bugün

inşallah vardır.
görsel
icat edilse de dünyanın daha güzel bir yer olduğu zamanlara gitsek.
sözlükte kıdemli yazarların zaman ortaya sürdükleri makinedir, "benim zamanımda..." diye çalışır.
(bkz: philadelphia deneyi)
zaman makinesi

yaş sınırı: 13+

oyunumuz, kardeşler ali ve ismail’in trajikomik hikayesini anlatırken bir yandan da türkiye’nin darbelerle dolu geçmişine bir yolculuk yapıyor. gelecekten gelen iki kadının cazibesine kapılan bu iki kardeş bir yandan ülkenin kaderini değiştiren anlara yolculuk edip daha güzel bir türkiye uğraşındayken bir yandan da kendi geçmişleriyle yüzleşiyorlar. hepimizin türkiye için güzel hayalleri vardır ama zamanı geldiğinde o hayaller için harekete geçebilecek miyiz acaba? ali ve ismail de bu sorunun cevabını arıyorlar…

taner büyükarman ve murat kuşaksız’a özel teşekkürlerimizle…

alternaif tiyatro oyunu

ali ve ismail ali ismail korkmaz'a ithafen söylenmiş.
bilim adamları tarafından hiçbir zaman gerçek ile bağdaştırılmayan icat.

ama din de var, (bkz: tayy-i mekan)
Beni de götürsün 29 ekim 1923'e.

Ben bu filmin en çok başını sevdim.
Gelecekten, akp türkiyesi ne gelen insanın ben vizyonunu silkeleyeyim.

O kafayla nasıl yapmış makineyi dedirtir.
Evet dark izlemiş bir arkadaşın duygularını dinliyoruz şimdi.
Belki de çoktan keşfedilmiş makinedir.
Aramızda gelecekten gelen yolcular olabilir.
Çoktan icat edilmiş olabilir.
Bunu yapan kişi de nikola tesla olabilir.
elimde olsa kendi geçmisimi silerdim.
çoktan icat edilmiş makine olabilir.
belki de sürekli ziyaret ediliyoruz.
keşke gerçek olsa. fıldır fıldır her zamana giderdim yeminle.
zaman makinesi olsa kesin milletler birbirinin tarihini değiştirmek için geçmişteki savaşlara günümüz şartlarıyla müdahâle ederdi.
Eğer elimizde olsaydı zaman makinasına binerek Nazım Hikmet'in, Ahmed Arif'in olduğu çağa giderdim. Kendimi bu çağa ait hissedemedim hiç.
Bu makineye mantık olarak en çok yaklaşanı budur..

Yapılmış yani..
https://youtu.be/0d8mRInRCv4
(img:#1979808)
4. boyut olan zaman içerisinde ileri geri hareketi sağlayan kurgusal araç.

her ne kadar kurgusal desek de, aslında atomaltı ölçekte bir zaman makinesine zaten sahibiz: büyük hadron çarpıştırıcısı. burada parçacıklar ışık hızının yaklaşık % 99.999999 gibi bir oranına kadar hızlandırılabiliyor. bu da aslında bir anlamda onların anlık olarak geleceğe yolculuğunu sağlıyor.
60lara giderdim ihtilale.
2002'ye dönesim var. orada taso dostlarımla mahallenin bir kaldırım taşında taso oynamak en büyük arzum. Aynı zamanda ilkokul 5. sınıfa tekabül eden dönemimde dersten firar edip türkiyenin maçını izlediğim dünler hayalim. Ve ilk kez aşık olduğum gözleri mavi , saçları kumral , elma yanaklı o güzel kıza seni aslında seviyordum , ama utangaç pisliğin tekiydim diyebilmek. eğer zaman makinesi olursa bunları isterdim...
keske mumkun olsa!
Eğer icat olursa putun zamanına gidip ona iki tokat atıp geri geleceğim.
Koyayım paradoksuna olsa da gidip kendi varlığım başlamadan son versem. Doğum tarihinden hesap yapıp 9 10 at öncesine gidip babamın taşaklarını tekme atsam yeter. Temiz, mis acınası varlığım son bulur hatta hiç olmamış olur. Paradoks yaşanıp evren içeri çökmüş bir tarafımda mı acaba banane ulan.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar