bugün

Bilgisayarı hazır marka * * konfügürasyonlardan biri olarak diil her parçasını ayrı ayrı müşterinin kendi seçmesi sonucu satın aldığı bilgisayardır.
markaya verilecek parayla fazladan bilgisayarin bir parcasi daha upgrade edilir, düzgün bir yerden alinirsa parcalar, sorun cikmaz. en iyisidir. dizüstü bilgisayarda tavsiye etmem gerci.
önceden toplama bilgisayarın hakikaten çok iyi olduğunu zannederdim , ki şuan çoğu arkadaşta öyle zannediyor , eğer sadece oyun oynuyorsanız yada internete giriyorsanız problem yok. Lakin iş ile ilgili bişey yapmaya kalktığınızda bilgisayarınız hiç bir halta yaramayabiliyor. Artık hazır marka bilgisayarlara güveniyorum , bunların içinde arçelik beko ve vestel yok tabi ki.Beyaz eşyacıdan bilgisayar alınmaz.
Önerim toplama yerine markalı bir bilgisayar , iş ile alakalı ise workstation .
babamın tabiriyle noname bilgisayardır. nerden duymuşsa dalga konusu yapmıştır.

-lise 2 de baba bana bilgisayar alıcaktık ya
+noname olandan alacaz ama***
-tamam pc olsun da
+o ne lan
-*
uygun konfigurasyon tercihini sağlam yaparak gerçekleştirilmesi gereken hede..

yaşanmış bir olay.

Selçuktan gelip çankaya da bir şirketten bilgisayar toplatan kişi 3 gün sonra arıza var gelin der.gidilir. adres bulunur apartmanın önüne gelinir. Zile basılır tık yoktur. biri kapıdan çıkarken içeri girme fırsatı değerlendirilir otomata basılır tık yok. kata çıkılır kapı çalınır. içeri giderken dialog şöyledir.
_beyfendi elektrikleriniz kesik !
_bi milyardan fazla para verdik bi akü koyamadınız mı ?
çıkarma bilgisayar, bölme bilgisayar, carpma bilgisayar olarak kategorize edilebilmektedir * .
sağdan soldan derleme yapılarak en iyiyi yakalama çalışmasıdır.
belli bir amaç için; müzik, programcılık, iş bilgisayarı vb. özelleşmiş bir bilgisayar çeşidi (ne bileyim ibm filan gibi ya da mac) gerekmiyorsa, yaygın kullanımlı pclerden gerekiyorsa, birkaç istisna marka -ki onlar da zaten çok pahalıdır- haricinde markaya para vermeden markadan daha iyi bir bilgisayar elde etme yöntemidir. hatta bir ihtimal; o kadar iyi bir bilgisayar elde edilebilir ki ömrü markalılardan çok uzun olabilir. çünkü birçok marka güç kaynağı, vb. gibi (yani işlemcinin haricinde kalan) kısımlara pek özenmiyor.
fakat;
toplama bilgisayar, bilgisayardan iyi anlayan ve donanım tecrübesi olan birinin kendisi tarafından hazırlanmamış, toplama olarak satılan bir bilgisayar ise tehlikelidir. alınan parçalar büyük bir olasılıkla birbirine uyumsuzluk, adres anlaşmazlığı yaşar. tam performans alınamaz, randıman yüksek sanılsa bile çoğu zaman öyle olmaz. hele ki kartlar (anakart, ekran kartı, ses kartı, tv kartı) arası iletişimsizlik en çok görülen uyumsuzluklardır ve parçayı değiştirmedikçe -ki bu ek masraf demek- bir başka düzelme yolu yoktur.
uzay yolunda iddaa kuponunun oranını hesap etmeye çalışan mr. spak söylemidir.

- yazdın mı bilgisiyar? 1.35, 1.40, 1.55, 2.1.
+ abi o 2.1 tutumaz chelsea maçı değil mi o?
- uzatma bilgisayar hesapla kaç veriyor.
+ 6.4 abi.
- oha toplama bilgisayar. kaç defa söyleyeceğim çarp şunları.
en kötü ve en iyi bilgisayarların içine girdiği kategori.
Eğer gerçekten ucuz bir şey istiyorsanız oradan buradan eliniize geçenlerle 2*2.2ghz işlemcilir, ama 4 mg ramli abes bir hede gelebilir.
Ama parayı basarım ben derseniz her parçayı en iyisinden alıp, markalardan daha iyi kombinasyonlar üretebilirsiniz.
bilgisayarda öncü firma! markalaşma yolunda hızla ilerleyen firmamız sonunda kendi adında bilgisayarlar üretmeye başladı!

bu boktan girişin ardından:

farklı markalı parçaların bir araya getirilmesiyle oluşturulan bilgisayar türü.

isteğe göre her parça tek tek alınır ve her biri büyük bir zevkle kasaya yerleştirilir, güzeldir.
hem istenilen özelliklere sahip hem de bütçeye en uygun parçalarla yapılan bilgisayarlara verilen isimdir. herhangi bir marka pc almaktan çok daha iyidir.
aslında yemek yapmak gibidir. olay sermayeyi artırmadan en iyisini nasıl yaparım olayıdır. habire birşeylerin üstüne eklenirken birşeylerden kısmak gerekir.
win 3.1'den beri bilgisayar kullanan biri olarak ve bir bilgisayar şirketinde kıdemli çalışan olarak; tavsiye etmediğim bilgisayardır.

şimdi efenim toplama bilgisayar diye bilgisayarcıya gittiğinizde şunu diyorsunuz;

"şimdi abi 250 gb diski olsun. ekran kartı güzel olsun her oyunu oyniyim piyasadaki. hızı da hızlı olsun. klavyesi mouse'u senden olur artık lcd monitör de alcam çünkü, yaparsın bi kıyak de mi?"

ya da;

"bana serial ata 320'lik disk, 1/128bit'lik ekran kartı. 800 mhz, ocz ram. 2'lik 2 adet. motherboard şu kadar pin olsun. olur mu, toplayabilir miyiz?"

bilgisayarcı ne derseniz deyin kafasına göre toplayıp bunu veriyor. niye kafasına göre toplayıp veriyor, niye dikkat etmiyor? çünkü artık bilgisayarcı sıfatındakilere düştü toplama bilgisayar mevzusu. bunun dışında bilgi işlem, otomasyon şirketleri daha karlı ve sorunsuz olduğu için, exper, aidata, hp, crea, casper, acer, queen gibi paket bilgisayarlar satıyorlar.

neden paket bilgisayarlar satıyorlar?

çünkü;

1) herhangi bir problemde siz satıcınızla, satıcınız da distribütörle irtibata geçiyor. siz sorununuzu satıcınıza emanet ederken, satıcınız bu işte ehlileşmiş distribütörlere devredip, kendini uğraştan ve sıkıntıdan kurtarıyor.

2) aldığınız paket bilgisayarın içindeki donanımların hepsi daha önce uyumluluk testinden geçiyor, herhangi bir problem yaratmadığı onayı verilince seri üretime başlanıyor.

bu şu demek oluyor; bilgisayarınız ansızın mavi ekran vermiyor, oyun oynarken birden bire kapanmıyor, 3 gb ram kullandığınız halde, 1 gb'lık performans yaratmıyor, 2 de 1 format isteği uyandırmıyor bünyenizde. yani bilgisayarınız konfigre çalışıyor.

toplama olarak aldığınız bilgisayarınızı test etme gibi bi imkanınız yok, olsa bile profesyonel şekilde test etme olanağınız mümkün değil ensenizde sa yazmıyorsa. chipset uyumsuzluğu ya da herhangi bir donanımsal problem yaşamanıza engel olunuyor.

3) sadece kasa olarak aldığınız takdirde bile, genelde klavye ve mouse içinden çıkıyor. bunun yanında lisanslı işletim sistemi sahibi oluyorsunuz. bu da sizin için gayet kârlı bir şey. çünkü alacağınız oricinal bir işletim sistemi içinde bir bilgisayar parası ödemek durumunda kalıyorsunuz.

4) oturduğunuz ilin, bölge bayisi tarafından belirlediği teknik servis ile evde servis imkanı sağlanıyor.

5) aldığınız ya da size tavsiye edilen kasa*da herhangi bir ısınma problemi yaşamayacağınız garanti ediliyor.

vesaire vesaire.

ha son olarak, 2 sene önce yakın bir arkadaşımın topladığı bilgisayarın maliyeti 2.5 milyar idi, monitör dahil. aynı bilgisayarı aynı vakitte 1.750 liraya başka bir arkadaşım paket halinde aldı.

fiyattan da çakıyorlar, haberiniz olmuyor.
marka bilgisayar satıcısının burada bile kötülediği bilgisayar olmuştur.

çok eğlenceli lan, valla bak.

yanında lisanslı işletim sistemi sahip oluyorsunuz tey tey. Lan sanki bedava veriyorlar.

hem belki korsanını kullanmak istiyorum para vermek zorunda mıyım ben sisteme?

uyumsuzluk sorunu çok var yeaa parçalarda.

10 yıl önce vardı uyumsuzluk sorunu, bu zamana kadar 1500 tane bilgisayar topladım ona buna kendime hiç uyumsuzluk sorunu çıkmadı.

NViDiA kartla ATi kartlar yakında SLi yapılacak uyumsuzluk sorunu diyorlar.

Tam performans çalıştıramazsınız yeaaaa 4 gb toplayıp 1-2 gb performansında çalışan bilgisayarda oyna oynayabiliyorsan son çıkan oyunları. bu kadar da palavra olmaz ki.

Fiyat konusu ise ayrı eğlenceli, marka bilgisayarda 1.750 liraya çöp alırsın.

Aha çöp göstereyim size.

aha 1.750 milyonluk

http://www.casper.com.tr/...Detay.aspx?intStockNo=910

çöp. bildiğin çöp.

2 GB ATI HD4650 Ekran Kartı varmış.

Lan 2 gb ohooooooooo canavar gibi ekran kartı di mi?

bilgisayardan anlamayana öyle. öyle de o 2 gbı nerene sokacaksın ne işine yarayacak?

bilgisayar donanımı bütünlüksel olarak değerlendirilir, işlemcin ne kadar iyi olursa olsun, ramin ne kadar iyi olursa olsun ekran kartın kötü olduğunda nalları dikersin.

bu 4650yi parayla da satamazsın, o yüzden çıkar koy bi kenara ofis bilgisayarına falan tak, yerine en aşağı 300 liralık (ki en aşağı) ekran kartı alacaksın. Oldu mu sana bu bilgisayarın maliyeti 2100 lira.

2100 liraya 22 inch FULL HD ekranlı, orta üst seviye ekran kartlı, üst seviye işlemcili ve ramli canavar gibi bilgisayar toplarsın. öyle gözünü para bürümüş bilgisayar satıcılarının dediği gibi de 1 gb ram performansında çalışmaz.

Isınma sorunu da olmazmış, Gören bakan da marka bilgisayarlar full tower kasa içerisinde 15 cm yükseklikte dik işlemci soğutucuları takıyor, en kaliteli macunla macunluyor, ön ve arkasına canavar gibi PWM fanları bağlıyor sanacak.

lan marka bilgisayarların satılanlarının yüzde 99u yukarıdaki gibi çöp bilgisayarlar, ısıma sorunu mu olacak? 4650yi fansız kasaya taksan da ısınmaz ki, Voltajı verip de Ramlere overclock yapmayacaksan ramler de ısınmaz, HDD de ısınmaz, işlemci de ısınmaz.

Garantiye gelince sıra, Exa, vatan gibi büyük parça firmalarına gidiyorsunuz onlar işinizi hallediyor ve büyük ihtimal ya parçanız değişir ya da alışveriş çeki alırsınız.

not: Windows yokken ben vardım.
(bkz: no name)
özgürlüğün bilgi işlemcesi.
zamanının marka bilgisayarları el yaktığı için milletin yana yakıla istediği bilgisayarlardır. artık anakart ile ekran kartı mı uyuşmaz, kasanın içindeki güç devresi anakartı mı yakar, o senin sorunun...
Mantıklı olandır marka yazısına toplamayı bilipte o kadar fazla para veren yoktur herhalde.
ucuza mal olan bilgisayar türü. Bir aralar modaydı ama şimdi kalmadı sanırsam.
düşündüğüm bilgisayar. oyun olarak sadece nba 2k14-2k15 oynayacağım belki pes yüklerim.

2k14 sistem gereksinimleri
Resmi Yayıncı: 2K Sports
Geliştirici: Visual Concepts
Minimum Sistem Gereksinimleri
işletim Sistemi: Windows XP/Vista/7
Işlemci: Intel Pentium 4 @ 3.0 GHz / AMD Athlon 64 3500+
RAM: 1 Gb
Disk Alanı: 8 Gb free
Video RAM: 256 Mb
Ekran Kartı: nVidia GeForce 8600 / ATI Radeon HD 2600e bi
Ses Kartı: DirectX Compatible
Ağ:
Direct X: 9.0c

internetten toplamaya kalktığımda büyük ihtimalle yanlış şeyler seçiyorum ama 1000-1500 liraya topluyorum. bu gereken özelliklerin bi tık üstünde topluyorum. yardımcı olabilecek varsa sevinirim.
Dolar kuru sebebiyle eskiye oranla fiyatları şişmiş bilgisayarlardır. Buna rağmen konsol alıp bir fm, bir cs, bir total war gibi oyunları oynayamamak ve üstelik bir de her oyuna takriben 250 lira bayılmak da cazip değil. Buradan bilgisayar toplama işlerinden anlayan, teknoloji uzmanı arkadaşlardan yardım bekliyorum. Yardımınıza karşılık bir hayır duası gelir benden de yaani.swh.
2 hafta içinde bir tane kendime yapacağım bilgisayar. beni yaklaşık 3 4 yıl götürse yeter. fikirlere göre değişim yapabilirim.

ASUS H81M PLUS 1150 SOKET 1600 MHZ DDR3
iNTEL PENTiUM G3258 SOKET 1150 3.2 GHZ 3MB ÖN BELLEK 22NM - iŞLEMCi ( 20. YILA ÖZEL SERi) overclock yapıp kullanacağım.
8 GB RAM DDR3 1600 MHZ (marka fark etmez)
TOSHiBA 3.5'' 500 GB SATA 3.0 32 MB ÖN BELLEK 7200 RPM
ASUS GTX750Ti STRiX OC GDDR5 2 GB 128 BiT NViDiA GEFORCE DX11
500W KASA
Toplama bilgisayarlar genelde pek tat vermez ama. Kendimden biliyorum.
o kadar yüklü para veriliyorsa harddisk olarak da biraz daha para katıp ssd almak çok şey farkettirecektir inanınız. ağzına kadar dolu ssd kullanıyorum ve ne açılışta ne oyunlarda en ufak bi yükleme vs yavaşlaması yok.

belirtildiği gibi psu da 550'ya çıkarılabilirse iyi olur.