bugün

çok güzel bir film ama süresi çok uzun. yani gereksiz yere uzun geldi bana, daha kısa olabilirdi.david fincher zaten hayranı olduğum bir yönetmendir, sıradışı filmler yapar. bu da sıradışı ama öyle bir fight club beklemeyin.
gereksiz yere uzun olan ama uzunluğu izleyiciyi sıkmayan film.
iş portakalda vitamin olmaya kadar gidecek mi diye merakla izlediğim film. bence film de brad pitt de oscarı hak ediyor.
bu güne kadar izlediğim en iyi filmler arasında ilk sıralarda. büyülü bir havası var filmin. uzunluğu sıkmıyor. müthişti. yarattığı etki tarif edilemiyor.
2 saatten fazla olmasına rağmen asla o uzunluğu hissettirmeyen, hiç sıkmayan, değişik, izlenesi, güzel bir film. brad pitt'e hayran oluyor insan bir kez daha.
81. oscarlarda en iyi makyaj'ı almazsa, brad pitt en iyi oyuncuyu alırsa bikini giyeceğim filmdir.
--spoiler--
mantık hatası: filmde benjamin sağlıksız da olsa bebek olarak doğuyor. ölürken de yaşlı ama sağlıklı ve bunamamış olarak ölmesi gerekmez miydi hacı? 2 saatten uzun her filmi oscar'a aday yapmayın birader!
--spoiler--
bu gece evine heykelcik götürüceği hemen hemen kesin gibi gözüken film. Neyse çok kalmadı yaklaşık üç, dört saat sonra ya bu entry'i yicez ya da ben demiştim dicez..
kendisinden beklenen patlamaları yapamayan ve bizleri hayal kırıklığına uğratan film.. yine de akademi ödüllü filmdir, izlenir lakin en iyi yönetmen ve en iyi film oscarlarını kaptırmış filmin itibarı nicedir, tartışılır..
hindistan'da, pakistan'da, tibet'de, herhangi bir afrika ülkesinde çekilseymiş 81 inci oscar odul torenine damgasını vuracak olan filmdir.. bunu anlıyoruz..
oscar'lardaki başarısızlığının ayıbını filmde değil, akademi'de aramak gereken, müthiş david fincher eseri.
forrest gump filmini hatırlatan film. şimdi "neden hatırlattı lan sana bu film forrest gump'ı tırrık?" dediğinizi duyar gibi oluyorum. sayayım o zaman:

--spoiler--

1) ikisinde de tuhaf yaşamöyküsü var. o kadar ki filmin adı the curious case of forrest gump olaydı kimse ne la bu? demezdi.

2) ikisinde de belli belirsiz olan bir aşk var. kavuşamama sürüp gidiyor. diceksiniz ki forrest gump'a aşık olunmadı. bence olundu amma seçimler sevileni hep başka yollara itti. ayrıca forrest'ı brad pitt oynıyaydı, bakalım jenny napıyodu?

3) ikisinde de insanları olduğu gibi kabul et ve hayallerinin peşinden git mottoları sabittir. şimdi de "lan zibidi bunlar pek çok amerikan filminde var" diceksiniz. kabulümdür, ben de hatırlatayım dedim.

4) ikisinde de sevilen kadınların ölümü filmlerin sonlarına tekabül ediyor.

5) ikisinde de erkeklerdeki devasa ve ölümsüz aşk gözümüze çarpar. kadınların özlemlerinden faydalanıyo ipneler.

--spoiler--

not: "ikisinde de" yazarken kopyala-yapıştır yapmadığıma dair yemin ederim*.

bir de daha önce bir arkadaş belki de bahsetmiştir bu durumdan, çok fazla entry vardı, okuyamadım, kusuruma bakmayınız.

not 2: bir de bu filmle birlikte, türk gençliği olarak "itörnıl sanşayn of dı sıpotlıs maynd" tan sonra tekerlememsi, kişiliğe ve entelektüelliğe güç katan bir film adı daha öğrenmiş olduk. etrafta görüyom, küryus muryus diyen gençleri, mutlu oluyorum.

hayvani eklenti: genelde yapmam ama gözümden büyük bir benzerlik kaçıvermiş. lan ikisinin senaryosunu da eric roth yazmış*.

uyarmayan arkadaşlara teşekkürler.
Bu seneki oscar macerasında nal toplayan film. Çok başarılı ve kuvvetli bir yapım olmasına rağmen, güçlü rakibi slumdog millionaire'in gazabına uğradı. Tıpkı 1994'te olduğu gibi... Forrest Gump ortalığı kasıp kavurmuştu. The shawshank redemption gibi muhteşem bir film ise babayı almıştı.
13 dalda aday gösterilen amma velakin 3 ödül alan film.cık cık cık yazık oldu filme valla
son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerdendir uzun ama insanı sıkmayan değişik bir senaryoya sahiptir.ayrıca brad abimizin tüm şeklini görmüş bulunmaktayız.43lük ilk tercihimiz, 20lik de çok taşmış.
forrest gump tarzına yakın bir tarzda konusu olan ( olayların tarih oluşumunda o zaman ki unutulmaz olayları görsel olarak vermek ), uzun ama sıkmayan, izlettiren, brad pitt ve cate blanchett' in performans olarak gayet başarılı bulduğum bir filim .. eksisi şu kasırga ile "beni 7 defa yıldırım çarptı biliyor musun ?" minvalinde bir kelam eden abiyi veya olayı , bir yere bağlayacağını düşünmüştüm yönetmenin .. ama ben düşündüğümle kaldım ..
slumdog millionaire filminin tırnağı olamayacak, tekniği ve konusu güzel kurgusu ile işlenişi çok kötü olan bir film. bkz:(#4774894)
ayakta alkışlanacak bir başyapıt.

--spoiler--
hele o araba sahnesini ufak ayrıntılarla anlattığı bölüm inanılmazdı. on civarı neden sayıldı ve tek biri farklı gerçekleşse o sahne farklı olacaktı.
--spoiler--
filmin kaç saat süreceğini bilmeden girdiğinizde ara verildiği zaman sanki koca bir filmi baştan sona izlemişsiniz hissi yaratan ama asla sıkılmadan izlemeye 2. yarıdan devam ettiğiniz izlenesi film. ayriyetten ağlamayı başarmış bulunan insanlar da vardır. *
başı, sonu, ortası güzel olan brad pitt'in bu defa oscar'ı alır diye umduğum ama gene umuduğumun yalan olduğu film...
Son zamanlarda izledigim ve cocuklarıma kesinlikle izletmek istediğim bir film. süresi cok uzun ama gercekten cok iyi sekilde yapılmıs bir film. insanların içindeki arzularını gerceklestirmekten korkmamalarını anlatıyor. Herkesin izlemesini tavsiye ediyorum.
Başrollerinde Brad PITT ve Kate BLANCHET gibi starların yer aldığı, David FINCHER ın 2008 yılında sinemaseverlere sunduğu başyapıt ayarında bir sanat eseridir. En iyi film dahil 13 dalda Oscar adaylığı bize bu konuda yeterli ipucunu vermektedir..
fragmanını izlerken harry potter ı aklıma getiren(müzikler heralde) film.
bazı yerler boş kalmış tabi ee 80 yıl geçiyo tabi 2 saatte.
izlerkenki ruh haliniz melankoliye yakınsa, çok derin anlamlar çıkarabileceğiniz müthiş bir film.
izlerken 1 saat uyku arası verdirten film. tamam senaryo orjinal olabilir ama bir film de bu kadar ağır ilerlememeli. hele ki 2 saat 40 dakika civarı sürüyorsa.