem hem ölmek istemiyorum
+ sie.
aslında yalan değildir. özgürlük çok geniş bir kavramdır. mesela şunu düşünelim; la ilahe illallah.

bu allah tan başka ilah yok demektir. bu cümleyi incelersek, la ilahe "ilah yoktur" anlamına gelir. ardından "allah tan başka" sözcükleri gelir. yani bir insanın ne patronunu, ne zalimi, ne bir taşı ne de bir putu, ne de bir cemaat liderini, ne onu ne bunu.. kimseyi ilah almasına gerek yoktur. o zaman özgürlüğü kısıtlanır. ama eğer allah ın yolundan giderse, işte o zaman asıl özgür o olacaktır. çünkü dünyevi olarak ilahlaştırdığı her şey ortadan kalkacaktır..

bunun dışında sosyolojik olarak özgürlüğe bakacak olursak, zygmund bauman özgürlüğün hiçbir zaman tam anlamıyla var olmadığını iddia eder. çünkü insanlar kendi seçimleri dışında olan şeylerin içine doğarlar. konuştukları dilden ırklarına kadar.. dolayısıyla insan içine doğduğu o grubun, yani onu yetiştiren toplumun istekleri doğrultusunda seçim yapar. bu ne kadar özgürlüktür bir düşünün. ama dini konuya gelince, herkes müslüman olarak doğar. * fakat daha sonra insanlar doğan bebeklerini vaftiz ettirerek filan onları doğuştan hristiyan yaparlar. insanlar bu başlığın ilk entrysinde de bahsedildiği gibi, bir takım günah ve sevaplar işler. bütün bu günah ve sevapları insan kendi iradesiyle işler. burda insan yine özgürdür. her insan kendi davranışından sorumludur. nasıl dünyada çocukluğumuzda mesela kötü bir şey yapınca cezalandırıldıysak, büyüyünce yaptığımız kötü şeylerin cezasını da ahirette çekeceğiz. tabi eğer kendinize allah tan başka bir ilah bulmadıysanız. bulduysanız, bütün bu okuduklarınızı unutun gitsin..