bugün

edebiyat, sinema ve tiyatro gibi bir çok sanat dalına konu olan, mevcut zamana göre daha ileriye yada gerideki bir zamana yolculuk etmeye yarayan, ütopik seyehat aracıdır. bir insanın görebileceği/göremeyeceği * gerçekleşmemiş icattır.
filmlere,kitaplara konu olmuş,geçmiş ve gelecek arasında yolculuğu mümkün kılan,hayali makine.
olsa dünyanın gelmiş geçmiş en mükemmel buluşu olurdu. keşke zamanı geri döndürebilsem dendiği zaman çok işe yarardı..
icat edilmesi durumunda;"acaba gelecekte uçan arabalar olacak mı,öyle komik kostümler mi giyeceğiz,haplarla mı besleneceğiz,binalar en az 1000 katlı mı olacak?" sorularını geleceğe giderek yerinde gözlemlememizi sağlayacak olan alet.
binilip 90 karakter öncesine gidilesi makina...
gönderilmeden edit:ahan da dediğim gibi 90 karaktere takıldım gene...
"back to the future" filminde kullanılan GMC marka otomobilin doktor tarafından modifiye edilmesiyle bu dunyanın gelmısını gecmısını dolasabılen alet. uranyumla mı ne calısırdı. ayrıca cok sevdigim filmdir bilen bilir
(bkz: moleküler transportasyon)
(bkz: saat)
(bkz: back to the future)
1 büyük rakı,3 vokta redbull,7 efes extra sonucu istanbul'un fethine gittiğim için zaten icat edilmiş bir cihazdır..
hayatımın fantezisi.. mümkün olsa yapıcağım ilk iş veletliğime geri dönüp junior beni karşıma oturtup hayata dair direktifler vermek olurdu sanırım.. zaten tanımazdı velet beni bu halimle.. vay be...ne güzel olurdu ama..
(bkz: televizyon makinası)'nın bir bölümüdür. jeneriğinde dans eden kız makina ekibindendir ve harika güzeldir. canım benim.
(bkz: zaman kırılması)
bir trt'de oynayan yabancı dizinin adı. baş rolünü iki kişinin paylaştığı* dizide amerikanın geçmişte yaptığı hataları düzeltmeye çalışıyorlardı.
Ancak geleceğe gitmenin fiziksel olarak mumkun olabileceğini düşündüğüm geçmişe gitmenin anlatılan fizik kurallarıyla şu an için imkansız oldugu ve eger gidilirse bizi gelecekte bırakıcak alet
(bkz: hesap makinesi)
ZAMAN GAZETESi BASMAKTA GÖREVLi MAKiNE *
televizyon denen makinenin sonrasın da icat edilen makina.
icat eden varsa herşeyimi vermeye hazırım.
einstein'ın denklemlerine göre yapılması teoride kolay olan makine. bir uçakla bile yapılabilir:

--spoiler--
90'larda yapılan bir deneyde birbiriyle özdeş iki atom saati, biri yerde biriyse bir uçakta olmak üzere aynı anda çalıştırılmıştır. uçak bir süre yükseklerde* ve hızlı** uçurulduktan sonra iki atom saati karşılaştırılmış, uçaktaki saatin saniyenin bilmemkaç milyar kere milyar küsürde biri kadar ileri gittiği gözlenmiştir. yani uçağın bir çeşit geçmişe yolculuk yapmıştır, nasıl ki uçağa bindiğimde ayın 8'iyse, 48 saat uçtuktan sonra uçaktan indiğimde benim takvimime göre ayın 10'undayken, yer takvimine göre ayın 9'undaysam geçmişe gitmiş gibi olurum.
--spoiler--
mekan makinesiyle birlikte bulunması yararlı olabilecek bir alettir, bunlar aynı anda kullanılmazsa uuser * kendini bir kaya içinde bulabilir falan.

tespit-ül edit: sanırım bu sebepten back to the future'da zaman makinesi işlevi gören şeyler uçuyorlardı da.
makinenin yanlış olarak kullanıldığı başka bir isim tamlaması.

doğru kullanımı : zaman makinesidir (bkz: tdk)
hayali çok eski yıllara dayanan ama bu kadar yıldır hayali gerçeye dönüştürülemeyen alet.
gelecekteki halim bugüne dönüp bana, "lan stepan olum sayısalda şu şu rakamları oyna ben de rahat edeyim" demediğine göre, yıllar sonra da icat edilmeyecek nesne.

gerçi ara ara kulağıma bir şeyler fısıldanıyor gibi ama... dur bakalım.
dede paradoksuna neden olan makinadır. nedir bu dede paradoksu?

"geçmişe dönüp asla dedenizi öldürerek, ninenizle evlenmesine mani olamazsınız." çünkü olabilseydiniz, cinayetin hemen ardından siz de olamazdınız, geçmişte de bu olay yaşanamazdı.

bu büyük bi olay, ama kelebek etkisi teorisini de kullANARAK her türlü küçük olaya uygularsak, geçmişe asla müdahele edilemeyeceğini görürüz.

ee, geçmişi sadece izleyebileceksem napiyim ben bu k.dumun makinasını?

önümdeki geleceğe bakarım ben arkadaş.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar