bugün

entry'ler (252)

yaklaşan istanbul depremi

Olduktan sonra herkesin "isyan" edeceği ama olmadan önce kimsenin şehri bile terketmediği deprem. Başka şehire taşınmanın bir alternatif olmadığı, düzeni kurduk kıpırdayamayız diyenlerin nasıl rahat uyuduğunu anlayamıyorum. bakın önceden haber veriliyor bu deprem, önlemizi alın dedikleri boynunuza düdük takmak değil... hala. istanbulda yaşamaya devam edebilmenin bir açıklaması yok. kaçın abi bu şehirden. sevdiğim bir şehir olmasına rağmen yıllardır ayak basmıyorum. uçuşlarımda aktarma için bile tercih etmiyorum. bu kader, alın yazısı dediğimiz şey neden kuzey avrupa'da yok hiç düşündünüz mü? Ne bileyim trafik canavarı, kader mahkumu, allahın takdiri, alın yazısı... bunlar yok çünkü "önlem almak" var. bırakın abi yedi tepeli istanbulunuzu, tıkış tıkış binalarınızı. ekmeğinizi başka şehirlerde de kazanırsınız. canınızdan kıymetli değil hiçbiri.

dincilerin cahillik sevdası

Dinin getirdiği bütün kuralları, insanlığın tamamı için geçerli sanan tayfadır. Herkesin inandığı şeye inanmasını bekleyen, hoşgörüsü olmayan, öfkeli, gerici ve gelişime kapalıdır. Sabit fikirlilik ve fanatiklik içinde yıllarını geçirip, kimseye bir faydası değil aksine eziyeti olan insanlardır ve aramızda dolaşmaktadırlar. Durmadan kendisine ve dinine saygı duyulmasını bekleyip, kimseye saygı duymayandır.

deprem

Türkiye'nin hemen her bölgesi deprem riskiyle karşı karşıya ve içine girdiğimiz herhangi bir binanın deprem dayanıklığı olup olmadığını asla bilmiyoruz. Evin çok sağlam olabilir ama gittiğin bir alışveriş merkezi, devlet dairesi, arkadaşının evi, restaurant, kuaför ya da otel ne kadar sağlam? Bunu bilmediğin sürece ne yaparsan yap güvende değilsin. Büyük bir depreme evinde yakalananların kaygı bozukluğunu ne yaparsanız yapın anlayamazsınız. Şanslıdır, kurtulmuştur ama hayatının geri kalanını korkuyla geçirir. En güvenli hissettiğiniz yerin, yani evinizin ayaklarınızın altında sallanması, eşyaların yıkılması, duvarların çatlaması sizi dönüşü olmayan bir duyguya sokarken bir de tüm bu yıkımı yaşayan insanları düşünün. Ne yazıkki türkiye'de yaşam rus ruletinden farksız.

disleksi

Ebru Cündübeyoğlu'nun TEDxiKÜ'de konuşmasını yaptığı, kendisinde de bulunan öğrenme bozukluğudur.

http://www.youtube.com/watch?v=K9St8lPVoh0

kek yapamayan kız

iyi çırpılmamış ya da fırını kötü olabilir. Fırın kötüyse dereceyi yükseltin, kekinizin kabardığını göreceksiniz. *

annesizlik

Başlık altındaki entryleri bile okumaya cesaretimin yetmediği durum. Kimse annesiz büyümesin, kimse annesizliği tatmasın diliyor gönül.

açıköğretim okuyanlar

Anadolu Üniversitesini gerçek anlamda kalkındıran güruhtur. Bu arkadaşlar genellikle açıköğretimin işletme bölümünü tercih eder, sebebini bilmiyorum.

hırkanın kollarını avuç içine alıp kupa tutmak

Tumblr, Pinterest ve Instagram gibi sosyal ağlarda bolca görebileceğiniz, tercihe göre yağmurlu ve karlı havanın da eşlik edeceği fotoğraf karesi pozudur.

#knit #coffee #winter muhtemel hashtaglerdir.

berkin elvan

Bundan yaklaşık 1 yıl önce (bkz: berkin elvan/#23119317) entryimde bu çocuğun bu ülkede nasıl kullanıldığını yazmışım, bugün Ankara'da yaşananları düşününce keşke haksız çıksaymışım diyorum. Ölüm yıldönümü diye ne canlar gitti bak... Karşı durduğumuz yanlışları savunurken, kimlerin yanına yanaştığımıza, kimlerin ekmeğine yağ sürdüğümüze azıcık dikkat edelim, bilhassa böyle zamanlarda.

13 mart 2016 ankara patlaması

Uyutmayan haber... Yarın mesai var, uyumak lazım, işe erken gideceğiz ama uyuyabilmek mümkün mü? Gerçekten bu ülkede olanları aklımızın alamadığı bir günün akşamındayız, sabahına çıkar mıyız belli değil? ilkokulda Osmanlı zamanında istanbul başkentken, T.C Devleti kurulduktan sonra neden başkentin Ankara olduğunu anlatırlardı... Memleketin kalbiydi, askeri ve siyasi yönden güvenli bir konumda bulunuyordu, haberleşme çabuk ve kolaydı. Şu zamana kadar gerçekten de güvenliydi, öyle bilirdik. Birileri bizim cidden canımıza oynuyor, canımıza okuyor, beynimizdeki hassas kablolara dokunuyor. insanların hayatı bir daha asla eskisi gibi olmamak üzere değişiyor. Sivillere saldırmanın onursuzluğunu taşıyanlar dilerimki, tez zamanda vicdan sahibi olur bu canavarlıktan kurtulur ya da yok olur.

Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Yaşamlarını kaybeden nice masumun ruhuna huzur, ardında kalanlara sabır versin.

audrey hepburn

(bkz: boğa burcu kadını)

sari civciv

90'lı yıllarda pazarlarda satılıp, çocukların ellerinde ölen minnacık yavrulardır. (bkz: Unutturma) *

ahlak gerekli mi

Vicdan daha gerekli diye alternatif bir cevabı olan sorudur.

en son ne zaman seviştiniz

You Tube, Sokak Röportajları kanalında halka açık seçik, güm diye sorulan sorudur. Sözlükte eğlenceli olmasa da, video güldürücü bence. Yüzdeki o ilk ifadeler fevkalade. Cevapların samimi olduğunu düşünüyorum.

metallica

Dünyada insanlar neler dinliyor diye merak eden genç kuşağın 15-17 yaş arası keşfettiği, 21-22'ye kadar doyasıya dinlediği abilerdir. Sonrasında müzik listelerini keşif ile genişleten bu gençler metallica'yı özledikçe dinlemeye başlar. Yani 23 yaşında metallica'yı keşfetmek, 23 yaşında ilk defa bira içmek gibi bir şey olsa gerek. Zaten o yaşına kadar hiç dinlemediyse farklı bir müzik kültürün var demektir, yine de dinle tabii güzeldir.

memduh ün

95 yaşında hayata gözlerini kapatan ünlü türk yönetmen. 40 yaşında iken kendisinden tam 24 yaş küçük olan 16 yaşındaki fatma girik ile aşk yaşamaya başlamıştır. Bu süreçte evli ve 2 çocuk babasıdır. 40 yaşında olan bir adamın 16 yaşında bir çocuk ile aşk yaşaması hiçbir isim ve dönem ile bana normal gelemiyor ne yazık ki. Töre sebebiyle evlendirilen çocuk gelinler konuşulurken, bu ünlü ve önemli simalar neden konuşulmaz da röportajlarında hayranlıkla bu aşklar anlatılır, bir örnek teşkil edermişcesine.

bahadır aydın

Yüzlerce şehidimizden yalnızca biri. Unutulmamalı ama unutuyoruz. Cenazesinde bir yakını Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'na “Sayın bakan, 'başkan seçilseydi böyle olmazdı' dediniz, başkan seçilinceye kadar ne kadar kan gidecek?" diye tepki gösterdi, ne yalan söyleyeyim biraz olsun içim soğudu... Ne yüzle, o meymenetsiz suratlarıyla gidiyorlar şehit cenazelerine. Şehit aileleri acıdan gözü görmez şekilde ağlarken, birinin çıkıp onlar adına tepki göstermesini gözlerim dolu dolu izledim. Tüm bunların neden yaşandığını biliyoruz. Bahadır Aydın ne için ne uğruna öldü bilmiyoruz, daha kimler ölecek bilmiyoruz.

bir kitaba 25 tl veren insan

Kitabın değeri neyse onu veren kişi ise sıkıntı yok. Veremiyorsan 2. el alırsın, takas yaparsın. Öğrenci halimle, 10 ay taksitle 2 kitaba 300 lira vermişliğim var. Düşünün ki 50 lira haftalık harçlığımdı. Arşiv önemlidir gençler, kitaba para verilir.

didem soydan

Kendisini Mehmet Turgut un çektiği fotoğraflardan bilirim. Halkımız kendisini Demet Evgar ile GQ'ya verdiği pozlar ile tanıdı. Moda çevresi tarafından, takdir edilen başarılı ve sınırsız bir model. Ancak her manken gibi, o da yurdum komedi dizilerine göz kırpmış ve o tarz bu tarz benim gibi programlara da konuk olmaya başlamış bile. Çizgisinden kaymayıp, cool hallerine devam etmesini diliyebiliyorum ancak.

simay bülbül

Tatlı kadın, başarılı modacı. Batı özentisi olmaktan uzak, tasarımlarını bir hikaye ile resmen "doğuran" , eğitimli ve çalışkan. Sadece hırsı yok, kendi halinde koleksiyonlarını hazırlayıp beğeniye sunuyor. Yoksa daha fazlası olabilirdi. Şimdilerde evlenmiş, mutluluklar kendisine.