bugün

nazım hikmeti okumamaktan, anlamamaktan, sadece kulaktan doğma bilgilerle edinilenler sonucu ortaya çıkmış nefret.
anlaşılması zor bir durum. çünkü nazım hikmet şiirlerini hep duru türkçeyle yazmış, türkçe yazılan en güzel şiir örneklerini vermiştir. tabi sıkı bir komünist olması sebebiyle ülkücüler tarafında sevilmemesi normal olabilir ama artık komünizm mi kaldı? devir çoktan değişti. bakın türkiye'nin en büyük ikinci sol partisi mhp oldu.
(bkz: ülkücüler kendilerinden başka kimi sever ki)
kore savaşından dolayı oluşan bir durumdur. nazım'ın -savaşmamak- ve -insanlık- üzerine kaleme aldığı şiir'e karşı idrak edemedikleri bir "vatan haini arama" güdüsüdür. sevmesinlerdir zaten. mantık fukarası adamın nazım sevmesi, soru işareti bıraktırır bir yerde. bundan mütevellit, kırcayı sevip ip atlayın ülkü gardaşlarım, tanrı türk'ü korusun.
27 mayıs darbesinden bu yana her kemalist, vatansever aydını komünist, vatan haini ilan eden faşizan zihniyetin uzantısı olmalarından kaynaklanmaktadır.
27 mayıs darbesi öncesi başlatılan komünizm düşmanlığı ile, 27 mayıs, 12 mart ve 12 eylül darbeleriyle başta kemalist aydınlar olmak üzere emperyalizm karşısında tehdit olabilecek herkes, ister komünist olsun ister olmasın, komünist ilan edilerek etkisizleştirilmişlerdir.
bahsi geçen, nazım hikmet' ten nefret eden zihniyet bu oluşumun uzantısıdır.

edit: sözlüğe daha önceden katılmalarından dolayı sonraki nesilleri yeni yetme ilan edebilen, okuduğunu yorumlamaktan aciz, aklı evveler için daha da basitleştirmek gerekliliğini duydum.
efendim ülkücüler genelde ölü seven insanlardır. işleri genelde ölülerledir. giderler mezar ziyaret ederler. hatta mezar mezar dolaşırlar falan. slogan atarlar. dirilerle pek işleri yoktur da nazım hikmet sevgisi bu mantık çerçevesinde gelişmemiş evet.
(bkz: aynı ülkücülerin ahmet kaya dinlemesi)

(bkz: eksile ulan)
atatürk'ün nazım hikmeti sevmemesi ve sürgüne göndermesinden kaynaklanmaktadır.
düz mantıkla hareket ettikleri için olsa gerek nazım hikmetin edebi değerinide göremezler.
son derece normal bir önerme nedenine gelirsek nazım hikmet bir komünisttir ülkücülerse anti-komünisttir.
ve genelde bu tür zıt kutuplar birbirini sevmez.
he ülkücüler nazım hikmeti sevmiyor diye nazım nazımlığından bişey mi kaybedecek? hayır.
gerisi 'teferruat' zaten.
altıncı filo denize dökülürken seyredip ''ulen ne yapıyor bu komünistler'' deyip , 30 sene sonra abd düşmanı olan zihniyetin , nazım vatandaşlığa alındıktan bir otuz sene daha gerçekleştirecekleri gerekçesi olmayan eylemdir.
(#8300631) o ufak aklınız ile, ne anlatmaya çalıştığını anlayabilecek misiniz bilemiyorum ama, hala çıkarılan sonuç "hain" ise, entry başında ki 4 numaralıyı gösterilen işaret parmağı, hala olduğu yerde duruyor olacak. sevmeniz için değil, anlamanız için uğraşıyorum.eroin kaçakcıları ve katiller dışında başka bir insan evladını sevebilir misiniz diye deniyorum.

bahsedilen mektup şöyledir ;

"Sonra Nazım Hikmet konuştu.
Ne konuştuğunu daha sonra "Mektup" şiirinde şöyle yazdı:

"Veli oğlu Ahmet / General Klarkın piyade eri / Kore (...)

Hani bahar sabahları vardır, Ahmet, / çıkarsın evden / karşında bir müjde gibidir dünya.
işte böyle bir dünyaydı artık Kuzey Koreli için / her sabah / her akşam / her gece memleket.
Söz hürriyetindi. / Toprağı bölüşmüştüler.
Demiryolları /altın, / gümüş, / kömür, / ovada yağmur,
dağda rüzgár, / deniz / bulut, / güneş,
çocuk bahçeleri, hastaneler, okullar
ve fabrikalar milletindi. / Bahtiyardılar.
Kimi öldürmeğe gidiyorsun Ahmet? (...)

Bilmeyen var mı? / Yaktınız ekinleri, / şehirleri uçurdunuz.

Ve onların en ucuz ölüm aleti sendin, Ahmet, (...)
Ne halt edeyim? deme Ahmet, / teslim ol.
Haneni, / köyünü, / memleketini seviyorsan şu kadarcık, /teslim ol.
Haneni, / köyünü / memleketini, / seni, celebe satanlara / söylenecek bir çift sözün varsa Ahmet, / teslim ol.
Yitirmedinse insanlığını / çoluk çocuk naşıyla dolu bir çukurda, / teslim ol.

Biz Türkler yiğitizdir.
Yiğitliğin zerresi kaldıysa sende, / teslim ol.
Teslim ol ananın başı için, /teslim ol Türk halkı adına,
Ahmet, kardeşim, / kardeşlerine teslim ol."

Nazım HiKMET

Bu da adnan menderese yazdığı şiirdir ;

"Gözlerinizin ikisi de yerinde, Adnan Bey, iki gözünüzle bakarsınız,
iki kurnaz, iki hayın, ve zeytini yağlı iki gözünüzle bakarsınız kürsüden
Meclise kibirli kibirli ve topraklarına çiftliklerinizin ve çek defterinize.

Ellerinizin ikisi de yerinde, Adnan Bey, iki elinizle okşarsınız, iki
tombul, iki ak, vıcık vıcık terli iki elinizle okşarsınız pomadlı
saçlarınızı, dövizlerinizi, ve memelerini metreslerinizin iki
bacağınızın ikisi de yerinde, Adnan Bey, iki bacağınız taşır geniş
kalçalarınızı, iki bacağınızla çıkarsınız huzuruna Eisenhowerin, ve bütün
kaygınız iki bacağınızın arkadan birleştiği yeri halkın tekmesinden korumaktır.

Benim gözlerimin ikisi de yok.
Benim ellerimin ikisi de yok.
Benim bacaklarımın ikisi de yok.
Ben yokum.

Beni, üniversiteli yedek subayı,
Korede harcadınız, Adnan Bey.

Elleriniz itti beni ölüme, vıcık vıcık terli, tombul elleriniz.
Gözleriniz şöyle bir baktı arkamdan ve ben al kan içinde ölürken çığlığımı duymamanız için kaçırdı bacaklarınız sizi arabanıza
bindirip.

Ama ben peşinizdeyim, Adnan Bey, ölüler otomobilden hızlı gider, kör gözlerim, kopuk ellerim, kesik bacaklarımla peşinizdeyim.

Diyetimi istiyorum Adnan Bey, göze göz, ele el, bacağa bacak, diyetimi istiyorum, alacağım da."
nazım'ın atatürk düşmanı olduğunu iddia edenlere şu şiirini yazıyorum.

26 ağustos gecesinde saatler

Paşalar onun arkasındaydılar.
O, saati sordu
Paşalar: "Üç", dediler.
Sarışın bir kurda benziyordu
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun başına kadar,
eğildi, durdu.
Bıraksalar
ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak
ve karanlıkla akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe'den Afyon ovasına atlayacaktı.

nazım hikmet'e vatan haini diyenlere ' vatan haini 'şiirini yazıyorum.

"Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz dedi Hikmet.
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."
Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne,
kapkara haykıran puntolarla,
bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamson'un
66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan amirali
Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira.
"Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz dedi Hikmet.
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."

Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz,
ben yurt hainiyim, ben vatan hainiyim.
Vatan çiftliklerinizse,
kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası,
Amerikan donanması, topuysa,
vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
ben vatan hainiyim.
Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla:
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

nazım hikmet'e hala vatan haini, atatürk düşmanı diyenlere allah'ın akıl fikir vermesini diliyorum. *
(bkz: önyargı)
Tarafsız bakamamanın sonucunda oluşan kanıdır.Bir ülkücü nazım hikmeti,ahmet arifi sevebilir.ülkücülüğün zıttı olarak sol görüşü baz alırsak ki(karşılaştırma tamamen doğru olmasa bile ülkücülüğün tam zıttı bulunamadığından) bir solcu da ziya gökalpi sevebilir.işte burada şu faktör ortaya cıkıyor ideolojiler içinde boğulmuş insanlar ve mantığı sonucunda bir ideolojiye destek verenler.
(#8300979)nazım hikmeti sevmeyen ülkücüler komüzimle kemalizmi karıştıran yeni yetmeler olduğumuzu söylerler.. kendileri; Atatürk ile Alpaslan Türkeşi, Devlet Bahçeliyi aynı kefeye koyanlardır ve böylece kemalist olduklarını idda ederler. okumaktan araştırmaktan acizdirler (duydukları yettiği için). bu yüzdende cahildirler.

O şiire de inanmıyorum nâzım okumuyorsun uslubunu bilmiyorsun atıyorsun be kardeşim.
ideolojik yapı salaklığıdır.
solcu geçinenler de necip fazıl'ı sevmezler.
kutuplaştırmadır, edebiyatı ayağa indirmektir, kendi kısır kavgalarına alet etmektir.
sezai karakoç da, cemal süreya da, ahmed arif de, cahit zarifoğlu da bu memleketin şairleridir ve ideolojik yapıya göre ayrım yapılmaması gereken kişilerdir.
(bkz: ülkücünün türk şairini sevmemesi)
dogruysa anlasilmaz bir durumdur.

"memleketimden insan manzaralari" manzumesini okuyan her vatansever gözyaslarina bogulur. bir adamin vatansever olabilmesi icin illa da allah´a inanmasi gerekmez. inanmiyor olabilir.

nazim türkiye´nin yetistirdigi en arlanmaz uslanmaz vatansever insanlardan birisidir.

nazim ülkesinde o kadar -sirf sol görüslü oldugu icin- hapislerde yatmistir, ama gene de o ictenlik dolu siirleri yazabilmistir. adam "memleketim" diye bir siir yazip, memleketinden hicbir anisi kalmadigini belirtmis, ama gene de "kalbimdesin" diyebilmistir.

ne kasketim kaldi senin ora isi
ne yollarini tasimis ayakkabim...

son mintanin da sirtimda paralandi coktan
sile bezindendi

sen simdi sacimin akinda
infarktinda yüregimin
alnimin cizgilerindesin memleketim...

memleketim....
memleketim.....

bunu yazan adam, türkiye´nin hemen hemen mapusanelerinden baska yerini görememis bir adamdir.

ve bu adam "vatansever" degilmis ha?...

güliimmm bari...