bugün

sözlükte başlığının açılmamış olduğunu görünce benim gözlerimi dolduran kişi. bu adamın başlığı nasıl açılmaz. bu adamı kimse tanımıyor mu? gerçekten sözlükten utandım.neyse bari ben tanıtayım da bakıp öğrenene çıkar elbet.
öncelikle şunu söyleyelim:

Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında, dönemin en ileri haberleşme aracı olan telgrafla yürütülen çok çetin bir kavganın rolü yadsınamaz.

Fatsalı Halim Efendi , Telgrafçı Hamdi Bey gibi çok sayıda isimsiz telgrafçı, istanbul'daki ingiliz haberalma kaynaklarının akıl almaz baskı ve kuşatmasını kırarak Anadolu'ya yani mustafa kemal'e çok öenmli bilgileri göndermeyi başarmıştır.peki bunu nasıl mı yapmıştır?

Telgraf hatlarının tahrip edildiği, telgrafhanelerin basılıp dağıtıldığı bir ortamda yurtsever telgrafçılar, Mustafa Kemal'in hizmetinde yer almış; O'na bilgi aktarabilmek, iletilerini yerine ulaştırabilmek uğruna canlarını hiçe sayarak çalışmışlardır.
ve o meşhur olayı gerçekleştirmiştir fatsalı halim efendi. telgraf teli birbirine yetişmemişti ve bu adam vücudunu ıslatıp telleri iki eliyle tutup çok önemli olan o telgrafın çekilmesini sağlamıştır. yani ölümü göze almıştır. peki ben niye geldim bu başlığa diye soranlar felan olabilir. bu adamın önemini anlatan güzel bir video ya rastladım. o video'nun linkini buraya koyacaktım ki hiç entry girilmemiş. neyse sağlık olsun ben linki vereyim.
http://facebookvideoindir...sali-halim-efendi-hq.html
hemşeriliğinden gurur duyduğum nacizane kahramandır.
güncel Önemli Başlıklar