bugün

sevdiği entry'ler

ankaralıların melih gökçeği arıyoruz demesi

Bence de mumla arıyorlar, bir bulurlarsa ne yapacaklarını tahmin bile edemiyorum.

kurtuluş savaşının kahraman telgrafçıları

9 eylül'de ordumuz izmir'e girmiş, nihai zafer kazanılmıştı.

dünya basınının tek gözdesi mustafa kemal paşa'ydı.

11 eylül'de bir amerikalı gazeteci mustafa kemal ile tarihi röportaj yapma fırsatını yakalamıştı.
ilk soru;
"efendim bu zaferi neye borçlusunuz?"

mustafa kemal'in bu soruya cevabı ilginçti.
"telgrafın tellerine..."

şimdi zaferden biraz geriye gidelim.

1920'nin sonbaharı.
ingilizler her türlü casusluk ve konrtrespiyonaj faaliyetlerine karşın bir türlü mustafa kemal ve yakınına sızamıyordu.
çünkü mustafa kemal istihbarat konusunda ingilizlerden her daim bir adım öndeydi.

milli kuvvetler bir yere girdikleri an ilk olarak telgraf binasını ele geçiriyorlardı.
telgraf çok önemliydi.
mustafa kemal telgrafın telleri sayesinde aynı anda musul, diyarbakır, erzurum, bursa, antalya, adana, gaziantep, trabzon ile haberleşiyor, anlık bilgiler alıp, anlık bilgileri paylaşabiliyordu.
görsel

ingilizler buna bir çare bulamıyordu.
nasıl bulsunlar ki?

sirkeci'deki büyük postane binasının 2. katı işgal kuvvetlerinin muhabere merkeziydi.
lakin, bu binanın bir de bodrum katı vardı.
karakol örgütü mensubu telgrafçılarımız, 2. kattaki muhabere merkezinden, bodrum katına tel çekmişlerdi.
böylece muhabere merkezine gelen bilgi en geç yarım saat sonra mustafa kemal'in kulağına fısıldanıyordu.

mustafa sagir böyle yakalandı.
black jumbo casusları, bupsy paury, mahmut hamdi, diş hekimi ahmet ihsan böyle yakalandı.

kuşadasında düşen dh-9 yunan uçağından telgrafın telleri sayesinde haberdar olundu, vecihi hürkuş gitti uçağı tamir edip ankara'ya getirdi, o uçak 1 eylül 1921'de bize türk havacılığının ilk zaferini kazandırdı...

yunan başkomutanı trikupis, telgrafın telleri sayesinde uşak'ta kıskıvrak ele geçirildi...

saymakla bitmez.

telgrafın telleri yardımı ile bu millet büyük bir zafer kazanmıştı.

mustafa kemal bunu hiçbir zaman unutmadı.
1937 yılında italyan mucit marconi öldüğünde atatürk, italyan bilim adamının ailesine şu telgrafı çekti;

--spoiler--
marconi ailesi roma...
bütün insaniyet, uğradığınız kaybı acı bir surette hissetmektedir.
bu elim felakette büyük marconi'nin hatırasına karşı taziyelerimle beraber bütün sempatimden emin olmanızı rica ederim.
kemal atatürk...
--spoiler--

bu vesileyle kahraman telgrafçılarımızı başta fatsalı halim efendi, manastırlı hamdi bey, ahmet remzi bey, alaşehirli sami bey olmak üzere şükranla anıyoruz.

ek: kurtuluş savaşı sırasında ankara'da görev yapan telgrafçılarımız.
görsel

60 saniyede 91 sütyen kopçası açmak

aklıma "bana faydası olmayan kilisenin papazını sikeyim" isimli nadide atasözümüzü getiren deneme.

boyun mu uzadı amk, 20 tane kadın 30 tane erkeğin sütyen kopçasını açınca.

ölünce göte silikon basılması

Evet. Daha seksi görünmek için türlü yerlere silikon basılıyordu. Müslümanların öldükten sonra nerelerinin seksi olacağını biliyoruz. Hurilerin yanındaki nuriler olacaklar demekki. Ben yine de nuri istemiyorum kalsın.

yaran fıkralar

adamın biri doktora gitmiş
- doktor hanım nereme dokunsam ağrıyor. demiş.
röntgen çekilmiş,
parmağı kırık çıkmış

php nin meslek lisesi dili olması

Malesef dunya genelinde uzmanlarin fikir birligine vardigi konu.

seni intihar etmekten alıkoyan nedir

Cesaretim yok.Ama gönüllü olan varsa beni öldürebilir.

iki erkeğin bir kıza yapabileceği en büyük kötülük

Kızla ilgilenmeyip birbiriyle sevismeleri.