bugün

beni benden alan dinlediğimde evimin yolunu bulamama sonucu ile beni cok defa sarhoş etmiş sezen aksu'nun pek bilinmeyen sarkısı
(bkz: biri sezen aksu mu dedi)
Şarkıcı: Sezen Aksu
Albüm: Düş Bahçeleri
Şarkının adı: Yarası Saklım
Söz: Sezen Aksu, Yelda Karataş
Müzik: Sezen Aksu
Şarkı sözü:

Bir kırık gençlik hikayesi
Yok mudur sevdanın çaresi
Hasretin kızıl haresi
Çileli başıma gelip taç oldu
Ah yine o gurbet bestesi
Günün minesi soldu , soldu

Yaralı kuşum hazan güneşim
Güz ayazında kor ateşim
Bir sözün uçur göğüm gün açsın
Yadeller aldı bizi
Haberini sal kara bahtlım
Beni yanına al yarası saklım
Üzerime hatıran yağıyor
Bu yokluk yaktı bizi

Bir kırık gençlik hikayesi
Yok mudur sevdanın çaresi
Hasretin kızıl haresi
Çileli başıma gelip taç oldu
Ah yine o gurbet bestesi
Günün minesi soldu , soldu

Güz ayazında kor ateşim
Yadeller aldı bizi
Haberini sal kara bahtlım
Üzerime hatıran yağıyor
Bu yokluk yaktı bizi

Bir kırık gençlik hikayesi...
sezen aksu nun (bkz: vazgectim) ile birlikte bende hayranlık uyandıran iki şarkısından birisidir.. (bkz: liberty)nin hatrılatması sonucu (bkz: eyvallah) birazdan sigara eşliğinde kendimden geçeceğim parçadır..

bir kırık gençlik hikayesi...
ilk önce hülya avşarın söylediği sezen aksu şarkısı.sezen aksunun sonradan düş bahçeleri albümüne almasıyla şarkı hakettiği değeri kazanmıştır
sezen aksu'nun artık "adilik" derecesinde hüzünlü parçası. insanı vicdansızca üzen, alıp ta yerin dibine sokan parçası. ayrıca kendisi de klibinde şarkıyı söylerken ağlamaktadır.
sezen aksu'nun düş bahçeleri albumündeki onno tunç'a yazdığı şarkı.Hüzünün nedeni onno tunç'un ölümüdür
çok fazla sezen aksu dinlemediğim, hatta sözlü şarkıları bile çok dinlemediğim halde kesinlikle en sevdiğim şarkıdır.
klibinde onno tunc a dökülen gözyasi ve duyulan özlem sonucu kralicenin kendinden gectigi muhtesem sarki.
sebebleri manalı olan ayrılıklar üzerine yazılmış güzel bir şarkıdır.söz ve müzik birbirini o kadar iyi tamamlamıştırki sanki o ayrılık anlarına tekrar dönersin .birden derin bir üzüntüyü boğazına yapıştırır bu şarkı,duyguların gözyaşına dönüştüğü muhteşem bir eser.
full kafa yapıcı, klibiyle de, klibindeki sezen in* haliyle de, insanın içini dağlayan parça; bir de sezen aksu vokali vardır ki, her tarafınız karıncalanır, üzer; ortadan ikiye böler. arka plandaki ilginç vokaller de, arto tunçboyacıyana aittir.
aşkının acısını hala çeken, ilk aşkını unutamayan erkeğin şarkısıdır.

ne geçen günler, ne üzerine gelen yeni aşklar ne de yepyeni umutlar hiçbir zaman o acının üzerini kapatamaz.
Üzerime hatıran yağıyor
Bu yokluk yaktı bizi...

hiç beklenmedik anda vurur anıların acısı. belki de hep oradadır ama dilin ucuna gelmez kalbin sesinde kalır başkaları tarafından duyulmaz.

demem o ki kırılan kalbin, erkeğin şarkısıdır bu şarkı. bir erkek tarafından söylenemeyecek kadar naif ama ancak yine de bir erkek tarafından yaşanabilecek kadar naiftir sözleri...
düzenlemesi aykut gürel e aittir.
üzerindeki yelda karataş parmağı candan hissedilen şarkıdır.

Üzerime hatıran yağıyor

hiç olmadık zamanlarda hafızanıza akacak şarkılardandır, yarası saklıım derken bulursunuz kendinizi; her gün dinlenecek gibi değildir zaten.

'hazan güneşim' demiştir, gönülleri fethetmiştir.
neden bilmem bana hep uzak mesafe aşklarını hatırlatıyor bu şarkı. tamam lafı çevirip edebiyat yapmaya gerek yok, kendi yitik aşkımı hatırlıyorum her dinleyişimde.

"Üzerime hatıran yağıyor
Bu yokluk yaktı bizi"

şurdan dinlenilesi sezen ağıtı. iç burkar, hayata küstürür. hiç kimse sevdiğinin ölümüyle imtihan edilmesin be sözlük.
her ne şekilde olursa olsun sevgili gitmiştir...
sevgili gitmiştir ve artık sadece geride kalana özlemek, ağıtlar yakmak düşmektedir.
elbette ki gerçekten seviyorsanız, gidenin arkasından "mutlu olsun, iyi olsun, hoş olsun o bana yeter" dersiniz. sevgili bambaşka diyarlara göçmüşse adilik yapıp, daha da yıkar insanı o ayrı.

işte bu şarkı, her ne şekilde olursa olsun gittiği halde sevilen insanların şarkısıdır. hele bir de sizin olmayan bir şehirdeyseniz, "o"nun şehrindeyseniz, "Hasretin kızıl haresi" sözü bu şehrin "o"ndan ibaret olduğunu suratınıza çarpar.

"Güz ayazında kor ateşim" dendiğinde onla geçirdiğiniz kış gelir aklınıza ve işte buradan itibaren soğuk yaşlar dökülür kucağınıza sebepsiz.

"Haberini sal kara bahtlım" sözüyle üç dört güne kalmadan bu şehri terkedecek sevgiliden son bir ricada bulunulur cevabının gelmeyeceği bilinerek. iyi olduğunu bileyim yeter...

"Üzerime hatıran yağıyor" birtanem... gittiğin günden beri, gelişinle birlikte bana yaşattığın iyi kötü herşeyi başa sarıp tekrar tekrar yaşıyorum. acın bile huzur veriyor.

ve ben bu şehirden gitmeden evvel;
"Ah yine o gurbet bestesi..."
şarkı değil, yüreğin feryadıdır. ağıttır.. ağlatır...
Güz ayazında kor ateşim

http://www.youtube.com/watch?v=v8UKC8wFql4&feature=related
sabah sabah dinlenmemeli gereken şarkıdır. hele 5 defa üst üste hiç dinlenmemeli.
(bkz: şahanem)
sezen in en güzel şarkısı.
arto tuncboyaciyan'ın ses tellerinin güzelliğini yansıttığı tek şarkı. sezen aksu'nun en güzel, en vurucu şarkısı.
nerden geldiyse gece gece aklıma. başka bir yanı var sözlerinin aklımda dönüp duruyor. bu kadın duygularıyla yaşıyor diyorum. ben girdim mi sözlerinden çıkamıyorum. bir de yaşayana sormak lazım.
Dudaklarımdan dökülsün isterim
Ama aralanmaz bu kuru pespaye dudaklarım
Bakmak isterim iyice sana
Bakarım ama gözlerin gözlerime değdikçe sadece
Sen ara ara izin verdikçe
Ruhum ruhuna dokunsun isterim
Dokunur ama dokunduğunu bile anlamadan
Yoksun
Bir varsın bir yoksun
Bir gün o kadar yakınsın sanki aynı yere akıyor benliğimiz
Ama bir gün geliyor bir o kadar da yabancısın
Korku var
Tahmin ediyorum çok yaralısın
Ama sanma ki bir tek sen yaralısın
Bir tek sen acı çektin
Kimsenin içinde bitmeyen baharlar var değil.