bugün

entry'ler (42)

sigarasız kalınca babanın sigara vermesi

babanin evladini sinamasidir. evet, artik kesinlikle biliyor ictigini. *

can alıcı şiir dizeleri

sana çirkin dediler, düsmanı oldum güzelin,
sana kâfir dediler, dis biledim hak'ka bile.
topladın saçtığı altınları yüzlerce elin,
kahpelendin de garaz bağladın ahlâka bile...

sana çirkin demedim ben, sana kâfir demedim,
bence dinin gibi küfrün de mukaddesti senin.
yasadın bes sene kalbimde, misafir demedim,
bu firar aklına nerden, ne zaman esti senin?

zülfünün yay gibi kuvvetli çelik tellerine
takılan gönlüm asırlarca pesinden gidecek.
sen bir âhû gibi dağdan dağa kaçsan da yine
seni askım canavarlar gibi takip edecek!

faruk nafiz çamlıbel

engelli bir insana aşık olmak

gayet normal hatta takdir edilebilecek olaydir. yurek ister en basta, nekadar durabileceksin sevginin arkasinda? disaridan gelen tepkilere nekadar duyarsiz kalabileceksin? hayatini baskalarinin yadirgamalarina ve elestirilerine duyarli yasayan insanin yapabilecegi is degildir zaten. "o ne der?, bu ne der?" diye dusunen insanin hic kalkismamasi gereken, hatta kalkisamayacagi istir. * *

belinde silahla okula gelen öğrenci

gelecegin eli silahli magandasi henuz okula gidiyordur.* biri bunu duzeltsin yada egiltsindir.

(bkz: ağaç yaşken eğilir)

gencim güzelim seni üzerim diyen kız

aşk-meşk işlerine tövbe etmesi, kimselerin canini yakmamasi acisindan uygun olan kizdir.

ab ye girecek en son ülkenin türkiye olması

asirlarca cihana hukmetmis ecdadin torunlariyiz, birakin kimsenin birligine girmeyelim yahu. hele en son gireceksek...

(bkz: alayına gider)

gülüm

filmin son dakikalarinda okan bayulgen ile idil firat'in ayrilik sahneleri vardir ki izlemeye deger.

(okan, yani filmdeki ismi ile sinan eve esyalarini toplamaya gelmistir ve tam kapidan cikacakken esi ile aralarinda bir konusma gecer.)

asli: gitme.
sinan: bende bunu duymak istiyordum.
asli: duydun iste.
sinan: gideyim asli. eger kalirsam basinin etini yiyicem, ikimizede burayi zindan edicem, biliyorum. (esinin bir baskasiyla olduguna hatta yattigina inanmaktadir.)
asli: ben kötu birsey yapmadim.
sinan: ama eger birgun ararsan "guzel bir yemek var" diye, ozaman belki.
asli: ben guzel yemek yapamam biliyorsun.
sinan: ulan hala mi durustluk be! ben evden giderken bile... ben bilmiyor muyum senin iyi yemek yapamadigini?! (tonlamalar, mimikler v.s. helal olsun dedirtecek cinsten dogrusu.)
asli: ne varmis benim yemeklerimde?
(öpusurler, okan kalacak zannedersiniz muhtemelen ama yanilirsiniz.)
sinan: haftaya ariyorum, disarida yiyicez.
asli: hamburgerciyse yine, hayatta gelmem.
(...ve okan gider.)

sigara içerken babaya yakalanmak

aksama evde baba ve ogulun rakip, annenin ise hakem olacagi ancak babanin hukmen galip gelecegi bir boks macina delalettir.

seks yapmadan ölüp gitmek

bakir yada bakire gitmektir.

edit: * * *

taşındığı evden elektrik borcu bırakan hoca

zamaninda kendisi eve girdiginde uzerine bir borc yikilmis ise, intikam alan hocadir ama yinede yanlistir. cunku o eve yeni tasinan, masum, olaylardan habersiz insani bile dinden imandan cikarip arkasindan sövdurmeye zorlamistir. ama illaki yaptigi hareket ile meslegi arasinda baglanti kurulacaksa bir tedaş calisani daha buyuk ayip edebilir.

ebru şam

kendisi adanali isimli dizide oynamaktadir. amir yavuz'un yardimcilarindandir.

dine inanmayan birisine kutsal kitaptan yer okumak

(bkz: hiç kimse görmek istemeyen kadar kör değildir)

elbette kisiden kisiye göre degisir. ama adam zaten inanmiyor, sen kalkip hala inanmadigi kutsalliktan kitaptan dem vuruyorsan iyi bir sonuc beklemeyeceksin. farkli bir yöntem denenmelidir.

namaz kılmayanın dini yoktur

(bkz: namaz dinin diregidir)

kırmızı başlıklı yazar

herhalde bayandir.

manik depressif

hosbulmus yeni yazar. *

aşık olunan kişi tarafından defalarca reddedilmek

yuzsuzlugu ele almis kisinin yasadigi olaydir. bu olay "aşkta gurur olmaz" lafini baska yerinden anlamis olan insanin basina gelir.

(bkz: kasarlanmak)

beğenilen kızın hey la dombalak naber demesi

"iyidir kiz zilli senden naber?" gibi lakayit bir cevabi hak ettigi andır.

ayna yokken insanın neye benzediğini bilememesi

bilemesede, göremesede, kendisini cok yakisikli 'hissetmesi' sonucu bi havalarda olup, gördukten sonra kendisini bi halta 'benzetememesi' sonucunda kucuk emrah moduna dönmesi durumudur.*
hangimiz yapariz ki kötu tahmini? hic diyen olur mu acaba; "kesin cirkinim, tipsizin biriyim."

zannetmiyorum.

ha ayrica (bkz: insanın kendini sıradışı bulması)

yarısı bittiği halde filmin güzelleşeceğini ummak

arog filminde cok umdum, gora'da aldigim o tadi cok aradim ama sonuc husrandi. *

29 yaşındayım bekaret mi kalır

spikerin ustu kapali olarak yoklamasina, hanimin * bu kadar can atarak sazanlik yapmasi yadirganacak turden. bu hususta cekinceleri olan erkek arkadasina da gönderme yapiyor olabilir ama bundan sonraki sevgililerine böyle birsey yapmasina gerek kalmadi zira artik yuzbinlerce kisi bunu biliyor.

(bkz: iyi halt ettin)

(bkz: rezil)