bugün

mantıken, seyhati mümkün görünmeyen cihazdır... şöyle düşünelim;

1. 2007 yılındaki sen, 1985* diyelim yılındaki anne ve babanın yanına gidiyorsun...

2. 1985 yılındaki anne ve baban, seni 1985 yılında bırakıp, zaman makinasına binerek, kendilerinin de daha doğmadıkları 1930 yılına gitsinler... ve orada çok yaşayamadan ölsünler...

3. bu durumda, 1985 yılında kalmış olan sen, daha doğmadığın için doğal olarak yok olursun...

ama şöyle bir durum var; 2007'deki sen, zaten doğmayacaksan, nasıl oluyor da, 2007 yılından kalkıp, 1985 yılına gidebiliyorsun??... zaten sen yoksun... ailen de yok... gel de kafayı yeme!...

açıklama bulabilen beri gelsin...
okan bayülgen stv'ye transfer olursa yapacağı programın adı.
5 saniye ileri götüren bir zaman makinesi vardır, ama çalışması 5 saniye sürer.
tarihte hiçbir zaman yapılamayacak makine. evet bu kadar açık ve net konu$uyorum. asla yapılamaz bu alet. zamanla görecez.
aslında bu makine 2002 yılında yapılmıştı. geçmişe adam göndermeden önce, cansız nesneler göndermek istediler ve bir saksı göndermeye karar verdiler. bu saksı da, gelecekte zaman makinesini bulacak dahi bilim adamının kafasına düşmesin mi? o zamanlar üniversite talebesi olan çocuk aptallaştı. tabi zaman makinesi de bulunamamış oldu. acıdır.
bir zaman makinesi, iki görünmezlik hapı insan havsalasını heyecanlandıran şeylerdir bunlar.
zaman gazetesi ile alakalı olduğu düşünülen, yobazların icat ettiği bir zamazingo. 28.12.2007 zaman ile ilgili herşeye saldırma gecesi anısına.
(bkz: de lorean dmc 12)
telaş etmeye hiç gerek yoktur. Hepimiz yaşlanıp, bunadığımızda, ton ton bir ihtiyar olduğumuzda kendimize özel bir zaman makinesi icat edeceğiz. Şimdiki zamanda pek az bulunup ya geçmişte ya gelecekte uçup duracağız. Benim ninemin var bir tane mesela.
2 ay sonra iki rus bilim adamı tarafından kullanılacağı söylenen makine. aklım almıyor, hayal bile edemiyorum. göt olmaları yakındır* gelecekteki insanları günümüze ziyarete getireceklermiş diye okudum gazetede. *olmaları yakındır*
olması mümkün olmayan buluşlardan biri.
rus bilim adamlar tarafından cern de uygulaması yapılan alet. 3 aya kalmaz ilk deneylerini gerçekleştireceklermiş.

bir yandan ne saçma lan diyip gülmek istiyorum, diğer yandan bugünlerde çocuk oyuncağı haline gelmiş icatları için yüzyıllar önceki düşünceleri aklıma getirdince, "şiit dur hemen öyle gülme, g*t olmak var ucunda" diyorum.

olayın mantığı anladığım kadarıyla, geçmiş hiç bir zaman geçmiyor, şimdiki zaman zaten var, gelecek zaman da bir yerlede bir şekilde yaşanıyor, seklinde.
hatta gelecektekiler bizi ziyaret ediyor da olabilirlermiş. yaşanılan zamanı etkilememek için görünmedikleri gibi düşünce dahi var.
Zamanda yolculuk, uzaydaki kara delikleri/solucanları kullanarak gerçekleştirilebileceği alakalı makalelerde geçer. Lakin bu işin bir de tehlikeli bir yönü var. ya yolculuk için açılan karadelik kapanmazsa?
cevabı makalede geçmiyor, bir gün başımıza gelirse hep beraber öğrenicaz.
icat ettiğini, edeceğini iddia edenlerin yalan makinesine bağlanması gereken ütopik icat.
iki rus matematikçinin, bambaşka bir deney hakkında, zaman tüneli yaratma sonucunu öne atarak gündeme getirdiği konu. cern'in deneyinin zaman yolculuğu ile ilgisi yoktur. amaç big bang'i mikro boyutta yaşatarak, evrenin ortaya çıkışı ve genişlemesi hakkında bilgi sahibi olmaktır. bu esnada iki rus çıkıp, ortaya çıkıcak enerji enerji zamanda kırılma yaratır diyerek dikkatleri üzerine çekmiştir.
konunun uzmanı değilim ama bildiğim kadarı ile şöyle birşey var, patlama çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük bir alanda gerçekleşecek ve zaman kırılsa kırılsa oradaki bakteriler için kırılacak. ha kocaman patlatalım dev gibi bir tünel açılsın zamana derseniz öyle bir patlamanın tüm avrupa kıtasını havaya uçurabileceğini düşünüyorum.

bu olaydan bağımsız olarak, zaman yolculuğunun teorik olarak mümkün, pratikte imkansız olduğunu duyduk hep. zaman yolculuğunun gerçekleşmeyeceğine dair en sağlam kanıt olarak şu gösterilir; eğer gelecekte bir zaman makinesi yapılsaydı, biri gelecekten gelirdi ve bunu görürdük. ha biri çıkıp ben gelecekten geldim bakın lazer tabancası dese, ne geziyon lan burda acayip kıyafetlerle diyerek kovalarız o ayrı.
ama belki de sistem, birisinin geçmişse dönmesine olanak vermiyor ancak geçmişten görüntüleri bir televizyon gibi yansıtmaya yarıyordur. bilemeyiz tabi, gelecek yüzyıllar, binyıllar neler getirir.
olacağına asla inanmadığım, ama olsa ne süper olur dediğim makinedir.
bulan kişinin hiç süphesiz ki köşe olacağı, ışınlanma cihazı ile birlikte en çok olay yaratacak makinedir.

(bkz: köşe olmak)
(bkz: saat)
tamam düz adam olmanın gereği yok. konuya geçelim.
(bkz: yemişler sizi)
çalışmayacak makinedir. fiziği s.ker atar.
he maddenin ışınlanmasını (ışınla beni scotty) * yani çok kısa bir zaman aralığında mekan değiştirmesini soracak olursanız, o muhakkak gerçekleşecektir.
ama zamanda yolculuk ütopik bile değil. o derece.
bizim çok bilmiş(?) gazetelerimizin alakası olmadığı halde sözde bilim teknik köşelerine large hadron collider olarak tanımladıkları alet. ben anlayamadım ki parçacık hızlandırıcısına nasıl zaman makinesi diyebildiler.

gerçi aynı gazete geçenlerde marsta insan silüetine benzeyen bir kaya için "marstaki çıplak yaratık" başlığı açmışlardır ki bunu görünce şükrettim şimdi. yok yaratık demelerine dediğim bir şey yok ama adamlara "çıplak olması" bilimsel gelmiş. utanmasalar uniceften elbise istetecekler marsa yollamak için.

(bkz: güler misin ağlar mısın)
(bkz: namaz makinesi)
bütün insanların elinde bulunan makinedir. başlarken şunu belirteyim geyik değildir ve vereceğim bilgiler işinize yarayabilir.ilk önce anı yaşıyorken o anı tekrar yaşamak istediğinize bir başka değişle o ana geri dönmek istediğinize karar vermek zorundasınız. yoksa malesefki zaman makinamız öyle her istediğiniz zamana geri dönmüyor. dönmek istediğiniz zamana geri dönmeniz için, o zamanı yaşıyorken ileride bu zamana tekrar geri dönmek istediğinize karar vermelisiniz. evet kullanım bilgilerine geçelim birazda. zamanda geri dönebilmeniz için dönmek istediğiniz tarihe ait bir müzik veya parfüm kokusunun olması şart. dikkatinizi çekerim sadece o zamana ait olmalı. şöyle açıklıyayım. lise yıllarınızda kullandığınız parfüm kokusunu duyunca o yıllara geri dönmüş gibi olursunuz. ama lise yıllarından sonra da o parfümü kullanmaya devam ettiyseniz geri dönüşüm çok yoğun bir şekilde olmaz. aynı şey müzik içinde geçerlidir. geri dönmek istediğiniz yıllarda kullandığınız parfüm ve o yıllarda sizin için önem taşıyan müzikleri gereğinden fazla kesinlikle kullanmayın ve dinlemeyin. sadece eski yılları hatırlamak için 1-2 yılda bir parfümünüzden bir nefes alın veya müziğinizi sessiz bir ortamda dinleyin. bu fikri uyguladığınız taktirde geçmişi çok yoğun bir şekilde yaşayabilir, zamanda yolculuk yapabilirsiniz. malesefki gelecek için bir formül henüz bulamamaktayız bu yüzden ben ve kurmaylarım her allahın günü geleceğe dönüş 2 filmini izlemeye devam ediyoruz. bu yüzden geleceğe dönüş serisine hasta olduğum ilkokul yıllarıma dönemesemde buna değecek ve gelecek, gelecekte kullanacağımız müzik kutumuz ve parfümümüzün başucunda olacak!
H.g.wells'in romanıdır. Roman, zaman makinesi icat eden bir bilim adamının zamanda yaptığı yolculuğu hikaye etmesine dayanır. Wells'in insanlığın geleceğiyle ilgili karamsar tutumu bu romanda da devam eder. 802701 yılına gittiğinde akıl almaz gibi görünen; ancak mantıklı düşündüğünde kendisine çok da imkansız görünmeyen manzaralarla karşılaşır. insan doğaya hükmettikçe kendi türünün de sonunu hazırlamıştır. Tam güvenlik içindeki insan gücünü kaybetmiş basit bir varlığa dönüşmüştür. Bununla da kalmamış insanların bir kısmı yeraltında yaşamaya mahkum edilmiştir. ikinci bir emekçi sınıf diyebileceğimiz bu sınıf da insanlığını kaybetmiştir.
Wells'in tasarladığı dünya ile gelecekteki dünya örtüşür mü bilinmez; ama tamamen ayrı şeyler olduğunu düşünmek de doğru olmayacaktır. iki ayrı kutba ayrılmanın sonu bu değil midir?
Doktor ve Marty'nin oradan oraya, zamandan zamana gezmesine sebep veren araçtır...
Einstein in ısık hızına çıkmanın imkansız oldugunu onermesi sebebiyle yapımı olanaksız gozuken ancak hayalperest bilgisayar ogretmenim tarafından ısık, tamam o zor da baska neler var?
gelecek yada geçmiş zaman arasında yolculuk yapılabilsin diye gerçekleştirilmek istenen makine.
ancak olmamış, olmadı, olmalı...
(bkz: DeLorean)
"altımda makina var, hop 3 milyon sene öncesine gideyim" şeklinde kullanılmaması, düzgün hesaplamalar ve güvenlik önlemleriyle yaklaşılması gereken alet.

mesela gittiğimiz zamanda (m.ö 10 milyon olsun), sırtımızda paraşütle 10-15.000 metre yukarıda belirmeliyiz.

m.ö 10 milyon senesinde orada olan bir dağın içinde, ya da denizin dibinde ortaya çıkmamak için yani. **