bugün

21. yüzyıl insanıdır.

bu çağın evrene hediye ettiği insandır.

mutsuz, yalnız, küskün ve kalpsiz..
(bkz: okulunu uzatan mutlu üniversiteli)
iş bulamayan, kpss'den umduğu puanı alamamış insandır.*
mezunların neredeyse tamamı.

kpss yi kazanamayıp, daha ilanlarında türkçe kullanmaktan bihaber dershanelerde 400 liraya kölelik yapacağının bilincinde olan insan.

(bkz: herkes 3 çocuk doğursun)
(bkz: her şehre üniversite)
üniversiteden mezun olup iş hayatına atılıp da hayatın zalimligini ensesinde hisseden insandır.
üniversitenin ezbere hazırladıgı hayata bodoslama dalıp da pratikte çuvallayınca mutsuz olması kaçınılmaz olan zavalli kişicik.
kronik bir vakadır.
"o kadar okuduk hepsi boşunaymış" düşüncesine kapılan insan. haksız mı değil tabi ki.
Yanlış meslek seçip her sabah işe gittiğinde ayakları geri geri giden insandır.
egitimi suresince yabanci dil bilgisini önemsemeyendir.
üniversiteyi kahvehanelerde bitiren (nasıl bitirdiyse) insandır. öğrenim hayatı boyunca ne eğitim almış, ne staj yapmış, ne de yabancı dil öğrenmiştir.
muhtemelen istediği bölüme girememiş olduğundan mezuniyetinin de bir anlamı ve heyecanı kalmadığını düşünüp mutsuz olan insandır,ikinci alternatif ise,severek ve isteyerek başladığı üniversite hayatının çok da umduğu gibi gitmemesinden ötürü,üniversite mezunu olmayıp da mutlu olan arkadaşlarına imrenen,mutluluğun mezuniyet törenleri ya da diplomayla çok da ilgisi olmadığını anlayan,yine de sağlığı yerinde olduğu için mutlu olmak için hala umut var diye düşünebilmeyi öğrenen insandır.
Tercih formunu sadece kapak atmak tabiri ile dolduran, 4yıl sonrasını hesaplayaman, karşısına geldiğinde mezun işsizlik kalıbına sığmaya çalışan insandır.
tıp fakültesinden mezun olmuş, tusu kazanamamış, kazansa bile 5-6 yıl 1300 maaş alacak olan*, zorunlu hizmet yapmadığı takdirde diploması bile verilmeyecek olan insandır.
faktör analizinin yaşantısına olan katkısının "0" olduğunu anlayan insandır. fakat istatistik uygulamalarında sunum yaparken kullanması ne denli karizmaydı oysa...

günümüz türleri; 1929 ekonomik buhranından sonra en büyük ekonomik krizin girdabının içinde kalmış mazlum insanlardır.işsizlikten kaçış için yüksek lisans yapanları da mevcuttur.

işin kısası kaçınılmaz bir tecavüz vakası gibi olan hayata iteleme sürecinde ne bok yiyeceğini bilemeyen işsiz insanlardır..
(bkz: üniversite mezunu işsiz insan)
Bazı acı gerçeklerle **** ilk kez yüzyüze kalmanın kederini taşımakta olan kişidir. (bkz: welcome to the real world)
Eğer kendi yaşadığı şehrin dışında bir Üniversiteyi kazanıp, okuyup bitirmiş ve orda kalacak imkanı yoksa, eğer eve geri dönecekse hüzünlüdür. O Dört yıl boyunca kurduğu arkadaşlıkların arasına mesafe girecektir. Askere de gidecektir. iş sıkıntısı da başlayacaktır. Bu yüzden mutlu değildir.
kpss sınavına hazırlanmakta olan insandır. *
öğrenciyken hayalleri olan insandır.

(bkz: o hayallerin bi tarafına kaçmış olması durumu)
- baba bak.. universite mezunu oldum ama mutsuz bir insanim

+ ben sana mutsuz mezun olamazsin demedim...

- ne?

+ ben sana mutlu universite olamazsin demedim...

- anlamiyorum baba ne diyorsun?

+ ben sana mutlu musun demedim...

- iyi misin baba?

+ lan bi dur! bir baba olarak tam sana lafi koyma vaktiymis gibi geldi bir an ama lafi cikartamadim lan... neydi ki?

- ?!?!!?.....

+ ben sana mut...ben sana mezu... hah ben sana insan olamazsin demedim.. insan misin lan sen! yikil karsimdan!

- ulan boyle babam varken ben yine universiteyi falan iyi bitirmisim aslinda.. bak daha iyi hissetmeye basladim.

+ ben sana hissedemezsin demedim...
insanlari universite okumus-universite okumamis diye siniflandirmak kadar utanilacak bir sey degildir.
iş bulamamıştır, sevgilisi yoktur, evde oturuyordur, yanlızdır vs diye türetebileceğimiz insan çeşitidir
diplomayı çekmeceye atmış,bunun için mi okudum 4 yıl diyen ve halen kurslarda sürünen insandır.
basit olmamakla birlikte, türkiye'de kalabalık bir kitleyi kapsayan mutsuzluktur. eğitim sisteminin bozukluğu, gençlerin çevre etkenler ile okumak istemedikleri bölümlere yönlendirilmesi, mezun olduktan sonra yaşanan iş bulma sorunu ve daha önemlisi türkiye'nin genç potansiyeli harcayan bir yönetim mekanizmasına sahip oluşu bu mutsuzluğun başlıca nedenlerindendir.
üniversiteden fazlasını bekleyen insandır. uyandırılmalıdır.

üniversite sadece diploma vaadeder haydar. adam olmak için başka şeyler de yapmalısın.

: hoşuna gitmedi mi haydar? e kusura bakma. günaydın sana *