bugün

haftada 1 ygs denemesi çözün. konu eksikliğiniz için de basit 1 ygs kursu çok iyi gelir. çözemediklerinizi illa çözdürün arkadaşlarınıza, hocanıza, abinize, ablanıza vs vs. ygs'yi de çok kasmayın ayrıca sırf bu dediklerimi yaparak 70 net rahat yaparsınız.

kitap okuyun. paragraf soruları için çok iyi gelecektir. ygs'ye harcadığınız zamanın 3 katını lys'ye ayırın. lys tamamen çalışma ile alakalı o yüzden çalışın. inekleyip çalışın.

hazırlanırken arkadaşlarınızı unutmayın sohbetiniz sade ders üzerine olmasın. sonra arkadaşınızın kalbi çok feci kırılır. n'olcak üniversitede yeni arkadaşlar yaparım demeyin lisedeki samimiyeti evlenene kadar bulamayacaksınız.

ders çalışmak geleceğiniz için ama yine de kötü 1 yer kazanmak veya kazanmamak hiç1 şeyin sonu değil. yani stres de yapmayın.
Aman tercih yaparken sakin bilmediginiz bolumleri yazmayin yapabileceginiz bolumleri yazin birde 2 senelik bolumler icin kalkip oturdugunuz yerden baska bir sehre gitmeyin bosa masraf olmasin tercih yaparken mutlaka rehper ogretmenine danisin.
lise arkadaşlarınıza iyi sahip çıkın.
fem, güvender gibi yayınların denemelerini çözmek daha iyi oluyor. gerçek sınava en yakın sorular bu yayınlardan çıkıyor.
(bkz: siyasi)
öğretmenlerinizi iyi dinleyin ve bol bol etütlere kalın.
türkçe öğretmenliği okumayı.
deneme çözmek sizi uçurur. konuları bir an önce bitirin ve bol bol deneme çözün.
üçüncü, beşinci ya da on beşinci kez yarım yamalak çalışmak yerine, bir kere adam gibi çalışın kazanın olm.

(bkz: bana doktoru değil damdan düşeni getirin)

biliyoruz da konuşuyoruz.
yataga girince uyuyana kadar bu gun ne ogrendim diye tekrar etsinler.
önce mesleğinize karar verin, üniversiteye de sonra hazırlanın.
rahat olun, günde 1 saat çalışın ve sakın asosyal olmayın.
--spoiler--
gençliğinizden vazgeçmeyin, hayatı yaşayın.
--spoiler--
çok kasmasınlar. her derse eşit sevgiyle yaklaşsınlar.
Programlı çalış.
çünkü derece ve birincilik alan öğrenci;
-"programlı çalıştım ben" diyecektir.
-sevgilinizden hemen ayrılın ya da sevgilinizden yaklaşık 50 günlük kafa izni alın.
-konu eksikleri artık kapanmalı.
-erken yatmasanız da erken kalkın sonra benim gibi ygs'ye 1 saat uykuyla girip en iyi olduğunuz bölümden en kötü netinizi yapabilirsiniz.
-bol bol soru çözün. bu çalışmanın deneme formatlı olması en iyisidir. geçmiş yılların sınavlarını kitap haline getiren yayınlar var. bulun çözün. her gün kendinize bir deneme yapın. deneme süreli olmalı. 160 soru 160 dakika.
-sinir stres yapmayın. iyi insan olun. anneye babaya karşı gelmeyin. allah çarpar sonra.
-sözelciler, türkçe ve sosyal'i hafife almayın. sakın!
-derece yapıp yeditepe'nin burs imkanlarına aldanıp gelmeyin. sonra benim gibi tekrar hazırlanmak zorunda kalırsınız.
-ailede muhabbetininizin iyi olduğu biriyle her akşam beş dakika sohbet edin. küçük bir bebek bulup sevin. her akşam sıcak duş yapın, kafanızı iyi kurutun.
-hala burda mısın?
ygs ve lys sorularını avcunuza bırakabilecek bir dayı bulun.
çalışın.
hazırlanmayın.

okumayın olm manyak mısınız?
sabancı okul mu bitirmişti?

hayatınızın en güzel aylarını, yıllarını boşluk doldurarak heba eden sizlere sesleniyorum. hemen bırakın hazırlığı.

ailenizin dershaneye yatırdığı parayı alın. iş kurun. paranın dibine vurun.

ileride bu tavsiyeme çok dualar edeceksiniz.
fazla kasmayın. üniversiteye girince öyle her şey güllük gülistanlık olmuyor. ben onu yapacağım, ben bunu yapacağım demeyin genelde hayallerinizdeki şeyleri yapamazsınız. hayat daha da kolay olacak gözüyle bakmayın hayat her geçen sene daha da zorlaşıyor. dersler değil yuva kurma, geçim derdi vs. her şey gitgide zorlaşıyor. yani lise günlerinde anne-baba evinde bulduğunuz rahatlığın binde birini bulamazsınız. elektrik, doğal gaz, mutfak, kira masrafı derken paralar suyunu çekip gidiyor. üniversite okumayıp da daha mutlu, daha çok maaşlı bir işte kendinizi bulabilirsiniz bu üniversiteye değil tamamen size kalmış bir olaydır. yani üniversite ne bir amaç ne de bir araçtır. geriye baktığınızda lise günleri daha güzel gelecektir size kesinlikle.
(bkz: öss ye gireceklere tavsiyeler)
(bkz: aramaya inanmak)
-kız/erkek arkadaşınız yada konuştuğunuz biri var ise hemen irtibatı kesin.
-ilk aylar sadece konu çalışın ve çalıştığınız konuların testlerini çözün.
-sonra sadece test çözün yanlış yaptığınız yerlere tekrar dönüp çalışın.
-sınava son 1 ay kala sadece deneme çözün 1 sabah 1 akşam olmak üzere 2 deneme çözmeniz yeterli olacaktır.

dipnot : madde bir'i uygulamak şart.

unutmayın gençler sokakta gördüğünüz her ibne sizin rakibiniz , rakipleriniz çalışırken tv , pc başında aylaklık yapmayın.
lise 1 den falan başladıysanız hazırlanmaya liseyi bırakın dışardan bitirin liseyi. senede 2 sınıf falan bitebiliyomuş.
öyle üniversiteyi çok bir bok sanmayın. bildiğin okul. sadece belli bir üniforma yok, sivil gidiyorsun. birde toplam devamsızlık süren 20 gün değil, ders başı devamsızlığın var. birde 3 tane yazılı 2 tane sözlü notu yok. bir vize ve bir final e bağlı dersten geçip geçmemen.
öyle ottan boktan bölümlere gitmeyin. mümkünse istediğiniz sevdiğiniz bir bölüme gidin. sonra bölümü değiştirmek için uğraşıp durursunuz. yada mezun olursunuz sonra da sap gibi kalırsınız ortalıkta.
sadece bilginin değil soruların "soruluş" şeklinin de çok önemli olduğunu bilin. öss ´de sırf anlaşılmayan sorulardan dolayı yanlış işaretlenmiş soru sayısının, bilmemezlikten yanlış işaretlenmiş olanlardan fazla olduklarından haberdar olun. öss nin soruları "hazırlayış" şekline de, konuları öğrenmek kadar kendinizi konsantre edin. bol bol "geçmiş zaman öss sınav sorusu" çözün. sizin mantığınızla, onlarınki uyuşmayabilir, "şu soruyu şöyle sorsalardı doğru yanıtlardım" iddianız doğru olabilir....ama geçerli olan "onların" iddiasıdır. bunu uznutmayın.